| RAY a întrebat:

Se poate scăpa de posesivitate, obsesie si gelozie extrema?

Eu vreau sa știu absolut tot ce face, poate sta doar acasă, sa știu ca nu ma înșală, dar știu ca nesigurantele astea sunt eronate, dar eu consider ca pana in clipa morții e acea persoana cu tine

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu se scapa, daca ala e felul omului de posesiv, asa ramame.

| Freya1 a răspuns:

Cam greu.
Ai eu de fel sunt mai geloasă si posesiva,bine,nu dus la extrem dar sunt si pe alocuri mi se pare normal.
O dată ce nu banui aiurea persoana de langa tine,nu o acuzi pe nedrept, nu esti violent, nu ii interzici sau impui lucruri mi se pare firesc sa fi interesat de ce face.Dar după cum am spus, cu o limita.

Dacă ti se pare ca treaba e dusa la extrem e bine, inseamna ca nu esti bolnav si conștientizezi ca ai o problema ceia ce e un prim pas spre vindecare.Cu ajutorul iubitei ce nu va face chestii de rahat sa iti mai bulverseze mintea, cu voința ta si ajutor din afara poate chiar psiholog daca nu ai pe altcineva scapi de chestii asta.

Eu am primit o data un sfat de la cineva.Mi-a spus că dacă tot stau asa stresata pe ce face, ce se intampla, poate face nu voi face altceva decât sa ma îmbolnăvesc.Trebuie să îmi eliberez mintea, sa vad daca omul ala chiar ma iubeste si daca felul lui de a fi e sa umble brambura ori sa il las ori sa fiu pregătită sufletește si împăcată cu mine cand se va întâmpla sa ma înșele, ca altfel voi face naibi un infarct.

| Emma30555 a răspuns:

Iubirea e libera, fidelitatea e doar o alegere, dar dacă tine la tine, o cunoști, ii ști felul, poți avea încredere. Dacă nu ai încredere e de fapt ca nu ai încredere în tine, ca te simți nesigur, nu are legătură cu ea. Trebuie doar sa înțelegi, ca nu are rost sa te gândești la asta fiindcă oricum nu contează. Daca nu e sa fie nu e, relația oricum nu va rezista și dacă e sa reziste nu are rost sa o strici cu gelozii și posesivitate, în momentul ala de fapt strici relația și ea va vedea lipsa de încredere a ta ca pe o slăbiciune. În plus un om gelos reușește sa raneasca partenerul. Probabil ca se poate scăpa prin ședințe la psiholog, prin faptul ca admiți ca ai aceasta problema pe jumătate e rezolvata, și probabil devenind mai înțelept, vei înțelege ca gelozia posesivitate sunt inutile. Dacă o femeie te face fericit, e tot ce contează.

| Cheo0S a răspuns:

In mai bine de 75 la suta din cazuri nu e gelozie, simti cand persoana de langa tine te inseala si nu e de incredere.
Deci problema nu e la tine, nu cred ca e neaparat nevoie sa stii ce face, simti ce face chiar daca nu esti constient de asta. O data CE te gandesti la persoana aia.
Tin minte cum un baiat parea foarte gelos si posesiv cu una, o tot intreba unde e sa fie sigura, iar ea era fix in pat cu mine si cu unu, ala simtea asta simtea ca e mintit, deci nu e gelozie. Trebuie sa ai incredere in tine si in ceea ce simti.

Răspuns utilizator avertizat
| IMihaitza a răspuns:

Nu e bine nici sa ai o astfel de gelozie posesiva. Da e ok sa fi gelos, dar de multe ori o astfel de gelozie apare din cauza ca in trecut ai mai fost înșelat/a si te-a durut. De atunci Ai această frica!
Dar daca persoana cu care esti împreună iti inspira incredere, si iti arata ca te iubeste cu adevarat! Nu iti mai fa probleme, pentru ca poate sa fie 100 de fete sau băieți in jurul lui/ei tu vei ramane cea mai presus pentru ca asta e iubirea!
Pana la urma, sa stii ca in ziua de azi e usor sa lasi si sa fii cu cineva așa e la modă! Dacă băiatul sau fata e mai goală etc.
Atunci nu te atașa!

Dar daca iti arata ca te iubeste si nu vorbește cu alte fete in afara relației de prietenie nu ai de ce sa iti faci griji!

Si eu am fost ca si tine, dar am incredere in persoana de langa mine si stiu ca nu va pleca!

Dacă ești prea posesiv/a poti sa il îndepărtezi.

Dacă vorbește cu vreo fata care cică vrea doar un prieten dar degapt vrea mia mult nu ii interzice. Fi langa el sau ea si ajuta-l sa isi dea seama!

Multa sanatate si noroc