| danaieladaniela a întrebat:

Sexul este important intr-o relatie?

33 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu ar avea cum sa nu fie un aspect important. Insa, constituie doar unul dintre aspectele esentiale ale unei relatii.

| RoCkKiD a răspuns:

Ca sarea in bucate.

| RAY a răspuns:

Desigur ca nu conteaza daca esti asexuala

| Violleta2022 a răspuns:

Da, bineinteles ca este!

| mihai69 a răspuns:

În ciuda puritanilor, da - chiar este.

| danaieladaniela explică (pentru mihai69):

De ce?

| mihai69 a răspuns (pentru danaieladaniela):

Cum de ce? păi dacă oferă plăcere ambilor parteneri, cum să nu fie? Plus componenta de împlinire deplină, inclusiv fizică, a unei legături erotice.

| danaieladaniela explică (pentru mihai69):

Ah, acum inteleg, mersi frumos happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru danaieladaniela):

Ah, acum inteleg, mersi frumos big grin
Fiindca ti-a explicat importanta sexului pe intelesul tau, ar fi cazul sa-i recompensezi raspunsul asa cum se cuvine. big grin Sanatate!

| danaieladaniela explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc la fel si tie happy
ai vrea sa-ti dau un raspuns mai complet?

| Emilian65 a răspuns:

Da.

| Andreeush a răspuns:

Depinde, însă în general da.

| Plato a răspuns:

Hmm... deci uite din ce punct de vedere ii pot acorda eu importanta:
Sexul poate insemna o desăvârșire a iubirii absolute preexistente. Chiar in lipsa sexului, intre doua suflete pereche exista deja conexiunea sufleteasca, spirituala, intelectuala. Relatia e veridica si bazata doar pe chestia asta, care practic e tot, ei sunt deja la nivelul maxim de apropiere astronomica.
Sexul inseamna ca se realizeaza si conexiunea fizica, astfel desăvârșindu-se relatia, existand si in plan pamantenesc.
Conexiunea fizica este neglijabilă comparativ cu celelalte, astfel ca relatia veridica NU depinde de sex. Acesta vine in completare, auxiliar.

Mai apoi, sexul inseamna reproducere. Cuplul isi doreste copii, iar singura metoda acceptabila e dragostea.

Nu, sexul nu e o simpla distractie, iar in lipsa iubirii pure acesta inseamna depravare, mizerie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

"Relatia e veridica si bazata doar pe chestia asta, care practic e tot, ei sunt deja la nivelul maxim de apropiere astronomica."
Degeaba sunt chestiile astea daca nu se potrivesc in pat

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-s degeaba deloc.
Fara a intra in detalii, nu prea e posibila situatia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Evident ca poate fi o manifestare a iubirii preexistente, caci nu exista iubire postexistenta, care sa existe in viitor.In incercarea ta de a parea inteligent, faci erori de exprimare. Daca daca doi indivizi se iubesc insa nu fac sex, adica nu se apropie intim, e logic ca sunt mai putin apropiati decat atunci cand fac sex.
Sexul este o nevoie fiziologica, care se afla la baza piramidei lui Maslow.Deci daca faci sex cu o persoana pe care nu o iubesti, iti poti indeplini o nevoie fiziologica.Pot sa spun si eu ca esti depravat daca mananci sau daca dormi.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Atata ignoranta incat mi-e greu sa raspund, dar fac un efort pentru un suflet neajutorat.

Exista si fenomenul de iubire "postexistenta", unii sustinand ca iubirea apare pe parcurs sau dupa anumite evenimente, experiente. - Total eronat
Mai apoi, nu poti sa-mi compari sexul cu mancatul si dormitul. Daca nu mananci, mori. Daca nu faci sex... nimic, esti bine mersi, te asigur ca nu mori si nu intri in sevraj.

Fara intentia de a denigra o personalitate, nu dau doi bani pe Maslow si pe piramida lui, in fata lui Platon e practic un nimeni, la fel in fata lui Hugo.
Nu oricine zice niste chestii pe un ton raspicat, e si mare geniu. Dovada sta si teoria imigrationista, porcarie urlata.

"Erori de exprimare" - nasol sa faci erori cand vrei sa evidentiezi erori. laughing
Nu incerc sa par inteligent, dar ma bucur ca crezi ca o fac, inseamna ca-mi iasa fara efort.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Esti un prost care scrie povesti, incercand sa para inteligent, simplu.Ti-au mai zis-o si altii si ti-o zic si eu.

| Crackman a răspuns:

Te ajuta sa descoperi partererul plus creezi alta legatura. Ceva mai diferita fata de cea de vb si din astea. Ajuta la evolutia relatiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neh
Depinde de cazuri daca e virgina nu, chiar nu e este important. As fii dispus sa astept dupa ea si s-o iubesc ca persoana, ca suflet pur* happy

Dacã nu e, chiar e important, Dar ce altii au primit gratis si eu sa nu consider sexul imporant?

| Paul754880338 a răspuns:

Incepe de la a iti satisface curiozitati si creste in importanta pe masura ce relatia si partenerii se maturizeaza. Acum, la momentul la care te afli nu este deloc indispensabil, asta nu inseamna neimportant, dar as spune ca mai important este fiecare pas pe care il faci pana cand ajungi la momentul acela in care iti incepi viata sexuala.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Foarte important.

| Sindbad a răspuns:

Sunt patru elemente de contopire intr-o relatie: emotional, fizic, spiritual si mental. Domeniului fizic ii corespunde sexul ca actiune specifica, asa ca tu ce crezi?
Acum evident sa nu se creada ca sexul este cel mai important in relatie, dar este unul din elementele fundamentale.

| danaieladaniela explică (pentru Sindbad):

Eu am intrebat chestia asta deoarece sunt virgina si nu stiu

| Sindbad a răspuns (pentru danaieladaniela):

Sexul are importanta lui. Iarasi asta nu inseamna ca hop! ai si sarit la pozitie ca altfel nu ai relatie. Compensezi pe celelalte elemente. Intr-un viitor, daca va fi un barbat valoros va stii sa aiba rabdare cu tine pana se va ajunge la implicare sexuala. Daca nu va avea rabdare, chiar nu-i nicio paguba.

| danaieladaniela explică (pentru Sindbad):

Foarte bun raspuns happy

| Plato a răspuns (pentru Sindbad):

Elementul fizic nu e fundamental. In rest, e bine ce zici.

| Gofigi a răspuns:

Categoric da

| Anca32 a răspuns:

Aici nu este vorba de nici un puritanism ci de conștientizare. Atât sexul cât și înțelegerea comunicarea iubirea etc își au fiecare rolul lor pentru bună funcționare a unei relații între 2 persoane. Mai exact sexul este o nevoie fiziologica exact cum este și dorința fiecărui om de a iubi și a fi iubit

| xZeRo a răspuns:

Aici tine de răbdarea fiecaruia pentru a-si tine poftele în frau, deoarece este risipă de energie atunci când nu are scop procreerea. Intr-o relație este important sa comunice eficient iar viața lor sa aibă culoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xZeRo):

Nu e nicio risipa de energie, sexul este o nevoie fiziologica.Risipesti timp ca sa iti indeplinesti o nevoie fiziologica? Pai atunci si mancand iti irosesti timp.

| Treachery a răspuns:

Nu, o sa o anihileze