| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Se spune ca prima dragoste nu se uita niciodata... ce parere aveti? Credeti ca se mai poate iubi vreodata la fel de mult ca prima data? Vor mai exista si a doua, a treia oara fluturasii din stomac? Daca ai suferit mult de pe urma primei iubiri vei mai putea uita asta? Daca, dupa ani, ar reaparea prima iubire si si-ar cere iertare pentru cat de mult te-a facut sa suferi, ai fi in stare sa dai cu piciorul la relatia pe care o ai in prezent pentru a fi din nou cu primul iubit(a)?
Uneori, ma intreb, daca o sa mai fiu fata timida care sa iubeasca la fel de mult, sa viseze cu ochii deschisi.Credeti ca e posibil acest lucru : dupa ce ai suferit enorm dupa o persoana sa o iei de la capat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat? Mai e posibil sa iubesti cu naivitate, sa-ti faci iluzii sa fi fericita? Sau in fiecare relatie vei fi atat de preocupat sa nu repeti greselile din trecut incat nu vei mai putea sa iubesti la fel?

Nu ma mai recunosc.Acum cateva saptamani, cand eram cu el, eram indragostita nebuneste si vedeam totul in roz. Dupa despartire, am simtit ca imi cade cerul in cap.Am plans non-stop si chiar si acum, dupa doua saptamani de la despartire, plang dupa el si-l visez noaptea. Ce as putea sa fac sa-l uit mai repede, ca nu mai suport.Simt ca nu am nici cu cine sa vorbesc, nu am prieteni, sunt singura. M-am schimbat radical, mai bine zis el m-a schimbat. Ce as putea sa fac sa trec peste? Vreau un sfat de la cine a suferit la fel de mult si vreau sa stiu cum a trecut peste.

19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
A doua iubire poate veni mai profundă, experienţa primei iubiri ne este alături.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Se uita, nu te teme, se uita. happy
Ce sa faci? Activitati, de tot felul, sa fi cat mai ocupata si pana si seara sa pici de oboseala si sa ai un somn fara vise. Sau mai putina activitate, dar atunci mai risti sa visezi din cand in cand. thinking

| Razvan a răspuns:

Nu se uita, se trece in folderul "Amintiri". Nu conteaza cat de sifonat ai iesit din relatie in timp amintirile urate se vor estompa. Putini sunt oamenii care au in viata doar o singura iubire. Ei sunt mai norocosiwinking
Dar in general cautam iubirea multi ani. Cel mai egoist lucru pe care il poti face e sa crezi ca nu mai poti iubi.Sa plangi nu stiu cat timp dupa o dragoste pierduta.Sa vezi doar in fata. E atat de frumos sa descoperi oameni diferiti, mentalitati noi, feluri de a iubi, de a socializa. O asemenea placere odata pierduta se anunta lungi perioade de depresii nejustificate

| Dominicc a răspuns:

Uneori si eu am avut impresia ca daca stai cu cineva 1 an sau 2 vei uita si totu va fi bine, frumos ca la inceput.

Daca te-ai daruit acelei persoane sau pur si simplu te-ai deschis catrem el/ea e foarte greu sa uiti. Dece? pentru ca stam mereu cu impresia ca nu e bine. Dece? ce s-a intamplat? de ce tocmai eu?
Si ajungi sa suferi... Ce e suferinta asta? O durere mareeeee in suflet si uneori simti ca nu mai ai cecauta pe aceasta lume. Unii se omor, altii trec peste si tot asa.

Dar. de ce sa mori? Daca unu dintre voi a pus. inseamna ca nu te-a iubit destul nu? Nu erati unu pentru altu. Nu era legatura aia stransa. Mori tu si... de ce? motivu? nu ai de ce. Daca ai facut totul sa fie bine. mergi mai departe si stai cu constiinta impacata.
Iti e greu sa faci asta nu? stiu... dar nu te izola. Daca stai in casa si iti plangi de mila iti faci ffoarte rau. Iti vei aduce mereu aminte de momentele alea cu el.
Iesi undeva la lumina, plimba-te undeva unde e cat se poate de luminos si populat. Unde sunt mai multi oameni si loc mai luminos asa va fi si in sinea ta. Vei uita macar 1 ora pe zi. Apoi te intorci acas si o iei de la capat.
Iesi cat mai mult, nu neaparat cu prietenii, nici eu nu mai am de cand m-au vazut trist. M-au alungat. Unii nu m-au inteles si au facut la fel. Deci trebuie sa trecem singuri. Chiar daca e' enorm de greu singur asta e uneori o incercare. Comunica pe mess cu cineva cu care te poti intelegi si vorbeste "cot la cot".

Cu iubirea? Da, cand te vei vindeca... asta depinde cat ai stat cu el. Am mai spus. dupa 8 luni de cand stai cu cineva si te deschizi incepi sa suferi enorm. La 1-2 luni de vorbit nu ai de ce sa suferi. Pai 1 luna? asta a fost incalzirea. Aia de stau 3 ani si se despart ce sa mai zica? sa se omoare direct? fi serioasa. 1 luna e nesimnificativ. E doar pasiunea aia care te. a atras langa el.
Cu iubitu a 2-a persoana va fi. Iti vei reveni in timpul in care te vei simti atrasa de alt baiat. Pana atunci te vei chinui. Vor veni momente cand crezi ca ti-ai revenit si se vor reintoarce. Dureroase, plangi iar si tot asa. Asta e un adevar. Nu il poti ascunde.
Acum plangi iar nu? Pentru ca inca stai in casa izolata si nu vrei sa iesi undeva ca sa te limpezesti catusi de putin. Inca iti e dor de el si te gandesti la clipele alea. Un sfat? incearca sa pleci undeva daca poti, cu ganditu? citeste o carte, te vai baga in povestea aia. Stiu ca nu ai chef dar asa mai uiti putin.
Vei iubi si a 2-a persoana si a 3-4 nu te vei opri la 1-2. Asta a fost un start. Dar ai invatat ceva nu?
Ca data vitoare mai intai sa studiezi terenu apoi sa pui sufletu.
Cum zic unii sau unele. "mai sunt si altii/altele" dar tu te gandesti l; a el nu? Pai da. dar incerca sa consideri ca daca era asa perfect cum credeai tu nu pleca de langa tine oricare era motivu.

Nu te mai aventura in aventuri virtuale sau cu persoane muult mai mari decat tine.
Tu ai 14 sa zicem si el sa aiba maxim 19. Aici merge. Nu mai mare. Iar vei da de belea. Poate cu unu din asta e altceva.
Totu va trece. Mai greu sau mai usor. Dar daca l-ai iubit nu va trece usor ci ff greu. Dar va trece. Asta conteaza. In fiecare zi fa-ti un plan care sa il respecti mereu. Nu te mai gandi continu la el, asa vei inebuni de tot. Uita-l macar un moment de 3 ore pe zi. Asa te vei simti eliberata.

Prietenii? Poti sa ai destui si degeaba. Multi nu or sa inteleaga prin ce treci. Durerea doar tu o ai.

Ai grija de tine

| butt3rfly16 a răspuns:

Prima dragoste o sa ti-o amintesti mereu pentru ca este ceva special care te face sa descoperi lucrui inedite si sentimente superbe.Eu am reusit sa trec peste asta cu trecerea timpul, deoarece nu exista niciun leac ca sa uiti, sau sa nu te mai gandesti la el, doarece ar fi imposibil din moment ce l-ai iubit si ai avut niste sentimente mai speciale fata de el.In aceste momente prietenii erau cei mai buni ascultatori care sa te ajute si sa-ti fie aproape, alaturi de care sa poti sa treci mai usor peste asta.Totusi incearca sa vbesti cu cineva in care ai incredere daca ai o relatie buna cu mama ta sa stii ca e e cea mai buna confidenta si iti poate da sfaturi cum sa treci peste aceste momete grele si cel mai important iti va fi alaturi.Trebuie sa pastrezi doar amintirile frumoase cu el si sa incerci totusi sa iti gasesi ceva care sa iti ocupe o parte din timp, sau sa iesi la plimbare ca sa te mai relaxezi putin si sa iesi din starea de tristete in care te aflii.Iti spun sincer ca timpul e cel care repara orice rana si trebuie sa prinzi putere ca sa mergi mai departe.Multa baftawinking

| nobody_9468 a răspuns:

Vei iubi poate mai mult, doar ca in alt modwinking. Cate persoaene vor exista in viata ta, in atatea moduri vei iubi.
Nu vei mei iubi persoana respectiva, insa cand o sa-ti treaca furia si toate sentimentele negative iti vei aminti cu drag de el.

Bafta.

| Dan a răspuns:

Lasa melancolia, si mergi mai departe, drumul vietii este scurt. Noroc! happy

| Mjdolhfi a răspuns:

Intr-adevar prima dragoste nu se uita niciodata:Xsunt momente de neuitat.Multi dintre noi am trait prima iubire in adolescenta probabil si nu ai cum sa uiti, cum erai fericita, indragostita.Indiferent de varsta la care ne indragostim pentru prima data, aceasta iubire va fi unica.Nici una dintre relatiile care apar apoi, pe parcurs nu va mai fi la fel. Daca inca l-as mai iubi pe primul si daca pentru actualul nu as simti aceleasi lucruri probabil as renunta, insa nu stiu depinde si de situatie. Daca esti indragostita cu adevarat cred ca inca mai poti fi timida, o sa visezi cu ochii deschisi, sa-ti faci iluzii si sa fii fericita.
Nu am trecut prin asa ceva insa un sfat iti pot da, nu te mai gandi prea mult la asta, fa o plimbare, fa ceea ce iti place.Nu e usor sa treci peste, dar cu putin efort o sa reusesti.Gandeste-te ca nu e ultimul, o sa mai fie si altii in viata ta. Dragostea nu se rezuma numai la un baiat.

| Mjdolhfi a răspuns:

Prima iubire nu este un vis, este o realitate atat de frumoasa. Cand o intalnesti, te schimba radical, te face mai bun, mai frumos, mai optimist, te face sa vezi totul in culori mai vii si sa realizezi ca viata este frumoasa tocmai pentru ca simti acest minunat sentiment, ce ne infrumuseteaza si ne aduce multa iubire si caldura.Deoarece prima dragoste, de regula, o intalnim la o varsta frageda, atunci cand suntem doar niste copii, ea este pura, sincera, puerila, platonica de multe ori si, tocmai de aceea este asa de frumoasa. La acasta varsta, a adolescentei, nu prea stim sa mintim, sa tradam. Nu stim ca uneori nu e bine sa-ti expui sentimentele. Facem ce simtim, doar iubim. Fara a gandi prea mult, si tocmai aceste este farmecul si de aceea se spune ca prima iubire nu se uita niciodata.

| LittleDreamer a răspuns:

Si eu am tinut la un prost 2 ani, a fost intr-adevar prima iubire si imi amintec cu drag de felul in care tineam la el:eram naiva, il vedeam ca fiind toata lumea mea. Dar eu nu am fost impreuna cu el.Si acum tot el imi reproseaza ca eu sunt vinovata pentru. ce s-a intamplat.straight face. In fine, si eu am incercat sa tin la alt baiat caruia am auzit ca ii place de mine, dar am ajuns sa tin la amandoi si sa nu stiu pe care sa il aleg.Normal ca la cel care am incercat sa tin nu pot sa tin ca si la primul deoarece mi-e frica sa ma implic.Si eu sunt intr-o situatie nasoala, nu stiu ce sa fac deoarece cel caruia am auzit ca ii place de mine se baga mereu in seama cu mine si mi-au zis doi prieteni de-ai lui ca li se pare ca ii place de mine, el nu neaga, nu zice nimic in legatura cu asta, dar nu face nimic sa fim impreuna si eu nu stiu ce sa fac. Dar, in ansamblu, prima dragoste nu se uita si este foarte greu sa vrei sa uiti de tot daca intri in contact zilnic cu acea persoana.
>big grin

| drumurile a răspuns:

Eu am suferit 6 ani de zile dupa primul mi-am taiat venele, am renuntat la scoala, imi doream sa mor, am dat in patima alcoolului, si dupa 6 ani mi-am dat seama ca altii ar da orice sa traiasca, atat, dar dupa parerea mea nu mai exista la fel, aceeasi iubire, nu va mai exista vreodata

| ToxxxxxyiLiycKxKxKx a răspuns:

Pai trimite-mi un id de mess.sa vorbim mai detaliat acolo.eu in prezent trec pentru a doua oara prin asa ceva.deci te pot ajuta foarte mult parerea me

| 教皇 a răspuns:

Buna si eu trec prin aceeasi situatie, pacat ca oamenii trebuie sa sufere enorm din dragoste, noi avem 3 luni de cand ne-am despartit, nici pana in clipa de fata nu l-am putu uita deoarece ne leaga multe amintiri. Stii ca se spune ca o rana se vindeca repede, dar unei inimi ranita ii trebuie mai mult timp pentru a se vindeca.
Ca sa trec mai repede peste eu il ignor, chiar daca ma doare, si imi gasesc alte activitati. Sper ca voi reusi:-d. P. S- nu mai plange ca nu merita, fi tare!

Bafta!

| meLyssa_9110 a răspuns:

Incearca sa iei o oarecare distanta si sa nu stai sa rumegi ore intregi gandindu-te tot ce ti-a facut ex-ul sau sa te intrebi in zadar de ce esti atat de dezamagita, de trista, de pierduta, de infuriata si de disperata.Stii mai bine decat oricine: povestea aceea nu s-a incheiat inca pentru tine. Inca inoti in tristete, furie si deceptie. Emotiile pun stapanire pe tine si te simti pierduta. Asteapta un timp si incearca sa gasesti raspuns la niste intrebari: ce anume te face sa te simti rau? De ce anume ti-e frica? De unde astepti sa vina salvarea. Incearca sa nu te mai gandesti atat la el. Vei vedea ca intr-o zi te vei trezi si deja durerea nu va mai fi la fel de acuta.pe de-oparte este adevarat ca nu uiti prima dragoste pe de alta nu deoarece nu stii niciodata care este cu adevarat dragostea adevarata(asta o sa afli abia dupa multi ani cand ai sa te gandesti probabil la aceasta situatie si ai sa incepi sa zambesti). si este adevarat ca de fiecare data cand inchei o relatie iti spui ca n-o sa mai gasesti pe nimeni ca el (el este perfectul in aceste momente, n-o sa iubesti pe nimeni asa cum l-ai iubit pe el si ca fara el unele lucruri nu au rost)stiu cum e. sad Vor mai exista si a doua, a treia oara fluturasii din stomac happy Daca, dupa ani, ar reaparea prima iubire si si-ar cere iertare pentru cat de mult te-a facut sa suferi fii sigura ca te-ar lasa rece, l-ai ierta dar nu ai lasa o relatie. pentru ce? sa stii ca cine greseste o data greseste si a doua oara dar ce e drept iti garantez ca nu te va mai interesa persoana lui (asa gandesti acum)sigur ca vei putea iubi, doar timpul le rezolva pe toate.iti vand un pont. scrie-ti un jurnal in care sa scrii tot ce simti in aceste momente si tot ce ati facut de cand v-ati cunoscut si pana in prezent, te vei mai descarca. apoi ascunde-l bine si sa nu-l citesti decat peste 2-3 ani. o sa-l citesti cu atata curiozitate si-o sa razi pe burta. vb din proprie experienta laughing am trecut prin ce ai trecut si tu dar nu o data de vreo 3x si din ultima nu m-am vindecat complet chiar daca a trecut ceva timp.si sa-ti spun pe ce baza functioneaza. primul am zis ca era persoana PERFECTA pentru mine si ca n-am sa gasesc nimic mai bun ca el, dar timpul a trecut si-am dat peste un tip MAI PERFECT mai simpatic si cu mai mult simt al umorului si-am zis ca nu o sa-l uit niciodata ca el e viata mea apoi l-am intalnit pe "MAI MULT CA PERFECTUL" de pe urma caruia am ramas cu urme si in continuare astept o peroana care sa ma faca sa cred ca e mai buna decat fost-ul.si uite asa trece timpul, te schimbi radical atat in mentalitate cat si dorinte.ca timpul sa treaca mai repede si sa-l uiti mai repede ai nevoie de prieteni, distractii, club, muzica buna, o vacanta, si acusi incepe scoalawinkingnu sta singura, nu te inchide in casa si evita-l pe respectivul, ignora-l, nu iesi cu el daca te invita, nu vorbi mult cu el(scurt si la obiect)nu vorbi deloc(doar daca te intalnesti din intamplare, nu-l saluta tu asteapta sa te salute), evita locurile pe care stii ca le frecventeaza, nu te combina cu cineva pentru a-i face in ciuda(iti faci rau tie si mai ales celui de langa tine), fa o schimbare, schimba-ti culoarea in camera, arunca tot ce-ti aminteste de el, schimba-ti look-ul, ocupa-ti timpul in asta consta totul. fa ceea ce vrei si fii ceea ce vrei. iar cand o sa privesti in trecut cu calm, poate chiar cu tandrete, si asta o sa fie de bine, Poate ca esti pe punctul de a incepe o noua relatie, cine stie? multa bafta happy :*

| antoneta a răspuns:

Fiecare iubire este in felul ei, vei iubi din nou, diferit, dar vei iubi, vei spera, vei simti din nou fluturasi. Sfatul meu este sa nu mai plangi, sa mergi mai departe, sa fii fericita ca ai trecut prin asa ceva. Poate ma crezi nebuna, dar sunt oameni care traiesc o viata intreaga si nu au avut ocazia sa simta ceea ce simti tu acum.Suferi acum, dar mai tarziu vei rade, si vei pretui mai mult iubirea acelui care iti va fi menit.Deci capul sus si mergi mai departe, ia ce a fost frumos in relatia care ai avut-o, si iti doresc o viata frumoasa.Cine nu sufera, nu plange nu traieste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar d c nu mai esti cu el..., eu iti spun sincer sunt ksatorita de 3 ani si totusi ma gandesc la,, prima iubire,, asta e d. zeu e sus ma vede.si app cum ai zis mai sus, daca ar veni si si.ar cere iertare eu una m.as impak cu el chiar daca am 3 ani cu..., as plec cu,, prima iubire pana la capat de lume daca s.ar putea,,. oricum nu ai sa uiti. daca ai sanse sa t impaci cu el nu o rata.

| flowerpower_5936 a răspuns:

E normal sa suferi cand acel ceva care te facea sa te simti atat de bine nu mai exista. oricui i se intampla. dar, da, poti sa stai linistita pentru ca vei mai avea parte de dragoste in viata ta. adevarata dragoste se schimbă cu trecerea timpului, creşte şi descoperă noi moduri de a se exprima.

| helloo a răspuns:

Sincer si eu am suferit f multhappy simteam ca nu mai am de ce sa traiesc. l'am iubit enormsad nu dormeam noptile si plangeam ca proasta cu gandul la el.si pe el il durea undeva de mineoh go on dar cu timpu l'am uitat. si uite ca acum sunt cu alcnv si tin la pers aia. dar, nu pot sa spun ca il iubesc, si sunt sigura ca nu voi mai iubi pe nimeni atat de mult pentru ca nu se merita.

| helloo a răspuns:

Uita'l