| kiransherk a întrebat:

Se poate face testul hcg beta daca fata are 16 ani?
Au trecut 2 luni de la contactul sexual
De atunci i-a venit ciclul dar acum trebuia sa vină pe 10 (are ciclu neregulat) si nici pana acum nu a venit, dar o doare burta ca la ciclu

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina beta-hCG reprezinta de fapt o analiza medicala efectuata asupra unei probe de sange recoltate dupa trecerea a minim 12-13 zile fata de data probabila la care ar fi putut avea loc conceptia. Fiindca testul reprezinta o analiza medicala, poate fi facut in orice laborator de analize medicale, oricand, indiferent de varsta fetei/femeii susceptibile de a fi insarcinata. Fiindca au trecut 2 luni de la contactul sexual, in acest moment rezultatul testului va fi 100% valabil fiindca va fi valid deci si corect. Multa sanatate!