| braaa a întrebat:

Se poate scurge lichidul preejaculator din prezervativ intimpul actului? un raspuns va rog ca mereu stam cu stres ca daca s-a scurs ceva si am ramas insarcinata sad

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Salut.
De obicei prezervativele sunt foarte sigure dacă sunt utilizate corect.
Dacă bărbatul nu își pierde erecția pe parcursul actului sexual, atunci prezervativul stă bine pe penis și nu ajunge nimic în interior.
Important este să nu se deruleze cumva de pe penis, accidental, dar dacă este pus bine și derulat până la baza penisului totul este ok. Un alt aspect de care trebuie să țineți cont este să nu aveți spermă pe mână când puneți prezervativul, de exemplu dacă el a ejaculat deja și vreți să o mai faceți o dată, când schimbați prezervativul e bine ca el să se spele întâi cu apă și săpun acolo și pe mâini și să îndepărteze astfel sperma care ar putea să ajungă pe prezervativ.
În concluzie, stai liniștită, lichidul seminal nu se scurge din prezervativ, nu ai probleme.
Fiți atenți cu condițiile de păstrare a prezervativelor, cu felul în care le puneți, cu valabilitatea lor, ca să nu se rupă.

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu,cand prezervativul are marimea potrivita si e folosit corect, nu aveti vreun motiv de neliniste.

| St3fU a răspuns:

Daca este pus corect si nu este spart nu se poate scurge.pentru ca prezervativul este strans pe penis si nu permite lichidelor sa se strecoare in jos, de aceea a si fost pusa bula aia in capatul prezervativului, pentru ca altfel se creea presiune si se spargeawinking

| mihaMGB a răspuns:

NU nu se poate scurge nimic din prezervatic in timpul actului sexual in mod normal,daca acesta a fost utilizat in mod corect si daca nu este sparthappy cel mai probabil acel ceva ce s-a scurs de pe prezervativ era lichidul natural lubrifiant pe care il elimini tu in timpul actului sexual in momentul excitariihappyPentru a nu mai trece prin astfel de ingrijorari,pe viitor, dupa actul sexual ia prezervativul si umple-l la robinet cu apa, daca nu picura paa din prezervativ inseamna ca nu s-a rupt deci ai avut parte de toata protectia luihappyStai linistita ca nu cred ca este vorba de un prezervativ spart sau ceva, cel mai sigur este vorba despre ce am spus mai sushappy

| subfocus a răspuns:

Nu. si calmeaza-te pentru ca daca esti stresata o sa iti intarzie si atunci sa vezi belea. dar calmeaza-te ca nu curge nimic din prez