| Delusion a întrebat:

Se poate ca o fată să rămână însărcinată în alte circumstanțe decât un contact tipic, direct, penis-vagin, finalizat cu ejaculare?
Sau cu alte cuvinte, ați auzit vreodată/cunoașteți cazuri în care o fată a rămas însărcinată în urma, nu știu, unui deget cu lichid pre ejaculator introdus în vagin? Sau deget cu spermă?
Bănuiesc că un deget cu spermă viabilă ar putea duce la o sarcină, doar că sunt șanse mai mici deoarece spermatozoizii ar avea un drum mai lung de străbătut. Cel puțin așa bănuiesc big grin Întreb doar de curiozitate, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O sarcina poate lua nastere si fara a fi intretinut un contact sexual real. Indiferent de modul prin care ajunge sperma in vagin apare posibilitatea reala de a se forma/naste o sarcina DOAR/NUMAI daca este indeplinita conditia OBLIGATORIE ca in acel moment fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Doar in acele 4-5 zile care definesc perioada fertila a ciclului menstrual, glandele specializate existente in CERVIX (colul uterin) produc MUCUSUL CERVICAL FERTIL, fara de care spermatozoizii NU POT traversa pasajul existent in CERVIX si care face legatura dintre vagin si uter. Bineinteles ca formarea unei sarcini in astfel de conditii are o probabilitate mai redusa insa nu si imposibila inca sa poata fi eliminata. big grin

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Singurele chestii de genul asta depre care sunt sigura ca s-au intamplat sunt: contact sexual fara penetrare cu ejaculare pe vulva (vazut chiar eu femeie de 17 ani insarcinata in aceste conditii) si, evident, zeci de exemple de contacte neprotejate fara ejaculare

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa ramana gravida.