| anonim_4396 a întrebat:

Se zice ca dupa casatorie, dar mai precis dupa aparitie unui copil in familie sentimentele dintre soti se diminueaza (adica cei doi se isi axeaza toata atentia si dragostea p. u ala mic) voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În mod normal şi teoretic, nu.
În realitate, da! Şi ştii de ce? Pentru că întreţinerea unui copil costă enorm şi aduce multă frustrare în interiorul cuplului şi nu mai au timp fizic să se gândească la ei câtă vreme au gaura neagră care înghite din ce în ce mai mulţi bani în casă.
Prezervativele/anticoncepţionalele sunt bariera dintre oameni şi sărăcie!

Abh
| Abh a răspuns:

Nu inseamna ca daca apare un copil, ti se schimba sentimentele pentru persoana iubita, doar ca nu mai ai atata timp pentru celalalt.

identitate
| identitate a răspuns:

Se zice...happy Atentia si dragostea dintre parteneri sunt diferite fata de atentia si dragostea acordata copiilor.Se poate intampla ce spui, doar daca cei doi isi gasesc implinirea in rolul de parinte si uita ca mai sunt si barbat/femeie.Altfel,in mod normal, aparitia unui copil face ca sentimentele sa devina mai profunde.Depinde de parteneri. Din 4 cupluri din familie(un pic mai departate, dar tinere, nu o sa vorbim acum de bunici tongue ), in 3 partenerii sunt mult mai apropiati si impliniti dupa aparitia copiilor.In unul nu, de fapt nu au fost niciodata...in sensul ca el dorea o sotie si mama, ea nu prea a fost iubita lui.big grin

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca exista incredere, respect reciproc sinceritate si multa comunicare, la aparitia copiilor te simti un om implinit, abia atunci esti familist. Dragostea nu se diminuiaza din contra se aprofundeaza, odata cu aparitia puiului de om, apare o responsabilitate in plus.

| JelLy_3370 a răspuns:

Eu cred ca asa e dar nu cred ca relatia dintre parinti s poate strica.va fi bine daca va iubiti:X:*