| Mirunnnnnaa a întrebat:

Sexul poate influenta menstruatia?!
Nu am mai facut sex de jumatate de an, acum 3 saptamani si ceva am facut-o (protejat)... in mod normal, menstruatia mea trebuia sa vina, dar nu vine. M-au durut sanii, dureri, imbalonat, de cam aproximativ 5 zile am scurgeri transparente/albe...dar nimic, deja incep sa ma ingrijorez. Mentionez ca nu am avut niciodata un ciclu regulat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai precizat ca : ''Mentionez ca nu am avut niciodata un ciclu regulat.'' trebuie sa stii chiar de la inceput ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Lungimea ciclului menstrual precum si pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte si/sau defectuoase a uneia sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta si/sau permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, sexul sau lipsa lui nu influenteaza menstruatia. Probabil este doar o agravarea a bolii care iti determina menstrele neregulate.

| Mirunnnnnaa explică (pentru Brigaela):

Nu ar exista vreo posibilitate de sarcina?!

| Brigaela a răspuns (pentru Mirunnnnnaa):

Orice act sexual aduce cu el posibilitatea unei sarcini, dar folosirea corecta a prezervativului (asta inseamna protejat) ofera cea mai buna protectie posibila si un risc de sarcina aproape neglijabil.

| Mirunnnnnaa explică (pentru Brigaela):

Actul sexual a fost protejat, dar nu inteleg de ce am simptome si nu vine... de asta ma alarmez si ma ingrijorez

| Brigaela a răspuns (pentru Mirunnnnnaa):

Pai care este diagnosticul tau? De ce nu ai menstruatii regulate (in restul timpului)? Ce tratament urmezi pentru asta? Cand ai facut ultimele invetsigatii legate de aceasta problema si care au fost rezultatele?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mirunnnnnaa):

In acest moment al ciclului menstrual NU EXISTA ABSOLUT NICI UN SEMN, NICIO SIMPTOMA caracteristica unei sarcini fiindca SARCINA DACA AR EXISTA s-ar reduce la o simpla celula microscopica care NU POATA SA PRODUCA ABSOLUT NICIO SIMPTOMA DE NICI UN FEL. SINGURA/UNICA SIMPTOMA DE SARCINA IN ACEST MOMENT AR PUTEA FI DOAR/NUMAI LIPSA MENSTRUATIEI. Fiindca sexul amintit a fost intretinut cu mai mult de 3 saptamani in urma, in acest moment se poate efectua un test de sarcina pe baza urinei. Existenta sau lipsa sarcinii se poate determina doar cu executarea testului de sarcina cu ajutorul caruia se determina daca EXISTA sau LIPSESTE hormonul de sarcina hCH in sange sau urina. Multa sanatate!

| Mirunnnnnaa explică (pentru Brigaela):

Dereglare hormonala, am urmat un tratament acum ceva luni... iar ginecologul mi-a spus ca pana-n 25 de ani mi se va stabiliza. Dar, acum am niste dureri destul de rele, am acele scurgeri... si nu am idee de ce nu vine odata si ma ingrijorez ca cine stie, am facut-o protejat dar tot ma ingrijorez.

| Brigaela a răspuns (pentru Mirunnnnnaa):

Cred ca ar fi bine sa mai faci un consult ginecologic. Eu inca nu am mai auzit de reglarea menstruatiei pana la 25 de ani. In cartile de medicina spune ca in general menstra se regleaza in maxim 3 ani de la venire, cel tarziu la 17 ani si ca nici o femeie nu trebuie sa isi inceapa viata sexuala atata timp cat are menstre neregulate si nu rmeaza un tratament pentru asta. Probabil ca neglijatul vreme indelungata a problemelor hormonale a dus la agravarea lor. Mergi marti la ginecolog si vei vedea ce ai de facut. Si nu mai astepta sa se regleze din senin. NU se intampla la femei in toata firea, care nu sunt virgine.

| RAY a răspuns:

Eu nu am auzit vreun studiu care sa afirme asa ceva, regulat il ai dupa 25 de ani ( nu e sigur ) asa il ai intre 3-5 saptamani, o mostenesti pe mama ta sa stii, vorbeste mai des cu ea

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sexul infleunteaza menstruatia doar cand te lasa insarcinata, in rest, nu ar trebui sa-l influenteze.
Odata ce tu ai ciclul neregulat, pentru ce mai pui asemenea intrebari? Un ciclu neregulat nu se regleaza dupa sex, ramane tot neregulat!
Sarcina sau sexul nu produc imbalonare, dar mancarea si anumite bauturi, produc gaze si imbalonare!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Sexul poate influenta menstruatia, prietenei mele cateodata ii vine mai devreme decat trebuie cand facem sex mai mult.

| AlexSalling a răspuns:

Nimeni n-are ciclu regulat. La orice varsta t-i se poate deregla, po-ti avea acele scurgeri (nu-s grave), po-ti simti dureri. Nu-ti fa griji.