| mountain2rings a întrebat:

Cata posesivitate,gelozie si manie ati accepta din partea partenerului?
Am citit multe articole despre posesivitate extrema si totusi nu e nimic comparativ cu ideile mele despre lume.
De exemplu eu vad vorbitul cu altii,indiferent de gen sau orientare sexuala ca fiind inselat,adica nu as intra intr o relatie cu cineva fara se renunte de tot la toti prietenii ei. Adica de ce sa vorbeasca prietena mea cu o alta fata cand poate vorbi cu mine? Un iubit nu trebuie sa fie doar cel mai bun prieten dar si singura persoana din viata ta pe care o iubesti neconditionat,si pana si un salut poate fi inselat sau o imbratisare.
In schimb bineinteles imi ofer toata loialitatea si iubirea catre persoana respectiva pana la moarte si dincolo de ea.
N am in gand sa dezbat subiectul mult,dar ati accepta la modul general o astfel de persoana? Si daca aveti deja un iubit sau iubita cum ati proceda, ati accepta sau ati ignora? daca ignorul duce la amenintarea ca se omoara? cum procedati?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Da, nu e nici o problema ca gandesti altfel, totul este sa gasesti pe cineva careia sa ii placa ce vrei tu, atata tot, insa f rar se poate intampla asta. Si cum am zis, si daca accepta la inceput, greu de crezut ca va accepta a la long.
Si asta pentru ca oamenii 95 % nu-s asa, ei au nevoie de diversitate sociala, plus ca, cum am zis, poate cu tine nu poate face si discuta ceva ce poate discuta si face cu o prietena de a ei.
Si in general tot asa 95 % se plictisesc sa stea doar cu cineva si atat in prostie asa.

Si asa cu diversitate se plictiseste de partener dupa un timp, damite sa faca ce vrei tu.
Dar da, exista si persoane ca tine, ca de aia am zis 95 % si nu 100 %.

50 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu aș accepta.

"daca ignorul duce la amenintarea ca se omoara? "

L-aș lăsa să crape. happy

| Mosotti a răspuns:

Tu ai mai spus problema asta acum ceva timp aici, si ti-am zis ca e o gandirea total gresita a ta.
Are voie sa vorbeasca cu oricine partenera sau parteneru tau, nu as accepta asa ceva, nu as accepta o persoana ca tine.
Nu o sa stea nimeni cu tine niciodata daca esti asa.

M-as desparti imediat, iar daca ameninti ca te omori, iti urez "sinucidere placuta", si am plecat. Si altii ofera loialitate si iubire dar fara sa fie ca tine, asa ca ce am de pierdut daca plec de langa tine? Nimic, doar am scapat de cineva toxic.

| mountain2rings explică (pentru Mosotti):

Te contrazic putin, a fost cineva care m-a acceptat pana cand n am mai gasit eu ce vream in ea si am lasat o.
Dar se conforma perfect.

| mountain2rings explică (pentru Mosotti):

Stai ca nu am citit ultimele randuri, am de oferit ceva.
Nu doresc sa spun cine sunt dar sunt o persoana publica si pot spune ca sunt frumos. Ce vrei mai mult?

| Mosotti a răspuns (pentru mountain2rings):

Si daca era sa accepte pe moment, nu ar mai fi stat mult cu tine, omu are nevoie de socializare, de variatie, si de alti oameni, nu doar de unul, altfel se irita, enerveaza si fuge dupa nu prea mult timp.

| Mosotti a răspuns (pentru mountain2rings):

Si daca esti frumos ce? Sunt multi frumosi dar care nu sufoca partenerul ca tine, deci nu e problema.
Tu oferi ce pot oferi multi altii doar ca sunt mai ponderati si lasa partenerii sa aiba si relatii sociale, nu esti unicat! Iar daca te consideri unicat, scoate din cap asta pentru ca nu esti.

| mountain2rings explică (pentru Mosotti):

A stat doi ani dupa mine si apoi tot eu am lasat o,dar din alte motive.
Revenind la asta, sincer cred ca lumea asta a fost menita pentru nasterea mea si imi rezerv dreptul sa spun ca fara mine pamantul asta n ar mai fi avut sens.
Am mii de followeri, sunt semi-influencer, am o gandire unica si adevarata despre lume dupa cum ai vazut, am fost decorat etc.
Doar uite cate reusite si nici 20 de ani nu am,

| Mosotti a răspuns (pentru mountain2rings):

Pai a stat 2 ani ca era indragostita, dar stai sa fi trecut asta, sa vezi apoi, eu cand am zis dupa un timp nu ma refer ca te lasa in 3 zile, poate dura un timp.
Insa s-ar putea sa ai si dreptate, sa fi stat de tot cu tine, mai sti? Poate ii convenea situatia, este posibil si asa.

Nu conteaza, multi sunt ca tine, nu esti singurul cu mii de falloweri si celelalte.
Nu am vazut ce gandirea unica si adevarata despre lume ai, unde sa vad?
Pamantul fara tine mergea inainte asa cum mergea fara oricine, nu e nici o problema, mergea inainte si fara genii, doar ca mergea in alt fel, dar tot mergea.

| mountain2rings explică (pentru Mosotti):

Narcisismul este alt subiect, dar asta doream sa iti arat, ca mai sunt persoane.
Nu se arata deranjata de comportamentul meu chiar deloc, si vreau sa iti spun ca nu era iubita, era o cea mai buna prietena dar cu aspecte de iubita, era putin mai complicat.
Doresc sa iti mai spun ca am un iq extrem de ridicat de aproximativ 170 de puncte, vad lumea intr-un mod prin care oamenii nu pot, pot falsifica orice, pot sa ma gandesc pe loc sau in cateva secunde la scuze ca sa ma scape din abolut orice, ma pun in perspectiva celui de langa mine si pot sa imi dau seama ce gandeste, sau mai pot inventa scuze pe loc legat de absolut orice si sa fiu extrem de carismatic.
Si asta este foarte putin din alte lucruri.

| mountain2rings explică (pentru Mosotti):

Hai sa iti deschid mintea putin,te rog sa citesti asta si sa ma contrazici daca vezi ca gresesc cu ceva.
Citeste asta cu atentie,iti ofer adevarul chiar daca e putin mai greu de digerat.
Scopul prietenilor este sa inlocuiesti partenerul in caz ca ceva se strica sau sa il ai cu cine sa barfesti,si aici ma refer la prietene in majoritate.
Iubita ta se duce la o prietena,pentru ca da,nu prea ii place langa tine. Ajungand acolo o saruta in bot pentru ca nu s au vazut de mult timp (sarutul este inselat indiferent de gen,ca sa stii asa),desi asta trebuia facut doar cu partenerul ei. Ajungand acolo isi desleaga gura si spune ca nu aduci suficienti bani in casa,ca parca Ionel din facultate arata ca un potential de sot mai bun (mentionand ca ionel inca o suna si mai fac glume asemenea unor adolescenti care nu stiu altceva in afara de sex),ca da,arata mai bine,era mai inalt,era frumos si tot asa.
Prietena ta o consolideaza aducand ironii si glume adresate tie.
Apoi vine acasa si mai spre noapte,chiar daca te a barfit si si a batut joc de tine se aseaza langa tine in pat.
Te impaci cu gandul ca esti o bataie de joc? Nu vezi o problema in asta?
Oamenii nu stiu sa valoreze frumsetea vietii,emotiile si ceea ce este important in ea.
Nu,nu e bine sa fi o persoana sociabila,nu ai nevoie literalmente de alti oameni.
Poate o sa te intrebi,pai ce o sa faceti asa,singuri in casa? Viata e un mediu complex,eu de exemplu am ales sa nu am prieteni pentru ca nu vad utilitatea lor.
Intr un mediu in care tu iti pui increderea trup si suflet intr o persoana poti sa vorbesti absolut despre tot,despre viata,societate,amintiri (pe care le aveai cu alti oameni inaintea ei, pentru ca inainte de o relatie trebuie sa cunosti tot despre persoana cu, care esti), ideile despre lume, tot.
Involuntar prietenii sunt persoane care te vor inlocui daca aveti o cearta, ma intelegi?
Asa daca anulezi TOATE prieteniile ei o sa ii fie greu sa stea si cateva ore fara tine.Si crede ma, atunci cand ai o singura persoana traiesti emotiile cu o intensitate de zeci de ori mai mari ca o persoana normala.

| Mosotti a răspuns (pentru mountain2rings):

Daca aia statea cu tine, e okey, inseamna ca ii convenea asa cum erai tu. Oi avea tu IQ de 170 nu zici nu, dar nu doar tu faci ce ai zis cu scuzele, f multi fac asa.

O partenera nu se duce la prietena ei neaparat ca nu ii place langa tine, se duce ca ii place mai discuta si cu ea, deci nu e chiar asa. Si multi tin la partenerii lor dar au si prieteni, nu e problema.
Iar daca nu ma place, pleaca de langa mine, nu sta sa ma barfeasca la altii.
Deci nu mi-ai deschis mintea deloc, ca nu-s de acord cu ce zici.

Iar daca nu te suporta, si daca are prieteni la care sa te vb de rau sau nu, e tot aia! Sentimentele ei fata de tine sunt aceleasi, deci pentru tine e acelasi lucru pentru cum ea gandeste despre tine, esti bataie de joc oricum, asa ca nici nu conteaza daca te vb la cineva sau nu, ce gandeste ea despre tine conteaza.
Faptul ca nu te vb cuiva de rau, nu inseamna ca nu mai esti bataie de joc in fata ei.

Dar sta cu cineva pe care nu-l place, doar daca acela are bani deci pe interes.

Iar faptul ca se pupa cu cine vrea, nu ma deranjeaza atat timp cat cu mine e f okey, eu sunt un om deschis, poate sa se si f cu cine vrea, nu ma deranjeaza, totul e sa ma iubeasca pe mine si sa se poarte bine cu mine.

Nu poti sa ii anulezi toate prieteniile daca nu e genul ala, ca pleaca de nu te vezi. Daca e genul, atunci o sa accepte ce vrei tu. Daca e genul tau, isi va anula singura prieteniile, nu le anulezi tu, daca e cazu sa le anulezi tu, va pleca, ca inseamna ca ea nu a vrut sa si le anuleze deja singura.

Pai si eu simt nevoia sa am 2-3 prieteni diferiti, si daca as avea gagica tot as simti nevoia sa mai am si prieteni, sa mai schimb, sa fie putina diversitate.

| mountain2rings explică (pentru Mosotti):

Atunci banuiesc ca esti o persoana extrovertita,si poate te plictisesti daca stai doar cu iubita ta, dar la mine e altfel, cu atat cat stau mai mult cu atat ma atasez mai tare, asta nu poate fi spus in cuvinte, e doar o mentalitate diferita si nu cred ca poate fi schimbata. E ca si cum ti as spune cat de frig imi e dar tu ai stat toata viata in africa si viceversa.

| Hammurabi a răspuns (pentru mountain2rings):

Ești de un egoism feroce, supranatural.
Totul se reduce doar la tine. Cea de lângă tine nu contează.
Nu contează dacă nu vrea acelaș lucru ca tine, dacă nu gândește ca tine, dacă nu ești tu Dumnezeul ei.

Singura ta șansă pe planeta asta e să găsești o femeie la fel de bolnavă ca și tine. Dar nici atunci nu e sigur că nu vă veți omorî unul pe celălalt într-o relație de-asta de posesiune totală aberantă.

Nu-i așa că pandemia asta în care suntem cu toții încuiați fiecare în casa lui, ție ți-ar da satisfacția supremă dacă ai avea o femeie lângă tine?
Asta doar ca să realizezi cât ești de bolnav.

| Mosotti a răspuns (pentru mountain2rings):

Nu ma plictisesc sa stau doar cu iubita, insa nu poti gasi pe cineva cu care sa ai chiar totul in comun, ca asta trebuia sa zic ieri si am uitat sa zic.
Asa ca fiecare relatie are rolul ei, cu prietena mea discut si fac cutare, cu prietenul am alte subiecte de discutie sau activitati de facut pe care nu le pot face cu prietena, si de aia am nevoie si de alte relatii, dar si ea la fel.

Daca as gasi pe una sa le aiba pe toate, poate da atunci ar fi ceva, insa mai rar sa gasesti pe cineva 99 % compatibil cu tine pe discutii si pasiuni.

In rest daca se poarta bine cu mine si e f ok, poate sa faca ce vrea cu cine vrea, nu ma deranjeaza, de ce m-ar deranja daca cu mine e ok? Nu are de ce sa ma deranjeze.
Si daca se pupa cu cine se pupa, tot intreaga vine acasa, nu am treaba.

Si cum ti-am zis, daca e una care doreste felul tau de a fi, isi anuleaza singura prieteniile, nu mai ajungi sa trebuie sa i le anulezi tu.
Si cu cealalta treaba la fel cum am zis, daca nu vrei sa fi bataie de joc, NU stai cu una pentru care esti bataie de joc, nu e nevoie sa nu discute cu cineva ca sa nu zica alora de rau de tine, ca e tot aia! Tu pentru ea oricum nu insemni nimic la o adica.

Iar daca e una care te iubeste si te place, te iubeste si tine la tine si daca vb cu altii sau nu! Nu te va vorbi de rau la nimeni.
Conteaza ce e in mintea ei si ce gandeste si cum te vede ea, atat.
Daca tu vrei sa-i desfiintezi prieteniile de frica ca te vb de rau, e f clar ca ai frica ca te desconsidera, lucru f grav.
Dar daca nu te mai vb de rau, totusi vrei sa stai mai departe cu una care te desconsidera, f tare!
Adica tu ce crezi ca daca nu te vb la altii, nu esti tot nimic in fata ei?

| mountain2rings explică (pentru Mosotti):

Am inteles perfect.
Ideea este ca asta tine de introvertism si extrovertism, idei care nu pot fi combatute in cuvinte.
Pe mine ma deranjeaza ca iese cu o prietena si nu vad de ce nu ar discuta cu mine orice, dupa cum am spus, este ca si cum as incerca sa iti explic frigul cand tu ai stat toata viata in caldura, nu poti pana nu simti asta.
Banuiesc ca tine de cum e croit fiecare.

| Mosotti a răspuns (pentru mountain2rings):

Pai iti zic eu de ce n-ar discuta cu tine orice, pentru ca nici tie nu-ti place sa discuti orice! Te irita, plictiseste un subiect care nu te atrage, hai odata sa zici ca asculti, dar dupa aia nu prea mai merge.
Asa si cu activitatile, nu o sa-ti placa tot ce-i place ei, si o sa vrei sa faci ce-ti place tie dar ce nu-i place ei, cu altcineva, si ea la fel.

Cam ceva de genul asta, de acolo vine treaba.
Ca daca 100 % ti-ar place ce discuta ea si ce face ea, si ei la fel, da, atunci nu mai e nevoie de altcineva, insa mai rar sa se intample asa, am mai spus azi.

| mountain2rings explică (pentru Mosotti):

Asta spun,nu m ar atrage o persoana care nu este ca mine,am tendinta sa discut mult,calm si despre lucruri importante. clar nu m ar atrage cineva foarte energic sau care nu e la fel. realizez ca sunt sanse slabe dar nu e nimic imposibil, sincer, cu asta am si vrut sa am succes, dupa cum am spus sunt persoana publica, si clar cel putin unul din fanii aia vor respecta ceea ce vreau si cu ajutorul influentei voi gasi si atrage pe cineva.

| Mosotti a răspuns (pentru mountain2rings):

Evident ca trebuie sa se nimereasca sa gasesti pe cineva ca tine, asta e f clar, si o sa gasesti, ca doar nu esti tu unicat, ce dracu, ar fi culmea sa fi.
Mai ales ca ai fani cum zici, mai mult ai sanse sa dai de asa ceva, insa cumva ar trebui sa stie fanii tai felul tau de a fi, sau daca nu, incerci pana dai de ce trebuie.
Si nu stiu de ce altii condamna, daca esti diferit de ei, nu inseamna ca ai probleme sau altele de genul.

Dar pe aia care te-a acceptat asa de ce ai lasat-o? Ce a facut?

| mountain2rings explică (pentru Mosotti):

O stiam de mult,am fost impreuna la scoala in acceasi clasa si mai tarziu cand am ajuns la liceu am ajuns sa discutam. usor am devenit prieteni,si mai tarziu datorita faptului ca nici unul din noi nu avea prietenii stabile am ajuns sa fim cei mai buni prieteni.
Am avut totusi cateva certuri,dar mici,de exemplu odata m-a facut prost in gluma si eu am luat o in serios,dar nimic serios,chiar a fost o prietena buna in perioada respectiva.
totusi in perioada respectiva,chiar daca eram asa,nu gaseam o definitie exacta la ce vreau,adica nu am spus Hei,doresc o persoana fara prieteni si sa ma aiba doar pe mine,dar am dat semne de gelozie si posesivitate extrema si ea a acceptat,ba chiar a spus ca am dreptate,si asa a durat foarte mult pana cand i am cerut sa ne vedem. acolo s-a aratat ca fiind putin mai recalcitranta,nu vrea pentru ca avea anxietate si nu iesea literalmente cu lunile din casa,dar a acceptat pana la urma si ne-am vazut. cand ne-am vazut pot spune ca am devenit mai mult decat prieteni pentru ca ne am sarutat,deci da,era mai mult putin.
dupa asta totul s-a desfasurat normal,pana cand a intrat intr o clasa noua,in perioada respectiva nu imi mai scria. de mentionat ca in fiecare dimineata ma trezeam cu mesaj de la ea. i-am scris eu prima data si acolo mi-a spus ca a vorbit cu o colega pe facetime. cand am auzit asta m-am enervat si m-am enervat.
ideea este ca a dat de oameni noi si eu nu stiam asta,cu unii chiar i am interzis sa iasa si m-a ascultat.
am mai avut anumite certuri,cea mai memorabila era ca nu a venit la ziua mea si am facut o singur, si in acceasi zi a iesit la ziua unui coleg si nu a mea, pentru ala chiar si a cerut scuze foarte mult, si am mai avut alte chestii.
la un moment, de revelion (avea obiceiul sa imi spune ca ma iubeste) mi-a spus ca de fapt ea nu iubeste pe nimeni decat pe maicasa, si ca la mine doar tine.nu am bagat de seama pentru ca de revelion aveam o stare aiurea,am plans super mult pentru ca am avut o cearta dupa care ne am impacat si n am retinut exact,dar am avut revelatia asta dupa o luna,cand i am explicat ca nu mai vreau sa fim prieteni,desi ii mai scriam ocazional,la un momentdat a spus ca nu e treaba mea cu cine iese (am intrebat o daca are prieteni pe la prin liceu sau ceva),m-am enervat si am inceput sa o injur,si dupa asta m-a blocat. mi-a dat block peste tot cu exceptia snapului,nu mai intrasem pe el de un an si m-am gandit ca acolo sigur nu m-a blocat si asa a fost, am purtat o discutie pacifista dupa, in care mi-a spus ca vrea sa fie sincera, si a iesit cu niste prietene desi nu mi-a recunoscut asta atunci.
am inceput sa o injur pe ea, i am injurat tatal care murise si avea traume din cauza lui si toate astea, si intr-un final m-a blocat de tot.
am spionat o putin de pe un cont anonim si am vazut ca iese cu o alta fata.cand am vazut asta mi s-a rupt inima si am avut un atac de anxietate si un episod depresiv. am inceput sa le injur pe ambele, sa imi fac sute de conturi si sa le injur si amenint cu moartea si cu bataia, nu imi pasa de politie, si la un momentdat mi-am dat seama ca nu o sa vorbeasca asa cu mine.
ideea era ca ea mi-a dat adresa ei si stiam si la ce numar sa o gasesc.
stii ce am facut? n am gandit logic, a fost spontan, dar am intrat peste ea in clasa la ora.acolo totul e negru dar stiu ca am speriat o grav.am plecat si acolo a fost ultima data cand am vazut o. mult timp mai incolo i am trimis un mesaj si ei si prietenei ei in care le am urat bine.
Uite, o sa fiu sincer cu tine, nu sunt mandru ca am facut anumite chestii, dar unul dintre factorii care m-au facut sa ajung la statul asta a fost ea.Am vrut sa am succes pentru ca nu ma stia nimeni inainte, si am vrut sa ajung mare dupa ce a plecat ca sa imi arat mie ca pot si ca sunt cineva. Nu doresc sa spun cine sunt pentru ca ma simt mai sigur asa, pot doar spune ca sunt un influencer. dupa cum am spus, am mii de followeri, nu am vrut sa fiu unul care abia era prezent pe social media si care ar fi fost clar categorizat ca un schizofrenic daca ar fi spus asa ceva.
asta e sfarsitul, integral povestea e mult mai lunga in detalii dar chiar ar fi foarte multe de spus.

| mountain2rings explică (pentru mountain2rings):

Scuze pentru greseli dar mi le-a corectat automat cand am trimis.

| Andrei4455 a răspuns (pentru mountain2rings):

Deci, pentru început ai o gândire de gunoier, dacă tu crezi că toate fetele au gândirea asta du te la ma ta si spune i, nu puteai mai bun de atât?

| mountain2rings explică (pentru Andrei4455):

Cu cine ai votat?

| Mosotti a răspuns (pentru mountain2rings):

Deci NU a acceptat felul tau posesiv, doar a mintit ca accepta, ca dovada ca s-a dus la ziua altuia, a iesit cu prietene, asa ca din pacate aia este, e f clar acum. Si ti-a si zis "nu e treaba ta cu cine ies".

De aia zic, nu stiu daca vei gasi pe una care chiar sa accepte pe bune ce vrei tu. Am impresia ca vei ramane singur toata viata, dar poate nu, nu stiu ce sa zic.
Aia cu amenintarile, sa ai grija, ca te ia politie si e posibil sa te bata sa vezi stele vezi si dupa aia sa nu recunoasca nimic, si te bate fara urme ca stiu ei cum, stiu cazuri din astea, sau tatal sau vreo ruda de a fetei pune mana pe tine si te baga in spital cu bataia, stai cuminte si nu mai fa asa, ca nu e de glumit.

Nu e vina ei ca nu e ca tine, aia e, te desparteai si gata, dar nu cu amenintari si altele de poate si batut si la puscarie la o adica te trezesti.
N-ai procedat inteligent.

| mountain2rings explică (pentru Mosotti):

Stiu,dar am fost purtat de emotii.Nu avea tata pentru ca acesta murise, de asta mi am si permis sa ne vedem.
Legat de partea cu singur toata viata, am cunoscut in viata mea doua persoane care gandeau identic cu mine, ambele fete, deci nu sunt singur din fericire.
Am realizat oricum ca am gresit si ca m-am expus la un pericol mare abia dupa ce s-a terminat totul.

| Mosotti a răspuns (pentru mountain2rings):

Pai si daca ai cunoscut pe cele doua fete care gandeau ca tine, de ce nu ti-ai luat una din ele ca gagica?!
Pai ai gresit cu amenintarile in primul rand ca si caracter, nu se face asa ceva, nu se potriveste, aia e, las-o si gata, ca asta e felul ei de a fi, nu te apuci sa insulti, injuri si altele. In al doilea rand puteai sa patesti chestii urate, fie de la politie, fie de la niste unii pusi de ea sa te umfle bine de tot asa cum stiu cazuri.

| mountain2rings explică (pentru Mosotti):

Una dintre ele chiar nu imi placea la aspect,cu a doua inca nu stiu ce sa spun,ar fi si distanta o problema ca e din Bucuresti.
De politie stiu, de asta am si lasat o, mai ales ca am adus amenintari mai aiurea.
Dar asta e, m-am impacat cu faptul ca s-a sfarsit cea mai frumoasa si in accelasi timp neagra perioada de timp din viata mea. A fost un iad sa vad o persoana pe care o stiam de atat de mult ca s-a transformat peste noapte intr-un strain, de asta si doresc pe cineva sa asculte prin ce am trecut si de care sa ma atasez din nou.

| Mosotti a răspuns (pentru mountain2rings):

Mda, deci una e la distanta, de alta nu-ti placea, atunci e nasolie, ca altfel alegeai una din astea care te vroia cum esti.
Ca tu asta ai nevoie, cineva ca tine.
Si prin fanele tale n-ai gasit nici una asa?!

| mountain2rings explică (pentru Mosotti):

Stii,e greu sa gasesti un anumit tip de persoane indiferent decata faima ai avea. adica da, e un boost asta, dar tot imi e greu.
gandeste te la lil uzi vert, nu stiu daca il stii.e un rapper cu 15 milioane de followeri pe Instagram,dar totusi in viata lui nu a stabilit prietenii.
sunt foarte putine persoane astea care ar accepta ce vreau si care au ceva similar cu mine.
ideea este ca singuratatea si durerea cauzata de ea este cauzata de un instinct primar de supravietuire.
kurzgesagt a facut un mic video despre asta,pentru ca oamenii cand traiau in triburi trebuiau sa se foloseasca de ceilalti pentru a vana,si singuratatea insemna moarte.
in schimb banuiesc ca sunt destul de implinit, sunt multumit ca am doua masini, sunt multumit ca imi permit sa ma imbrac bine, sunt multumit ca am doua locuinte, ca am o influenta destul e mare pe social media, dar lucrurile astea sunt compensate de problema ca am fost nascut asa.
imi place sa spun ca ar fi fost mai bine sa fiu prost si sa nu mai fiu asa de rezervat.

| Mosotti a răspuns (pentru mountain2rings):

Normal ca e f greu sa gasesti pe cineva ca tine, ca eu am zis, 99 % nu-s ca tine.

In mod normal trebuie sa te simti bine si fara cineva, sa nu depinda viata ta de cineva, viata e frumoasa si fara cineva, sunt atatea chestii placute de facut, supravietuirea sa se duca dracu, nu ma obliga pe mine sa fac ceva daca nu e cazul, ca asta e dictatura daca ma obligi, lasa-ma sa fiu fericit si singur.
Ai atatea chestii, trebuie sa te bucuri de ce ai.

Pai ce zice kurzgesagt, am zis si eu mi se pare pe undeva parca, desi de singuratate n-am zis mi se pare adica n-am zis de ce deranjeaza singuratatea, ca tot am explicat si mecanismul atractiei pe aici, si exact de natura se leaga si de supravietuire, insa mai putini au inteles.
Si am zis ca e dictatura ca te obliga natura sa faci ce vrea ea, si iar putini au inteles, desi am explicat cu exemple clare.

| LoveSleep a răspuns:

170 iq pe trilulilu? Si tu ai facut testul? Mie mi-a iesit 480.

| LoveSleep a răspuns:

Influencer?
Nu ziceai ca suferi de anxietate sociala si nu ai prieteni? Si ca plangi cand mergi cu autobuzul?

| mountain2rings explică (pentru LoveSleep):

Da,doar pentru ca sunt persoana publica nu inseamna ca am automat prieteni

| Hammurabi a răspuns:

Ești bolnăvior rău de tot, frate.
Nici nu vreau să comentez asemenea aberație.

| Andrei4455 a răspuns (pentru Hammurabi):

Tu in primul rând sa te duci in țara ta, nu veni in România sa dai sfaturi, intrusule

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu aș accepta absolut deloc. O viață am și n-o să mi-o petrec în stres inutil.
Am avut și eu în tinerețe o relație cu o persoana crizată care mă amenința că se aruncă de pe bloc. Îi ziceam: fă și un flic flac laughing)))
Nu meritați mai mult.

| mastadont a răspuns:

Eu nu aș accepta așa ceva în nici-un caz. Dacă vrei să te omori e treaba ta, nu da vina pe partener că nu ești tu fericit.
Ceea ce descrii tu se numește abuz emoțional și se pedepsește cu amendă și închisoare, legea nu îți dă dreptul să limitezi libertatea nimănui doar pentru că vrei tu.
De asemenea, afișezi trăsături de sociopat clasic, adică o persoană căreia nu-i pasă de sentimentele și de starea altuia și se gândește doar la el, chiar dacă acest lucru este în detrimentul altuia. De fapt, pentru tine tot ce e important ești tu, restul sunt doar obiecte, mijloace prin care să-ți atingi scopul.
Mergi urgent la un psihiatru căci tare mă tem că vei ajunge prin închisori dacă nu...

| FreddieM a răspuns:

Practic ii ceri limitarea libertatii de a fi ea insasi in mod natural. Pretinzi sa te faca pe tine fericit in detrimentul fericirii ei. Ti se pare corect? Sper sa se retraga cat mai repede fatuca, sa-si vada de drumul ei. Mai bine singura decat manevrata de un psihopat gelos. (nu ma refer la tine, in general la toate care trec prin asemenea experiente nefericite).
Cheers

| LostForForever a răspuns (pentru FreddieM):

Bravoooooo

| LostForForever a răspuns (pentru FreddieM):

Ai tot respectul meu frate cu adevărată

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Răspunsul e NU!, iar tu AI probleme psihice! (pe care trebuie NEAPĂRAT să ți le rezolvi ÎNAINTE! de a intra într-o relație! ).

| mountain2rings explică (pentru anonim_4396):

De ce sa am probleme psihice? pentru ca am o opinie diferita fata de lume? cu un nebun nu ai putea sa stai coerent de vorba, cu exceptia faptului ca am impresia asta am o mentalitate foarte buna si poti sta de vorba cu mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru mountain2rings):

Bună.

Pentru că ai!
Asta NU e o gândire normală! Întreabă psihologul, sau mai bine psihiatrul!

Bolile de natură psihică NU EXCUD INTELIGENTA!

| mountain2rings explică (pentru Mosotti):

Atunci banuiesc ca mie nu imi ramane nimic altceva decat sa caut.

| Mosotti a răspuns (pentru mountain2rings):

Da, mai cauti insa slabe sanse sa mai gasesti ce vrei tu.

| Mosotti a răspuns (pentru mountain2rings):

Da, nu e nici o problema ca gandesti altfel, totul este sa gasesti pe cineva careia sa ii placa ce vrei tu, atata tot, insa f rar se poate intampla asta. Si cum am zis, si daca accepta la inceput, greu de crezut ca va accepta a la long.
Si asta pentru ca oamenii 95 % nu-s asa, ei au nevoie de diversitate sociala, plus ca, cum am zis, poate cu tine nu poate face si discuta ceva ce poate discuta si face cu o prietena de a ei.
Si in general tot asa 95 % se plictisesc sa stea doar cu cineva si atat in prostie asa.

Si asa cu diversitate se plictiseste de partener dupa un timp, damite sa faca ce vrei tu.
Dar da, exista si persoane ca tine, ca de aia am zis 95 % si nu 100 %.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu aș accepta o astfel de colivie pentru viața mea. Sunt o pasăre și trebuie să zbor.

| EcceHomo a răspuns:

Ai fi partenerul perfect, doar că ar trebui sa îmi montez o bandeletă. Faptul că ai fi continuu lângă mine, unicul și suficientul, mi-ar da niște emoții de aș sta numai udă.

| Angelindeed a răspuns:

Doamne ferește

| emilllyya a răspuns:

Nu esti anormal cat timp gasesti pe cineva care accepta de buna voie ceea ce crezi tu. Daca persoana iubita este de acord cu aceste lucruri este perfect ok. Fiecare are o parere diferita despre relatii si este in regula daca ceea ce crezi tu este putin diferit de ceea ce este considerat a fi normal. Cat timp totul este de comun acord nu e nimic gresit sau imoral

| mountain2rings explică:

Sper ca realizezi ca esti atat de neinsemnat ca persoana si slab incat nici macar nu ai citit bine.nu am zis ca toate fetele sunt asa, ba chiar din potriva.

| Andrei4455 a răspuns:

Să nu vorbească cu băieții pentru ca un "prieten" în plus este egal cu mai multe șanse de a te înșeala, crede ma, fara cluburi fără prostii de genu, sa vorbească cu prietenele ei dar prietene bune si sa le cunoști tu ca sunt cu piciorele pe pământ, nu toate, ajut o, iubește o, dar să nu uiți vreodată pe pământul ăsta că singurul in care poți avea încredere ești tu?