| ale239 a întrebat:

Se poate ca o fata sa ramana insarcinata daca prietenul ei foloseste prezervativ si nu-si da drumul inauntru oricum?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Asta e deja...beyond paranoia.

| Siminik a răspuns:

Sansele sunt mici. Prezervativul ofera protectie 99, 9%.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam asta e rolul prezervativului, sa previna sarcinile

| OnuOnulică a răspuns:

Şansele sunt minime chiar inexistente!

| Alcyon a răspuns:

Da, se poate. Riscul e de 2%, daca prezervativul e folosit perfect, si de 25%, daca apar accidente (prezervativul nu e bine pus, se rupe, aluneca, baiatul nu se retrage la timp etc). Explicatia e simpla. Latexul are din fabricatie pori microscopici, prin care spermatozoidul (care-i tot microscopic) se poate strecura.

| Immortal69 a răspuns:

Sanse 0

| dudis32 a răspuns:

Nu, normal. Dacă nu a existat nicio întâmplare de genu sa pui mana plina de sperma și sa ajungă în vagin sau ceva de genu. Nu! E absolut logic ca nu are cum. În plus sperma nu ajunge asa ușor în vagin și mai ales atât de adanc încât sa se întâlnească cu ovulele. În plus ai zis ca folosești și prezervativ și nici nu îți dai drumul în ea. Deci nu e nicio sansa

| ValereaChihai978 a răspuns:

Da sigur esti insarcinata, vei fi insarcinata de profa de biologie cu niste tee suplimentare la temele astea cu cu sexul.

| ale239 explică:

Nu am facut nimic oameni buni. De asta intrebarea nici nu era la persoana I...stiu ca prezervativul nu ofera protectie in totalitate si de aceea am intrebat daca e totusi posibil sa ramai in caz ca nu ejaculeaza inauntru.