| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre casatorie?

13 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Un ritual inventat de om ca un fel de garantie ca nimeni nu-i va desparti, si nimic in afara de moarte. El e dovada nesigurantei pe care o simtim intr-o relatie. Ne temem mereu ca ne vom pierde partenerul, ca ne va fi furat de altcineva, si atunci trebuie sa inventam ceva prin care sa eliminam acea frica. Dar stim cu totii ca asta nu functioneaza mereu. Eu cred ca daca o relatie e cu adevarat puternica, nu va avea nevoie de niciun ritual si de nicio hartie pentru a ramane la fel.

| Dariusuu a răspuns:

Se poate trai si fara unde exista iubire si armonie intr-o relatie.

Nu-i neaparat sa faci nunta ca sa tina relatia ta.Ai nevoie doar de putina minte si sanatate in rest totul vine de la sine.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Este perfecta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este planul lui Dumnezeu pe care vrea sa-l realizeze cu omul, ca femeia sa se imperecheze cu el si asa sa formeze o familie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zici ca ai intalnit o persoana care asa nu stiu ce, nu e suficient o viata bla bla...
Hai, lasa-ne! Si ce treaba are casatoria cu asta?
Sau nuntile!?

Eu un lucru il stiu clar. Casatoria mai e cum o fi, nunta n-o sa fac vreodata 100%. Nuntile se fac de regula doar la presiunile exterioare (familie, anturaj)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Are, din moment ce m-a cerut in casatorie laughing. Urasc nuntile, oricum.

| gingergirl1 a răspuns:

Dumnezeu a creat casnicia/familia, pentru ca singuri suntem incompleti. Tot El a pus in noi dorinta de a avea un "tovaras" de viata laughing In casnicie exista unitate si e cel mai prielnic loc unde copiii sa creasca. Exista siguranta, dragoste...si trebuie sa pleci de la inceput cu gandul ca e un legamant pe viata. happy "la bine si la greu..."

| Blackrose4 a răspuns:

Bună! Consider căsătoria ca fiind un eveniment important în viața fiecăruia, poate unul dintre cele mai frumoase momente. Căsătoria face parte din etapele vieții, după părerea mea.
Mai devreme sau mai târziu, toți ajungem acolo. O căsătorie stă la baza unui legământ puternic dintre 2 persoane. Aici, ma refer la un legământ sufletesc, nu la acel "act" care leagă 2 oameni. Acel act nu are prea mare importanță, este doar o normalitate care trebuie parcursă.

| Helpmeforfree a răspuns:

O prostie.
Nu ma voi casatorii niciodata, mai ales nu voi avea copii happy
Cum sa stai o viata cu un om? Nu te plictisesti? Parerea mea, nu sariti

| Blackrose4 a răspuns (pentru Helpmeforfree):

Nu stai chiar o viață, doar nu te căsătoreşti de la vârste fragede. Îți trăieşti copilăria, adolescența, te distrezi la maxim, guşti din anumite plăceri ale vieții cât timp eşti singur/ă şi trăieşti cum vrei tu cât eşti în floarea vârstei. Cu timpul ai sa te plictiseşti să duci o viață de acest gen şi singură ai să doreşti stabilitatea unui cămin. Să stai cu un om o jumătate din viață este chiar frumos. Nu o sa te plictiseşti dacă ai întâlnit persoana potrivită pentru tine, după părerea mea. Chiar aş fi curioasă dacă mi-ai spune câți ani ai. happy

| anonim_4396 explică (pentru Helpmeforfree):

Si eu spuneam la fel acum un an, iar acum am intalnit un om cu care am impresia ca o viata e prea putin langa el :'(

| Helpmeforfree a răspuns:

BlackRose4,da,intr-un fel, chiar si pe mine m-ai sensibilizat, de la 50 de ani in sus, poate o voi face happy Am 16 ani.

| iwanttodestroytheworld a răspuns:

E inutila.