| User222456 a întrebat:

Am vazut intrebari cu subiectul acesta si vreau sa vin cu o lamurire la randul tinerilor.
Pentru toți cei care întreabă dacă o femeie poate rămâne însărcinată daca isi introduce degetele in vagin si au lichid seminal pe ele.
Iată ceva la care să te gândești.

Fără sex cu penetrare, este posibil să rămâneți însărcinată doar dacă bărbatul ejaculează direct pe orificiul vaginal sau prin inseminare artificială la o clinică sau cu inseminare acasă. Sperma care conține spermatozoizi trebuie să fie în mediul potrivit pentru a supraviețui. Asta pentru că spermatozoizii sunt foarte fragili.

Mâinile sunt de obicei mai calde sau mai reci decât temperatura la care sperma este „ținută" în testicule. Când materialul seminal iese în afara corpului, începe să se usuce. Atunci când sperma se usucă, spermatozoizii practic mor. Dacă vă ștergeți mâinile, sperma se usucă și spermatozoizii mor. Dacă vă spălați pe mâini sau doar le clătiți cu apă, spermatozoizii vor muri din cauza șocului osmotic. Deci, timpul, temperatura, pH-ul și așa mai departe sunt toate lucrurile care se schimbă în acțiunile dintre ejaculare și actul de "degetare'" Deci, practic, acesta este motivul pentru care nu este posibil să rămâneți însărcinată prin degetare. Dacă introduceți degetele acoperite cu MATERIAL SEMINAL PROASPAT, poate că ar exista un mic risc. Dar oamenii de obicei nu își acoperă întregi mâinile/degetele complet de material seminal proaspat și atunci când o fac, aș ghici că mulți dintre noi ar avea un fel de dorință fie să le spălăm, fie să le ștergem - ceea ce ne duce înapoi la procesul de moartea spermei.

O mulțime de oameni care spun că este (teoretic) posibil să rămâneți gravidă prin transferul manual de material seminal în vagin cu degetele, jucăriile și așa mai departe. DAR trebuie să țineți cont de faptul că acest lucru ar trebui să implice un obiect literalmente acoperit de ejaculat sau un fel de scoping!

A existat vreodată un caz de sarcină prin degetare cu material seminal? Poate dacă cineva chiar a introdus un deget acoperit cu ejaculat proaspăt într-un vagin.

Dar oamenii care fac asta probabil încearcă să rămână însărcinate. Și dacă încerci să rămâi însărcinată, dar nu poți avea sex cu penetrare, probabil vei ști că va trebui să încerci o altă abordare.

Ce parere aveti despre acest lucru?

10 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

For conception to occur, the sperm must travel through the vagina, past the cervix, into the uterus, and into the distal third of the fallopian tube. The cervix is a muscular ring around the base of the uterus. This means the average sperm has to travel about 4-5 inches through the vagina, another 2-3 inches of a non-pregnant uterus, and then get into the fallopian tube itself. Which adds another 3-4 inches of travel time. All said, a sperm has to make 9 to 12 inches of distance on its own. While dealing with the acidic environment of the vagina and the vaginal secretions that impede movement. All in all nearly 40-250 MILLION sperm are ejaculated into the vagina - of which roughly fewer than 200 actually reach the fallopian tube.

Now, in the scenario that the ejaculate has somehow made contact with a finger after removing a condom and reinserted into the vagina will not only lose the seminal fluid protective coating and probably destroy a majority of sperm to begin with due to room temperature.

I really hate to break it to people, but it's not easy to get pregnant. The idea that you can actually reintroduce sperm into the vagina through your fingers / mouth / toe / ear / whatever else you feel like sticking in a girls vagina and somehow magically make someone pregnant is so astronomically unlikely that to worry about it is absurd. Believe me, if it was that easy then a lot of fertility clinics would be out of business.

Interesant articolul. Pe net vad ca nu s-a raportat vreun caz, sunt numai întrebări de genul, însă, niciun caz concret. Eu nu cred ca este posibil. Cum se specifica mai sus. Credem ca este usor ca cineva sa rămână însărcinată, însă, nu este chiar atât de simplu.

| Violleta2022 a răspuns:

Inventezi un cuvant si batii campii cu "degetarea", cand in realitate se poate ramane insarcinata NUMAI in perioada fertila si numai daca sperma a ajuns in vagin.
Nu sunt sanse deloc sa ramai gravida cu degetele, cu mana, cu prosopul, chilotul iubitului, apa din cada sau capacul wc-ului.

| User222456 explică (pentru Violleta2022):

Articolul este tradus, de aia apar cuvinte bizare. Kiss

| Anonimus112346 a răspuns (pentru Violleta2022):

Chiar dacă degetele au o cantitate infima de sperma pe ele?

| Sofer a răspuns:

Adevărat. Dar nu toată lumea e informata.

| Goete a răspuns:

"Pentru toți cei care întreabă dacă o femeie poate rămâne însărcinată daca isi introduce degetele in vagin si au lichid seminal pe ele."
-----Raspunsul este DA----
O femeie nu va ramane infertila daca isi introsuce degetele cu sperma in ****, oricand poate ramane insarcinata daca cineva o ***.

| User222456 explică (pentru Goete):

Cam aberezi, zi mi care s șansele in procente.

| Goete a răspuns (pentru User222456):

100% - trebuie sa si intelegi ce am scris?

| Valentina8 a răspuns:

Foarte adevarat, sa speram ca vor citi multi acest mesaj.