| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a întrebat:

Ce parere aveti despre noua lege care s-a aprobat astazi?
Cea cu protejarea femeii in cazurile de bataie domestica si aplicarea de amenzi barbatilor batausi? Va rezolva aceasta lege conflictele dintre soti sau femeile vor sta tot ca tampele pe sistemul."Las ca pentru familie trebuie sa te sacrifici" sau" Pai avem un copil... şi nu am ce face"?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

E o lege bună, care va rezolva unde și cât se poate. Dacă vor rămâne și multe cazuri unde situația va rămâne neschimbată, nu legea va fi de vină, ci mentalitatea, care poate se va schimba în timp.

33 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Cata vreme nu va constientiza barbatul ca modul acesta de manifestare este unul animalic, legea ii va goli buzunarul, dar lui mentalitatea nu se va schimba!

| mgtow a răspuns:

Nu se vor schimba deloc.

| JeSa a răspuns:

Sunt de acord cu ea, si sper sa rezolve ceva.
E un lucru pozitiv, de protejare, fireste.

| JeSa a răspuns:

Inca ceva,

Din pacate cele doua stari, cea de rau si de slabiciune exista. Actele mentale te fac sa constientizezi acest lucru. Nu doresc sa te iau cu alte filozofii pentru ca imi e sa nu ma pricepi si sa-mi bat capul degeaba. De aia nu putem aplica cand esti victima un ideal de comportare, cum ti-l impui, doar pentru a zice ca ''ai sange rece'', pentru ca in fond, suntem oameni, nu roboti sau mai stiu eu... si cazi presiunii, devenind 'slaba' (neputincioasa poftim sa pricepi.).

Tocmai ca nu ratez nimic ti se pare, lasa tu SF-urile pentru cine le pricepe si le-a citit, si le citeste. Pentru ca datorita unor chestiuni controversate referitoare la ce inseamna a fi persoana, inseamna sa ai o suita de responsabilitati, drepturi si asa mai departe.
Si exista si unele persoane care se desfiinteaza total de anumite caracteristici fiind inumani si ajung sa omoare in serie, s.a.m.d, dar acestea nu sunt decat niste persoane / indivizi cu deficiente mintale. Din punctul meu de vedere.

Deci sa-ti fie clar nu iau apararea doar doresc sa fii putin mai receptiva fata de situatii si sa nu fii asa sloboda la gura, aruncand niste filozofii ce nu pot fi aplicate si-n realitate, pentru ca realitatea e mult mai complexa decat ti-ai imaginat-o tu vreodata, si eu si tu.

Consider sa avem decenta si mult tact in a ne exprima vizavi de cineva, de-un subiect. E simplu sa tragem niste concluzii din frustrari si sa le trantim la voia intamplarii doar pentru a ne a face auziti/e.

Atat. Daca doresti sa-mi mai spui tu ceva, te astept cu drag.

| Paulla a răspuns (pentru JeSa):

Dintr-un motiv sau altul nu-mi apare întreaga conversaţie, dar m-am uitat la profilu' tău ca să văd despre ce vorbeai în răspunsul anterior. JeSa, acum am înţeles de ce treaba pare personală. Tu eşti feministă. Violenţa faţă de femei îţi provoacă dispreţ, dar violenţa faţă de bărbat nu te mişcă în aceaşi măsură. Dacă ai observat, eu vorbesc de victime la genul masculin. Nu ai luat în considerare că un mediu domestic este şi atunci când femeia îi trage cinci palme zilnic? Mă amuză ideea asta de 'bărbat sub acoperireă'(în ce scop, mă rog?). De ce să nu tratez subiectul ăsta cu nepăsare? Cum am mai spus, nu sunt obligate să trăiască astfel. And btw, nu mi-ai răspuns la întrebare. Mi-ai explicat tu că legile nu-s făcute aiurea(lucru pe care-l ştiam şi eu), da' eu am făcut destul de clar faptul că să încerci să menţii o căsnicie cu cineva care te bate denotă slăbiciune şi lipsă de respect faţă de sine. 'Sau cum am spus ori esti baiat si-acum nah, iti aperi genul' Nu sunt băiat(uimită?). Cum am spus, tu eşti feministă şi nu iei în considerare că violenţa ar putea fi îndreptată şi asupra bărbaţilor. Ei bine, se poate(uimită din nou?). Eu nu sunt feministă, subiectul ăsta îl tratez fără să iau părţi în funcţie de gen. 'Tu pe ala care loveste nu-l scoti vinovatul, nu-l vezi inculpatul.' N-am spus asta. Am spus că o mare parte din vină îi aparţine victimei, deoarece acceptă un astfel de comportament. 'Normal ca prin natura noastra avem si puncte slabe, dar cand esti abuzat de-un barbat care are forta fata de tine, ca muiere, normal ca nu-ti vine sa mai trancanesti spunand ca ''vina e la victima''.' O să explic cât de clar pot, în opinia mea, victima n-are nici o vină atunci când şi-a luat o bătaie. Vina victimei apare atunci când decide să rămână cu cel care o bate. Ai înţeles acum? 'De aia si ti-am subliniat faptul ca nu e usor nimic. ' Şi dacă-i greu, ce? Fiecare om poate căra o greutate diferită, dacă eu sunt mai puternică şi sunt în stare să-mi trăiasc viaţa bine, foarte bine. Dacă alţii nu pot, nu-i problema mea. 'Din pacate cele doua stari, cea de rau si de slabiciune exista.' Nu, serios? Ce chestie, asta spuneam şi eu într-un răspuns anterior. 'De aia nu putem aplica cand esti victima un ideal de comportare, cum ti-l impui, doar pentru a zice ca ''ai sange rece'', pentru ca in fond, suntem oameni, nu roboti sau mai stiu eu... si cazi presiunii, devenind 'slaba' (neputincioasa poftim sa pricepi.).' Tu ai fixă ideea asta în cap, cum că toţi ar trebui să acţionăm la fel. Asta o să se întâmple abia când o să fim toţi egali din toate punctele de vedere, mai pe scurt, niciodată. Dacă am fi toţi aşa de 'la fel' după cum spui tu, nici n-ar mai exista noţiuni ca ' sânge rece', nu şi-ar mai avea rostul. Dar nu suntem. Poate tu când te simţi atacată cedezi presiunii, eu nu. Omul e un animal, dar şi-a cam pierdut instinctele. În opinia mea, ar trebui să ataci la rândul tău ca să te aperi. Nu spun că ăsta e lucrul normal, pentru că spre diferenţă de tine nu încerc să impun o normalitate. Nu sunt Dumnezeu, nu pot să aleg eu ce este normal pentru alţii. Sunt de acord cu tine, realitatea e complexă. Şi eu, ca şi tine de altfel, am generalizat. Generalizările nu sunt bune, dar uneori sunt necesare. Cum altfel să vorbeşti despre o masă? Nu poţi lua pur şi simplu fiecare caz posibil la rând. Sunt de acord că există cazuri în care victima chiar nu e vinovată şi circumstanţele nu-i permit să schimbe ceva, dar în general nu e aşa. 'Consider sa avem decenta si mult tact in a ne exprima vizavi de cineva, de-un subiect. ' Am avut câtă decenţă am putut. Aşa văd eu situaţia. Nu te obosi să-mi spui că aş vedea greşit, pentru că dacă mă întrebi pe mine tu eşti oarbă. 'E simplu sa tragem niste concluzii din frustrari si sa le trantim la voia intamplarii doar pentru a ne a face auziti/e.' Nu sunt concluzii din frustrări. Nu sunt frustrată. Îmi pasă la fel de mult despre subiectul ăsta cât îmi pasă şi dacă în Africa bate vântul acum. Probabil te întrebi de ce mai discut despre el atunci. Păi, atâta timp cât situaţia există iar eu dispun de dreptul la liberă opinie, de ce să nu o fac? Discuţia asta deja începe să mă plictisească. Trebuie să-mi explic fiecare idee de vreo trei ori şi într-un mod cât mai simplu. Sincer, chiar nu-i văd rostul. Tu mai mult faci atacuri la persoană, lucru infantil. Mă simt ca şi cum aş purta o discuţie pe tema religiei.

| JeSa a răspuns:

Sunt ceea ce sunt cu adevarat: femeie sau (o) feminista. happy
N-am spus ca nu ma musca atitudinea unui femei fata de barbat, dar aici era vorba de viceversa- cand barbatul si-o bate pe femeie. happy
Stiu ca multe nu sunt obligate dar tie iar iti scapa ceva, ideea de-a izbuti in viata si de-a cara piatra aceea de care spuneai la un moment dat, ca daca femeia e puternica de ce sa nu traiasca bine, daca se descurca, sau ma rog... ceva de genul.
Da denota intr-o oarecare masura cele negative, ca femeia care se lasa calcata in picioare de barbat deja e slaba, nu iei in considerare faptul ca ea e supusa unor maltratari violente, iar ea daca se simte in stare sa ierte ducandu-si pana la capat crucea alaturi de cel care a trait, iti spun sincer ca o va face; ceva o motiveaza, sa fie copii sau ceea ce-au muncit si-au construit impreuna. Asta tie iti sare de dupa ureche.
Cred ca esti feminina, doar ca vrei sa pari mai baietoasa pentru ca ai o varsta la care inca nu te-ai copt si crezi ca orice lucru il poti dobora cat ai spune peste. Ma rog cunosc senzatiile astea... (am fost si eu pe la varsta ta si inteleg atitudinea asta)
Tu bagi la inaintare faptul ca daca femeia accepta o palma, sau o violenta din partea barbatului inseamna ca acea femeie nu are fata de ea respect; posibil sa te inseli aici, si ti-am si spus de ce, nu are rost sa ma repet. Tu tratezi totul superficial. Dar nu e nimic, esti libera sa te exprimi dupa cata capacitate ai de-a recepta anumite chestii si a le intelege totodata.
Omul e animal intr-adevar aceasta e biologia/mostenirea dar el prin faptul de a se auto-educa/forma, iti spun ca stie sa-si stapaneasca instinctele animalice, pentru ca e inzestrat cu ratiune.
Eu nu cedez presiunii pentru ca-s o fire puternica fata de o alta, dar puternicul in sensul ca asa ma vad eu... dar cea care cedeaza presiunii si accepta in numele copiilor, casniciei bataie sa stii ca e tot o forma de puternicie (putere) ceea ce tu consideri slab. happy Asta ma face sa cred ca tu nu intri profund in lucruri. De aia ti-am spus ca viata e complexa si noi ne atribuim anumite elemente, etichete (faptul ca tu deja ai tras concluzia ca eu-s cu religia, si daca e sa am habar o baza cand afirm ceva pe tema religiei e ca tu nu ai ajuns la stadiul unui om care are o baza inainte de a-ti explica de ce adopta acel crez si de ce nu celalalt) Eu-s undeva pe la mijloc. Privesc in asamblu. (Sunt deschisa catre orice subiect, si-l tratez ca atare; accept si alte idei, privesc si din alte unghiuri)

N-am facut atac la persoana ta, pentru ca nu te-am atacat prin nu stiu ce injurii, verbal. Si esti constienta de acest lucru. Ti-am vorbit destul de raspicat si mi-am coborat chiar si nivelul pentru a fi perceputa.

Intr-adevar, Hombre ai dreptate, de asta si multe dintre femei isi duc soarta asa cum e. Cruda realitate. De aceea o lege, ca asta, pentru sustinerea celor maltratati, e binevenita uneori.

Big problema cu serverul acestui site; iar probleme tehnice, altfel nu-mi dau seama de ce nu apar raspunsurile. In fine.

| Paulla a răspuns (pentru JeSa):

E bine că măcar recunoşti că eşti feministă. Eu totuşi nu-ţi înţeleg logica, de ce am eu voie să-l bat şi el n-are? Dacă eu l-aş lovi pe unul nu m-aş supăra dacă m-ar lovi înapoi, doar e un răspuns instinctiv.
'N-am spus ca nu ma musca atitudinea unui femei fata de barbat, dar aici era vorba de viceversa- cand barbatul si-o bate pe femeie.' Eu vorbeam despre violenţa domestică. Din partea mea poate să fie îndreptată şi asupra unui hermfrodit, e acelaşi lucru.
'Cred ca esti feminina, doar ca vrei sa pari mai baietoasa pentru ca ai o varsta la care inca nu te-ai copt si crezi ca orice lucru il poti dobora cat ai spune peste. ' Nu ştiu cât de femină sunt şi nici nu-mi pasă. Acţionez în funcţie de cum consider eu mai bine şi nu mă complic cu alte porcării, deci nu încerc să par nicicum.
Ştii, tu n-ai argumentat, unde e respectul când stai cu cineva care te bate? Orgoliul meu m-ar ucide dacă aş încerca să fac aşa ceva.
'dar cea care cedeaza presiunii si accepta in numele copiilor, casniciei bataie sa stii ca e tot o forma de puternicie ' Dacă-i place să fie bătută, da', o fi o fire puternică. Dacă nu, faptul că nu e în stare să facă nimic o face slabă, nu puternică. Zici de copii? Păi să divorţeze şi să ceară custodia. Tre' să fii bătut în cap să crezi că cineva ar creşte mai rău într-un mediu abuziv decât fără un părinte. Dacă ar exista o persoană la care ţin, aş prefera să o ţin departe de oamenii de genu'(presupunând că persoanei respective îi pasă de copil).
'Omul e animal intr-adevar aceasta e biologia/mostenirea dar el prin faptul de a se auto-educa/forma, iti spun ca stie sa-si stapaneasca instinctele animalice, pentru ca e inzestrat cu ratiune.' Să înţeleg că mai nou dai dovadă de educaţie dacă stai cu cineva care te bate, iar dacă te aperi se consideră un simplu instict animalic care trebuie înlăturat? Trist.
'faptul ca tu deja ai tras concluzia ca eu-s cu religia' N-am zis asta. Am zis că discuţia asta seamănă cu o discuţie pe tema religiei. Prin asta mă refeream că argumentele tale mi se par slabe mie, iar argumentele mele ţi se par slabe ţie.
'N-am facut atac la persoana ta, pentru ca nu te-am atacat prin nu stiu ce injurii, verbal' Atacu' la persoană nu constă numai în injurii. Se pun şi anumite apropo-uri care nu-şi au rostul.
'si mi-am coborat chiar si nivelul pentru a fi perceputa. ' e amuzant că tu ai senzaţia că te-ai coborât. Exact senzaţia asta o am şi eu, când îmi repet ideile şi le explic mai clar decât ar fi necesar.

| JeSa a răspuns (pentru Paulla):

Nu te-ai supara daca-ti ei o bucata? Exagerezi si esti total pe dinafara Paulla. (ziceai ceva de instinctiv)
Orgoliul il aplici atunci cand faci fata vietii, rezolvandu-ti problemele. Altfel e distructiv orgoliu' poti pierde multe prin el.
Omul nu e perfect si cat de inteligent s-au batut in cap se crede actioneaza dupa situatie. Uneori si faptul ca nu ai bani nu esti bagat in seama.

Daca simti ca esti abuzat continuu mi se pare logic sa te feresti de cineva. Mai ales sa ai si copii. Dar nu totul se rezuma la a fugi si a nu-ti trata rezolva problemele.
Nu ai priceput. Asta incercam sa-ti spun.
Daca e sa punem mai presus orgoliile si nu ajungem la esential degeaba.

Daca am dorit sa te indrum si spre ceva pozitiv, spui ca-s niste apropo-uri. Mda ce sa-i faci cand nu pricepi ceva bagi si stramba asta.

Nu mi se pare nimic amuzant decat trist. Eu incetez pentru ca probabil chestiile acestea tot mie imi sunt de folos, tie nu. Sau cine stie pe parcurs, cand te vei mai maturiza.

Bye.

| Paulla a răspuns (pentru JeSa):

JeSa, tu pari să ratezi esenţialu din fiecare propoziţie.
Dacă îi trag o palmă cuiva, mi se pare normal să-mi dea o palmă îmapoi. Sincer.
Scuză-mă, nu mă încadrez în standardele tale pentru normalitate, nu pot să renunţ la orgoliul meu pentru orice chestie.
'Dar nu totul se rezuma la a fugi si a nu-ti trata rezolva problemele.
Nu ai priceput. Asta incercam sa-ti spun. ' Şi cum îţi rezolvi probleme când accepţi ca X să te bată zilnic? Ciudată logică şi oricum, nu sugeram nimănui să fugă pur şi simplu. Te confrunţi cu o problemă, da' asta nu înseamnă că trebuie să rămâi cu problema-n casă...
'Daca am dorit sa te indrum si spre ceva pozitiv, spui ca-s niste apropo-uri.' Ce pozitiv? Să le permit altora să mă calce-n picioare? Să-mi schimb radical opinia pentru că ţie ţi se pare că poţi defini normalul? Nu, muluţumesc.
'. Eu incetez pentru ca probabil chestiile acestea tot mie imi sunt de folos, tie nu.' Cam asta ziceam şi eu cu acel apropo la religie, dar tu nu l-ai prins. Discuţia şi-a pierdut rostu' de mult. Tu fiind feministă, nu-ţi pot cere să discuţi problema fără să iei părţi.

| harciog a răspuns:

Sa vezi curvasareala naibii pe capul lor.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Cine sa le-o mai traga Harciog obositi astia din Romania? Nu fratioare tota lumea trage pe bautura laughing

| Paulla a răspuns:

Cei care stau cu persoane care îi bat o merită din plin.
Nu avem nevoie de o lege care să-i protejeze pe cei slabi, avem nevoie de cineva care să anihileze slăbiciunea.
Cât despre rezolvarea problemei, să mai aştepte. Nu va rezolva nimic. Vina e la victimă, după cum am spus. Oricum ele n-ar depune plângere.
Dar de curiozitate, cât costă să-ţi baţi nevasta?

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru Paulla):

Fără număr laughing

| JeSa a răspuns (pentru Paulla):

Paulla, scuza-ma ca-ti spun dar esti naiva.

Poti sa-ti iei o bucata de la cel drag si fara sa o meriti. Legile sunt facute tocmai pentru a rezolve si stagna anomalia unora, de genul. (si nu numai!)
Spre exemplu: tu de unul singur nu poti sa-ti aplici legea decat eventual prin ignorarea sau lovirea la propriu (incalcand legea autoritatii) acelei persoane; dar daca, sa presupunem, te-a urmarit si te-a omorat, - legile organe, stii ce vor motiva la prima?, ca n-ai stiut apela la ele, sa ti se ofere ajutor / sprijin.

Si de curiozitate, imi raspund, cat costa sa traiesti in pace, liber / a? Uneori, chiar viata, fara sa vrei, sa meriti... sau, alteori, daca e sa te marcheze un gest necugetat din partea celui drag, - chiar lipsa de incredere, intr-un viitor, potential iubit si / sau barbat.

| Paulla a răspuns (pentru JeSa):

'Poti sa-ti iei o bucata de la cel drag si fara sa o meriti.' Şi am spus eu că nu poţi?
JeSa, nu mi-ai înţeles punctul de vedere. Eu vorbesc despre persoane ce rămân cu o persoană care le abuzează. Persoane care gândesc aşa cum a spus şi @PaladeOvidiu. Eu nu spun că e vina lor că s-au trezit cu un pumn în faţă. E vina lor că n-au făcut nimic în legătură cu asta.
'dar daca, sa presupunem, te-a urmarit si te-a omorat' Atunci ar vina fi mea, n-ar fi? Când cineva te agresează, ei măsuri. Dacă nu iei, condoleanţe.
Din moment ce victima permite un asemeana comportament şi alege să rămână cu agresorul o mare parte din vină îi aparţine. Nu mă înţelege greşit, nu susţin violenţa domestică, dar ea nu va dispărea atâta timp cât oamenii slabi de caracter vor exista.
Cei puternici vor domina asupra celor slabi mereu, e o lege nescrisă.

| JeSa a răspuns (pentru Paulla):

Paulla,

Scuza-ma, dar ce trebuie sa intrebi pe ala, inainte sa-si puna in aplicare gestul necugetat, prin a te pocni? ''Nu nu ma lovi ca eu-s inteligent/a iar tu prostul.''
Ala te-a pocnit, ca vrei ca nu, ti-ai luat-o; insa, te poti feri, apeland, dupa cum spuneam, la organele politiei...

Degeaba ei masuri, ca inainte sa le iei, neapeland la justitie, ala daca e obisnuit sa-ti umfle botul, sa stii ca ti-l va mai umfla, spre exemplu.

Sau tu chiar, la ce ''masuri'', ma rog, te refereai?

Sa stii ca in iubire si cel mai inteligent cedeaza, fiind inferior, asa ca, faza cu ''Cei puternici vor domina asupra celor slabi mereu, e o lege nescrisă.'', in cazul de fata, nu ramane intotdeauna in picioare, valabila. In alte treburi sa stii ca este adevarat ca cei puternici intotdeauna vor cuceri lumea, dar nu prin astfel de treburi, - ci prin inteligenta, pontetial ( iar asta inseamna cu totul altceva).

Iar aici e vorba despre 'bataia domestica', violenta: cand barbatul recurge la astfel de gesturi asupra femeii.

| Paulla a răspuns (pentru JeSa):

'Ala te-a pocnit, ca vrei ca nu, ti-ai luat-o, insa, te poti feri, apeland, dupa cum spuneam, la organele politiei...' Acelaşi lucru spuneam şi eu. Nu e vina ta dacă te-a pocnit. Dar devine vina ta din moment ce decizi să nu faci nimic în legătură cu asta.
Nu mă refeream la nişte măsuri specifice, important e să dea roade.
'Sa stii ca in iubire si cel mai inteligent cedeaza, fiind inferior, asa ca, faza cu ''Cei puternici vor domina asupra celor slabi mereu, e o lege nescrisă.', in cazul de fata, nu ramane intotdeauna in picioare, valabila.' Să înţeleg că dacă-s inteligentă stau cu cineva care mă bate, sau cum? De ce ai lăsa pe cineva să te domine(în orice mod s-ar manifesta dominarea asta) atâta timp cât ai un iq decent iar caracterul nu îţi este slab? Consider că într-o relaţie ambii parteneri trebuie să mai cedeze de la ei câteodată, dacă vor ca relaţia să funcţioneze. Acolo unde unul dintre ei domină într-un mod brutal şi evident ceva miroase. De obicei sunt relaţile alea formate din 'mâna de fier' şi 'căţelul supus'. Cred că e clar pentru toată lumea cine va sfârşi şifonat/ă într-o relaţie ca asta.
'In alte treburi sa stii ca este adevarat ca cei puternici intotdeauna vor cuceri lumea, dar nu prin astfel de treburi, - ci prin inteligenta, pontetial ( iar asta inseamna cu totul altceva).' Important nu era modul prin care conduc, ci faptul că o fac. Oriunde priveşti, cei puternici domină.
'Iar aici e vorba despre 'bataia domestica', violenta: cand barbatul recurge la astfel de gesturi asupra femeii.' Păi despre asta vorbeam şi eu. Da' să înţeleg că atunci când eu îi ard câteva palme nu se consideră violenţă domestică?

| JeSa a răspuns (pentru Paulla):

Paulla,

Te cam contrazici, la prima ziceai ca trebuie sa anihilam slabiciunea, iar acum imi zici ca esti de acord cu ceea ce ti-am spus.

Dar ce, cand ai fost atacat de ala (din prima), crezi ca nu-i o slabiciune si asta? Sau ca ala te-a atacat, nu-i vezi o urma de slabiciune?

Si, nu, nu, 'cel inteligent cand cedeaza' - faceam referire la barbat: ori ca are un iq cat pantoful ori ca-i inteligent, pe buna dreptate, sa stii ca nu e scutit sa recurga la anomalii.

O femeie inteligenta, care pretinde ca are o moralitate, decenta sa stii ca uneori se muleaza si dupa ceea ce-a construit cu persoana in cauza.
Nu dai cu piciorul cum ai spune peste, lucrurilor.

In mare, nu trebuie sa se recurga sub nici o forma la violenta domestica - de nici o culoare: din partea barbatului sau a femeii.

| Paulla a răspuns (pentru JeSa):

JeSa, nu mă contrazic deloc. Asta spuneam şi-n primul răspuns, dar cred că tu ai înţeles altceva.
Eu consider că slăbiciunea trebuie anihilată. Dar nu consider că eşti slab atunci când cineva te loveşte. Eşti slab atunci când îi permiţi să te lovească şi a doua, a treia, a şaptea oară. Din momentul în care cineva te-a agresat, ei măsuri. Simplu.
Ştii doar că mai toate poveştile de genul încep la fel. Victima îi permit agresorului să o jignească, mâine să o împingă şi peste o săptămână să-i îngroape cadavrul.
Discuţa asta deja îşi pierde sensul. Tu încerci să le găseşti scuze. De ce? Nu e ca şi cum n-ar avea ce face. Pot oricând să-şi facă bagajul şi să plece, să se facă o plângere la poliţe, să ia un cuţit din bucătărie, să înveţe să tragă cu arma, să se sinucidă, să se arunce în aer odată cu tot oraşul, să angajeze nişte lunetişti ruşi să aibă grijă de el şi scapă şi ele(fac o paranteză pentru cei care nu s-au prins că aberam puţin aici). Esenţialul e altu', nu sunt condamnate la viaţa asta. Pot oricând să o schimbe. Dacă doresc să trăiască aşa, de ce să ne ambalăm noi ăştia, care nu trăim aşa?

| JeSa a răspuns (pentru Paulla):

Paulla, eu cred ca tu nu vrei sa intelegi faptul ca 'slabiciunea' tine de om, de firea sa. happy (E ceva pur psihologic, genetic la urma urmei.)
Cat de razboinic/a, spre exemplu, - vrea sa para el/ea. (dupa sex / gen)

'Slabiciunea' in cazul de fata asociata victimei nu intotdeauna tine de ea. Pentru ca pe o persoana nu o poti eticheta drept 'slaba', din moment ce a fost agresata sau batuta. Ea se da tacit si se supune factorilor ce o inconjora, cazand 'prada' sau 'victima', ori slaba. (Omul isi ia forma dupa caz.)

''Victima'' e om, ca si cel care o agreseaza; iar cel care o agresat-o are puncte vulnerabile, slabe la fel ca si 'victima'. Dar de data aceasta cu o alta 'conotatie', daca-i putem spune, - si anume (dupa mine) - 'cea de inferioritate'.

Nu pricep, tu crezi ca unele reguli naive sau neverosimile, pot fi luate de bune, dupa tine? Doar de dragul asa, contrazicerii.
Cica sa 'anihilam slabiciunea'... Cand asta apare si fara sa vrei... la orizont. Pff, nu stiu, nu te inteleg, ai vrut sa impui tu ceva prin asta sau sa dai de inteles ca poti gandi si extrem.

Da, da apropo de S.F-ul tau, putem sa omoram in stanga si-n dreapta oamenii, cu pusca, ca doar e frumos sa ne aventuriem, - trancanim, si probabil sa si infundam puscarie, atunci cand trebuie, pentru ca nu suntem buni sa purcedem la treburi rationale. Lasand gluma la o parte, ca stiu ca ai glumit, dar stii ca altii sunt cei care aplica treaba asta de-adevaratelea si probabil sa te fi inspirat si tu, de acolo.

Seara faina.

| Paulla a răspuns (pentru JeSa):

JeSa,
Ştiu că omul în firea sa este slab, la fel cum este rău sau prost. Toţi suntem într-o oarecare măsură răi, proşti şi toţi avem un călcâi a lui Ahile. Dar nu poţi spune că cel care este afectat şi de cel mai mic lucru e la fel de slab ca cel care rămâne flegmatic în faţa la mai tot. Cum nu poţi spune că cel care nu e în stare să numere e la fel de prost ca cel care nu e în stare să rezolve o problemă dată dracului.
Am spus de vreo trei ori: Nu eşti slab dacă cineva te loveşte. Eşti slab dacă rămâi cu persoană respectivă şi o laşi să te lovească în continuare. Afirmaţia ta e eronată, nu toţi se supun factorilor. Am văzut numai eu persoane care fie au ripostat, fie au plecat imediat, fără să se uite-n spate.
A anihila slăbiciunea reprezintă un ideal pentru mine şi sunt conştientă că nu poate fi atins. Prin asta înţeleg o lume fără persoane slabe(şi sper că ai înţeles că o persoană poate fi considerată slabă, la fel cum poate fi considerată proastă sau rea) şi fără persoane ce suferă de handicapuri sau au un iq sub medie(astea sunt considerate tot slăbiciuni de către mine). Cum ai spus şi tu, ăştia mai războinici nu-şi pun punctul slab în piept şi strigă 'loveşte-mă aici'. Alţii vor o lume fără răutate, eu vreau o lume fără slăbiciune.
Din SF-ul ăsta al meu tu ai ratat esenţialul. Puţin e important că unii omoară-n stânga şi dreapta. Eu am scos în evidenţă prin asta că ele nu sunt condamnate la viaţa asta, aşa că te întreb din nou: De ce să ne ambalăm noi ăştia, care nu trăim aşa, dacă ei doresc să trăiscă-n mediul respectiv? E alegerea lor. Şi nu mi-ai spus nici de ce le ei apărarea, că poate sunt eu de vină, dar chestia asta pare cam personală pentru tine.

| JeSa a răspuns (pentru Paulla):

Paulla, nu e personal nimic. (daca faci referire sa fi fost victima, nu)
Faptul de a-ti spune realitatea asa cum e, nu bazandu-se pe povesti cum vrei tu sa-mi indrugi sa stii ca eu cu asta nu sunt de acord, cica: ''Paulla a răspuns:
Cei care stau cu persoane care îi bat o merită din plin.
Nu avem nevoie de o lege care să-i protejeze pe cei slabi, avem nevoie de cineva care să anihileze slăbiciunea.
Cât despre rezolvarea problemei, să mai aştepte. Nu va rezolva nimic. Vina e la victimă, după cum am spus. Oricum ele n-ar depune plângere.
Dar de curiozitate, cât costă să-ţi baţi nevasta?'' Pai ori tu esti prea mica si n-ai trecut prea mult prin viata ca sa tratezi subiectul acesta cu asa nepasare ori tu esti barbat sub acoperire, si-atunci iti inteleg raspunsul, justificarile de pana acum.

Desi am incercat sa-ti demonstrez ca gresesti tu tot o tii pe a ta precum un cal ce are ochelari la ochi.

Hai sa o luam in ordine: ''Cei care stau cu persoane care îi bat o merită din plin.'' - Stii tu ca un copil (pentru ca sunt si copii maltratati) sau o femeie merita bataie doar pentru ca o merita din plin. Dar de unde stii tu ca ea sau celalalt, prin violenta nu-s victime (asta si sunt) si ca merita exact asta din plin?
Pe urma treci totul in carca victimei cum ca: ''Nu avem nevoie de o lege care să-i protejeze pe cei slabi, avem nevoie de cineva care să anihileze slăbiciunea.
Cât despre rezolvarea problemei, să mai aştepte. Nu va rezolva nimic. Vina e la victimă, după cum am spus. Oricum ele n-ar depune plângere.'' Si eu ti-am explicat ca legile nu-s facute deampixu', tocmai pentru asta si sunt, pentru a interveni in cazul in care nu-ti dai cu piciorul la casnicie. (sa presupunem, pentru ca de cele mai multe ori sunt multe femei ce le leaga multe de familia, casnicia intemeiata.) Iarasi si aici ti-am adus argumente, precum ca nu poti da lucrurilor cu piciorul cum ai zice peste. Nu-i simplu. De ce sa nu fim realisti si sa prezentam lucrurile asa cum sta sau cum ar trebui sa stea?
Iar, default de gandire: tragi verdicte dinainte spunand ca ''Vina e la victimă, după cum am spus. Oricum ele n-ar depune plângere.'' De unde esti tu asa precisa ca neaparat o femeie, fiind victima, nu depune plangere?
Unele daca nu depun isi rezolva problemele si cazand la pace cu barbatul sau prin organele politiei. Bai nu-i asa greu sa fii putin atent la ceea ce trantim... Se pare ca tie ti-a fost mai usor sa tragi concluzii din start, ducand totul la extrema decat sa fii decenta in raspuns. Mi se pare o lipsa totala de maturitate. Sau cum am spus ori esti baiat si-acum nah, iti aperi genul. Ca asa crede-ma iti inteleg punctul de vedere. Dar asa fiind femeie si trantind o asa aberatie, mi se pare trasa de coada tare si ma faci sa cred ca ai ceva cu genul feminin. (mai ales ca ai specificat ca vina e la victima) Tu pe ala care loveste nu-l scoti vinovatul, nu-l vezi inculpatul.

Normal ca prin natura noastra avem si puncte slabe, dar cand esti abuzat de-un barbat care are forta fata de tine, ca muiere, normal ca nu-ti vine sa mai trancanesti spunand ca ''vina e la victima''. Si ti-am si spus ca nu e intotdeauna asa.

Pentru ca cel puternic, stie sa rezolve altfel probleme nu prin bataie, maltratare.

Da este adevarat ca unele femei care aleg sa traiasca dupa primul barbat cu cine apuca sau cu cine se imbarliga pe bune, insa unele au dat si de mai rau decat era la prima, ori mai bine, ceea ce e un lucru pozitiv.

De aia si ti-am subliniat faptul ca nu e usor nimic. Decat sa trantesti ceva absurd din prima fara ca sa mai gandesti... mai bine, de preferat e sa taci.

| Remus82 a răspuns:

E buna legea. Daca femeia are un barbat inteligent si frumos mai are si copil cu el ea va lupta sa'l aiba indiferent daca i'o trage la ochi.Astia suntem ne coordonam dupa sentimente cat de istet sa fii dar te lasi corupt de sentimente mai ales in cazul sa iubesti.Sacrificarea salveaza de cele mai multe ori.Una din dragoste e chiar onorabila.

| Hombre a răspuns:

Cand e vorba de legi date in Romania am doar o singura impresie, orice minune tine trei zile. Practica romaneasca a demonstrat-o in materie de legi, in respectarea lor incepand de la seful statului in jos, Ba voi chiar credeti ca nu-si mai bate barbatii nevestele ca s-a dat legea asta? Intr-o tara dezordonata total credeti ca violenta domestica va scadea!? Nici vorba, se vor bate mai abitir de saracie.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică:

Doamne fereste,cum sa fie asa bolnavă o femeie,să te pună să faci incest,cu propria fiică?
Bine ai făcut,se pare că toate femeile care se dau sfiinte sunt niste curve ordinare,obsedate, ultimele carpe din univers. [nu toate, dar multe]
Am vazut si eu multe si cunosc perverse din alea si mi-e scarba sa cred ca traiesc cu asa creaturi pe lumea asta.

| Sabin91 a răspuns:

O lege trebuia luata sa faca ordine.

| janeD0oe a răspuns:

Nu pana nu se schimba mentalitatea femeilor. legie trebuie aduse la cunostinta publicului sa ne obisnuim cu ele si in timp daca le folosim suficient vor schimba si modul de gandire gen daca legea e asa aspra inseamna ca nu e ok sa accepti sa fii abuzata. poti sa te descurci si singura sau pentru copii e mai bine sa aiba liniste decat un tata ratat care face scandal tine de mentalitate nu de legi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai macar ai optiunea sa fugi de-acasa si sa te plangi la politie, dupa aia mai vedem cu ce se manca legea asta noua.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca aveti limbarita o luati la mansarda. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Mai, eu daca as fi femeie (big grin) as purta toc cui numai ca sa am cu ce sa ma apar de iesirile necontrolate ale aluia cre vrea sa atenteze la siguranta mea.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Știi unde se înfige cel mai bine, nu?

| EugenRomaniuc a răspuns:

Oricum, sunt si barbati ce trebuiesc protejati. Sunt cazuri in care si barbatul "o poate incasa" de la femeie, sa fim seriosi.

| Alinuta2000 a răspuns:

Buahhh sunt cea mai fericita, poate asa o sa inteleaga dobitocu' ca femeia nu'i sac de box; dar...intr'adevar la capitolul mentalitate nu excelam!