| ancagheorghe18 a întrebat:

Ma confrunt cu o problema. La prima sarcina desi eram insarcinata in 4 luni testele au iesit negative. Inclusiv la medic in cabinet. Acum banuiesc ca sunt insarcinata am facut 2 deste ambele iesind negativ. Ce sa cred acum ca nu mai stiu? Menstra a intarziat dar testele sunt negative

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

2% din sarcini testeaza negativ pe toata durata sarcinii. Deci nu poti sti nimic, doar trebuie sa astepti si, la 6 saptamani de la ultima menstra, sa faci o ecografie

| ancagheorghe18 explică (pentru Brigaela):

Buna ziua si multumesc de raspuns. Dar la ecograf nu se vede mai devreme sarcina?

| Brigaela a răspuns (pentru ancagheorghe18):

Se poate vedea, dar nu e sigur. Adica, daca mergi mai repede si nu se vede nimic, va trebui sa revii la ecografie la momentul potrivit. Daca se vede doar un sac embrionar, tot va trebui repetat ecografia ca sa vezi daca este un embrion viabil acolo (nu se vede mai repede de 4-5 saptamani de la conceptie).

| Laura927 a răspuns (pentru ancagheorghe18):

La ecograf intravaginal se vede sarcina de la 3 saptamani, eu am facut primul ecograf la 5 saptamani si deja se vedea foarte bine pe ecran

| corbulalbrosu a răspuns:

Este absolut IMPOSIBIL ca un ovul fecundat si devenita o sarcina FORMATA si INSTALATA in ENDOMETRU prin NIDATIE in termen de 8-11 zile de la la OVULATIE, sa NU inceapa sa produca hormonul de sarcina hCG care prin acumularea sa atat in sange cat si in urina, sa NU poata fi identificat in laborator prin testul beta-hCG dupa trecerea a 12-13 zile sau in urina dupa trecerea a 22-23 de zile de la data OVULATIEI. Este ABSOLUT IMPOSIBIL sa se intample cele relatate/povestite de tine in cazul in care SARCINA EXISTA si este FIXATA IN ENDOMETRU. Pe ce se bazeaza afirmatia ta ca sarcina ar fi avut varsta de 4 luni FARA a fi STABILITA existent hormonului de sarcina hCG, in sange sau in urina? Indiferent de lungimea ''intarzierii'' menstruatiei, acest fapt NU reprezinta o garantie a existentei sarcinii, fiindca prelungirea ciclului menstrual in cazul tau in mod sigur se produce din cauza anumitor DEREGLARI HORMONALE provocate de o afectiune mai mult sau mai putin severa/grava a OVARELOR. Multa sanatate!

| ancagheorghe18 explică (pentru corbulalbrosu):

Prima sarcina am descoperit.o cand aveam 17 saptamani. In tot acest timp am facut 4 teste de sarcina si toate au iesit negativ. Am facut o programare la medic si povestindu.i medicului a hotarat sa facem un test acolo in cabinet care de asemenea a iesit negativ. Am urcat pe masa si ce sa vezi fetita mea era mare si voinica chiar s-a vazut ce este. Asta ma face sa cred ca se repeta istoria.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca le-ai facut la 21 de zile cu urina de dimineata su sunt negative nu poti fi insarcinata decat daca nu au trecut cele 3 saptamani mai tarziu te vei convinge nu vei avea acelasi noroc sau ghinion de 2 ori.