| secret_1807 a întrebat:

Sida se transmite si prin sarut?

8 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Daca partenerii au taieturi in zona buzelor, da, se pot contamina.

Sau si prin saliva se poate, dar am inteles de la profa de bio ca ar trebui cam vreo 12 -20 de litri de saliva de la o persoana infectatabig grin

Abh
| Abh a răspuns:

Prin saliva in sine nu dar daca sarutul se lasa cu muscaturi deci exista poarta de intrare la nivelul mucoasei bucale la ambii parteneri, atunci contaminarea este posibila.

| fabiola a răspuns:

Numai daca ambilor parteneri le sangereaza gingiile!

| butt3rfly16 a răspuns:

Virusul HIVnu se transmite prin : aer (respiratie, tuse, stranut), atingere, pupaturi (sarut "uscat"), imbratisare, alimente, apa, bai sau wc-uri publice, stranduri, intepaturi de tantari sau alte insecte, de la pisici, caini.

| Miha1308 a răspuns:

Nu...doar contact direct cu sangele sau contact sexual neprotejat.

| nuamPleaca a răspuns:

Da, dar depinde de sarut xD

| Nik a răspuns:

Da desigur si de asemenea si prin contact sexual

| carmenushaa a răspuns:

Acest virus se transmite prin contact sexual, prin taieturi de ex daca tu te-ai taiat iar pers d langa tine daca are o rana sau ceva d genu si are si sida atunci...asa ca ai grija tongue