| gicuu1997 a întrebat:

Sint intr-o situatie foarte neplacuta. Eu am 17, 5 ani, prietena mea 16. Avem 10 luni de cind ne intalnim. Ambii nu am facut-o nici o data, iar eu mereu sint rau cu ea, din cauza asta. Mereu cind imi cere ceva, ma roaga ceva, sint rau, ii raspund urit uneori din cauza ca eu vreau iar ea nu, ii este frica. Nu stiu cum sa mai procedez. De fiecare data cind ii amintesc ca eu sint lipsit de asta imi zice ca ma paraseste, si indata ma potolesc. Cel putin o data pe saptamana ne certam, si eu incap, pentru ca sint foarte incapatinat, sh mereu ii zic de asta, ca nu mai pot rabda, iar ia de fiecare data cind ii zic imi zice ca ma paraseste. Ce sa fac? Sa termin relatia sau sa continui? Cum imi sugerati? Ea a spus ca nici vara viitoare n-o s-o facem sadsad

25 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Se vede ca nu o iubesti.De ce tot insisti? Daca o iubeai p asteptai.Cu care cap gandesti? O fata nu este o jucarie, este o persoana! Trateaz-o cu respect si nu mai insista atat.Tocmai..la cat de mult insisti ea crede ca esti un obsedat si ca doar asta vrei de la ea, deci peste 5 ani probabil o sa accepte.Lasa fata in pace, este fata desteapta ca nu accepta, mai tarziu sa regrete.Ar fi aproape viol! Esti atat de egoist.te gandesti doar la nevoile tale.Eu daca eram in locul ei deja te paraseam.Probabil sta cu tine din obisnuinta.

| LeontinAndrei a răspuns:

Gicule, in primul rand te sfatuiesc sa inveti sa scrii. A trebuit sa iau dexul in brate ca sa pot intelege ce ai scris tu in unele locuri.

In primul rand ea nu este pregatita. Nu o mai tot bate la cap pentru ca daca ai sa o tot faci, ea te va parasi cu siguranta. Faptul ca tu iti doresti sa faci sex cu ea inseamna ca voi vreti lucruri diferite. Relatia voastra este sortita esecului exact din cauza asta.

Sfatul meu: Despartiti-va pentru ca amandoi veti avea de suferit mai tarziu daca veti continua (si cand spun "amandoi" spun "mai mult ea" pentru ca tu oricum nu tii la ea, ci esti doar atras sexual de ea).

Be smart and take care.winking

| gicuu1997 explică (pentru LeontinAndrei):

Eu o iubesc foarte mult, si din cauza asta ma potolesc cind imi zice ca ma paraseste. Eu nu pot fara ea, fac totul pentru ea, dar uneori imi ies din minti din cauza asta.

| LeontinAndrei a răspuns (pentru gicuu1997):

Nu, nu o iubesti. Iti este frica sa nu o pierzi pentru ca iti place de ea, ai vazut ceva la ea care te atrage, alaturi de faptul ca amandoi sunteti virgini si tu vrei sa fie ceva mai special pentru prima data, de aceea te agati de ea.
Daca ai fi iubit-o nu ar fi contat daca ati fi facut sex sau nu, sau daca o sa faceti, ci ai fi fost fericit doar sa fii cu ea, sa o tii in brate si chestii din acestea "siropoase" care nu implica sexul. Aici este diferenta intre una si alta. Momentan incurci chestiile astea, insa curand va veni vremea cand vei face diferenta.

Sfatul ramane acelasi, so... Be smart and take care.winking

| PinkNightmare a răspuns:

Esti virgin, habar n-ai cum e sexul, dar saracutul de tine nu mai poti rezista fara sex laughing are 16 ani, e viata ei, si deciziile ei, daca nu i le poti respecta sfatul meu e sa o parasesti si sa ti gasesti o tipa de varsta ta care sa nu mai fie virgina sau care sa fie dispusa sa o faca cu tine. Prietena ta nu e pregatita si basta, ar fi mai fericita sa fie parasita decat sa o faca fortat. Si 10 luni nu e o perioada atat de lunga incat sa reprezinte un argument ca sa faceti sex

| Purec a răspuns:

Nimic mai simplu. Incearca sa stai putin mai departe de ea. Incearca sa nu ii mai dai la fel de multa atentie si sa stai putin mai departe de ea. Daca te departezi putin, o sa vina ea la tine sa o faceti tongue

| DeeaMarry a răspuns (pentru Purec):

Sau daca e fata desteapta isi da seama ca poate gasi oricand altul in care sa nu urle hormonii si sa stie sa aiba rabdare.
De ce sa mai stea cu unul care, pe langa ca o tot preseaza, nu-i acorda nici atentie?
Eu zic ca din contra, trebuie sa se poarte tot mai frumos cu ea si sa ii arate ca nu o vrea doar pentru a-si satisface poftele.
gicuu1997, daca o iubesti cu adevarat, gandeste-te la ce riscuri de expui tu asteptand si la ce riscuri se expune ea daca accepta sa isi inceapa viata sexuala.
Si chiar sunt curioasa, cam ce crezi ca ai pati tu daca ai mai astepta-o un an sau doi? Vreau sa aflu parerea unui baiat in legatura cu acest lucru. Crezi ca o sa te faci de ras in fata prietenilor sau ca o sa ramai impotent? Daca nu, atunci ce?
La ce riscuri se supune ea iti pot explica eu. In primul rand, fetele care isi incep viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate-18 ani risca sa faca cancer de col uterin. Ea risca sa ramana traumatizata, sa aiba chiar senzatia ca a fost violata, din moment ce nu isi doreste cu adevarat. Risca sa ramana insarcinata, sau cu o teama permanenta ca poate ramane insacinata. Risca sa isi dezamageasca parintii si sa nu mai fie privita ca o fata cuminte de catre ceilalti, pentru ca lucrurile astea se afla. Nu stiu daca tu ai fost martor la astfel de situatii, dar eu am fost: Un baiat facea aluzie la "largimea" unei fete, chiar de fata cu ea. In momentul ala mi-am zis ca asta e una dintre cele mai mari umilinte pe care le poate suferi o fata, si mi-am promis ca eu nu o sa ajung in situatia aia. Si daca pot sa le ajut pe altele, o sa o fac. E un pas mult prea important, la care trebuie sa meditezi indelung. 10 luni mi se pare mult prea putin.
Ai langa tine o fata cu capul pe umeri si ar trebui sa fii mandru de asta, nu sa o judeci!

| Purec a răspuns (pentru DeeaMarry):

Nu e ideea de a o astepta. Sau la ce riscuri se supune el daca o asteapta. Nu are nici ea 13 ani sa zici ca ar fi cine stie ce roblema. Eu cred ca ea nu vrea pentru ca e obisnita sa nu ii acorde nimic iubitului ei. Cred ca ea nu il iubeste cu adevarat. Daca iubesti pe cienva nu ii spui ca il parasesti daca insista sa o faci cu el. Canceru; l de col uterin, din pacate nu are legatura cu inceperea vietii sexuale la mai putin de 18 ani. traum, atizata nu are motiv sa ramana, parintii si dezamagirea lor sunt niste prostii, insarcinata poate ramane si la 18 si la 20 si la 40 ( sau cand ajunge ea la menopauza big grin). Cand e voprba de un cuplu, nu este normal ca unul sa astepte ceva. Pentru mine nu exista " daca o iubeste mai asteapt-o 2 ani". Daca iubesti pe cienva, trebuie sa te iubeasca si el/ea. Nu se poate sa exioste asteptarea aceea. Putem spune si invers. daca il iubeste..de ce sa nu o faca cu el?

| DeeaMarry a răspuns (pentru Purec):

Asa gandesti tu, ca baiat, dar cel care a pus intrebarea a specificat ca fetei ii e teama, si are destule motive. Si eu am trecut prin asa ceva, asa ca stiu ce vorbesc.
Sa fim seriosi, o virgina va fi intotdeauna mai apreciata de baieti. Poate ca acum, cand urla hormonii in voi, nu va convine sa asteptati. Dar intr-o zi veti vrea sa va casatoriti, si nu stiu cat de bine v-ar cadea sa aflati numarul barbatilor trecuti prin patul viitoarei neveste. Si cred ca ea stie foarte bine aceste lucruri.
Cand iubesti pe cineva esti tentat sa cedezi si sa ii faci pe plac. Dar cand stii cat de mult te-ar afecta pe tine, mai bine renunti. Tocmai pe asta vreau sa pun accent. El nu pateste nimic daca o asteapta, dar ea are multe de pierdut daca cedeaza.
Medicii sustin afirmatia mea cu privire la cancerul de col uterin, nu am inventat-o eu.
Normal ca are motive sa ramana traumatizata daca ei ii e teama si face pasul asta doar de dragul lui. Unde sa mai punem si faptul ca el peste ceva timp isi ia talpasita si pleaca, pe cand ea ramane suspinand, ca doar cum sa il uite pe primul din viata ei.
Parintii sunt cei care ii vor vrea binele tot timpul, nu gramada de iubiti infierbantati.
Sunt de acord ca poti ramane insarcinata oricand. Dar odata ce esti foarte bine informata si consulti un medic ginecolog care sa iti recomande metoda contraceptiva cea mai buna pentru tine, riscul scade considerabil. Mereu va exista riscul de a ramane insarcinata, dar nu e tocmai acelasi lucru sa ramai insarcinata la 16 ani cu a ramane insarcinata la peste 20 de ani, cand ai posibilitatea de a creste un copil.
Repet, poate sa il iubeasca enorm de mult, ca teama tot acolo e. Nu ar trebui sa existe asteptarea asta, pentru ca ar trebui considerata o perioada de cunoastere reciproca, nu de tortura pentru bietul baiat. Si daca tot insista nu face decat sa o indeparteze de el. In cazurile astea trebuie sa actionezi cu mult tact, sa o faci sa inteleaga ca o vrei pentru ca o iubesti( nu pentru ca nu mai rezisti), ca o intelegi si o sa ai grija de ea.

| Purec a răspuns (pentru DeeaMarry):

M-am referit strict la faptul ca intr-o relatie nu trebuie sa existe unul care lasa de la el pentru celalat. Nu exista asteptat sau "facut de dragul lui". Numai ca in cazuri de acest gen tindem sa dam dreptate fetei, care vai nu e pregatita pentru pasul asta. Nu este chair asa, la 16 ani poate face sex fara nicio problema daca este informata si respecta anumite lucruri de bun simt. Cat despre a fi pregatita pentru sex, trebuie sa fie, deoarece are un iubit nu? Eu nu inteleg ideea de a avea un iubit, fara sa fi pregatita sa iti si asumi acest lucru. Daca nu esti pregatita, stai singura nu? Intr-un cuplu, sexul are locul lui, nu il poti exclude. Un baiat la 17-18 ani, isi dopreste asta pentru ca este normal. Nu e nimic rau in asta. Iar faptul ca ii este frica, este o prostie enorma. Si ea isi doreste sa faca pasul asta sunt sigur, dar teama aceea o impiedica. teama indusa de cienva anume, parinti, rude, prieteni. Sexul nu este ceva de care sa te temi. Trebuie sa te informezi, sa iti asumi ceea ce faci si poti sa faci linistit.

| DeeaMarry a răspuns (pentru Purec):

Poate tocmai pentru ca nu este dispusa sa isi asume rolul de iubita vrea sa se desparta de el. Poate ca ea constientizeaza ca a facut o greseala cand a acceptat sa fie cu el, stiind ca nu va dori prea curand sa aiba relatii sexuale.
Are toata viata inainte, asa ca nu vad de ce s-ar grabi sa faca un pas pe care nu il doreste cu adevarat. Nimeni nu poate fi obligat sa faca ceva de care ii e teama. Si sunt sigura ca sunt baieti de 18 ani sau chiar mai mult care i-ar aprecia decizia de a ramane virgina, cel putin deocamdata, asa ca daca el nu mai poate astepta cel mai bine e sa se desparta.
Eu cred insa ca e de apreciat puterea ei de a spune nu, intr-o lume in care majoritatea ar spune da.
Si cu asta inchei, nu vreau sa mai lungesc discutia. E limpede ca avem pareri diferite, dar si ca baiatul o va lua de buna pe a ta, pentru ca e cea favorabila lui.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut cum ai 17, 5 ani, ai 17 ani nu 17, 5, ce esti turatie de mag? Numai magnetofonul are virgulă la viteza de deplasare a benzii, 4, 7, 9, 5 astea sint cu virgulă.

| Nolkyz a răspuns:

Daca vei continua asa s-ar putea sa o termine ea inaintea ta. Chiar crezi ca ea e proasta sa se lase dusa cu zaharelul si sa accepte sa faca asta doar ca sa te tina pe tine aproape sau ca sa iti faca tie un moft? Si credeam ca la varsta ta trebuie sa ai totusi ceva minte. Ma rog. Joaca-te si ai sa ramai cu ochii-n soare.

| iubesc a răspuns:

Egoistule...nu poti sa te abtii, sper ca fata sa te paraseasca odata!

| OnuOnulică a răspuns:

Mai ai si tu rabdare... nu mai fi asa obsedat de sex.
Ca toata viata tot o sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E si normal. E speriata, ii e frica, daca ceva merge rau, daca tu vrei doar sa o folosesti si apoi sa o parasesti? Din moment ce ii arati ca te porti doar urat cu ea?
Mai intai revizuieste-ti comportamentul fata de ea, fi tandru si delicat, sa isi dea seama ca poate avea incredere in tine!
Acesta e primul pas. Si sa nu te astepti ca dupa doua zile sa se vada rezultatele. Trebuie sa te schimbi, nu sa te prefaci, din moment ce e iubita ta, trebuie sa te porti cu ea ca cu o iubita, iar nu sa o tachinezi sau sa fi rautacios.
Dupa MACAR CATEVA luni in care te porti adecvat, poti aduce vorba de acest lucru, intr-o atmosfera frumoasa - doar vorbiti, si ii explici din nou de ce vrei tu asa mult sa aveti relatii intime si ce inseamna pentru tine acest lucru. Aici trebuie sa fi sincer, din moment ce vrei, trebuie sa stii ce vrei si de ce.
Apoi, dupa ce ea va fi in mod sigur sceptica, faceti un fel de juramant, promisiune, ca dupa acel moment, veti fi mult mai \legati' unul de altul - sufleteste vorbind, ca te vei purta mult mai frumos cu ea - si sa te si tii de cuvant, daca esti barbat adevarat!
Iar cand vine momentul, desigur ca ea va da inapoi. Ce e de facut? O strangi in brate mai mult, apoi, intr-o atmosfera romantica si delicata, incepi usor sa o exciti, sa o faci sa se simta bine, iar cand se va simti extrem de bine, va fi de acord cu acest lucru.
Iar daca nu, mai incearca, inseamna ca nu ti-ai dat toata silinta!

Succes!

| e1xtz a răspuns:

Si tu crezi ca asta al tau la 20 de ani o sa te astepte pe tine pana la 18..cand are el 22..si pana atunci totul bine..eu zic s ate gandesti bine la cate ''pasarici''ai pupat pana acum..nu esti de vina cu nimic..este ok ceea ce faci..doar ca nu sunt varste potrivite

| e1xtz a răspuns:

Cel mai ok ar fi sa va despartiti..si poate reusesti sa gasesti si o fata care a trecut deja prin etapa asta..sau majora, tu in curand faci 18 ani..si este normal sa vrei si sex. Fatuca ta are dreptate deocamdata, sunt varste dificile acum..aceste diferente conteaza. daca aveati 25 si 23 de ani, era super ok, dar 18 si 16..desi pare putin si normal, nu este, te forteaza la inca un an, doi de asteptare..eu nu o sa o dau in ipocrizii pe aici, si sa spun ca daca o iubesti o astepti..ca sunt 2 ani nu 2 zile.dar nu este pentru tine..asa ca cel mai bine renunti

| MetalHead04 a răspuns:

Unele raspunsuri sunt patetice gen ignoro ca o sa vina ealaughing, nu n-o sa vina nimic nu-ti face griji puppy dog eyes, nu o mai obliga.

Răspuns utilizator avertizat
| lauraroxi a răspuns:

Daca nu ai mai insista atata poate ca ar vrea!

| secret093 a răspuns:

Egoistule, gandeste-te la ea! O sa o faca cand va fi un moment romantic intre voi doi, nu o conversatie pe facebook sau la telefon in care tu o sa ii zici sa o faca cu tine. Ai rabdare, incearca sa fii din ce in ce mai romantic. Ea se gandeste la consecinte [ cancer de col uterin, hiv si alte infectii pentru ca nu e dezvoltata ] si daca nu vrea sa pateasca astea o sa te refuze indiferent de moment. Acum e alegerea tawinking, dar nu merita sa o parasesti pentru ca nu vrea sa faca sex cu tine, poate nu o sa mai gasesti niciuna ca ea big grin

| BellaBlack a răspuns:

In locul tau as fi mandru sa am asa o fata langa mine, sa nu puna botu' repede la avansuri, asta spune multe despre ea, e de drum lung daca intelegi. Faptul ca tu intrebi daca ar fi mai bine sa termini relatia da de inteles ca nu prea o iubesti asa cum spui tu.Chiar asa? Pentru ca nu face sex cu tine tu gasesti motiv de despartire? Inca o data iti spun, fete ca ea rar ai sa gasesti

| xKnDiLy214 a răspuns:

Ce sa faci? In primul rand, invata sa scrii! In al doilea rand, schimba-te! Tu nu o meriti pe fata asta.Deja a inghitit prea multe din partea ta. Numai din cauza taranilor ca tine care nu se gandesc decat la sex ajung fete decente niste c*rve si dupa aia tot ele sunt de vina... Ce naiba ba mai ceva ca iepurii sau ca alte animale care nu se pot stapani sunteti voi! Nu va ganditi odata sa va purtati frumos cu o fata, sa vada si ea ca simtiti ceva pentru ea, si gata vreti sa ii luati mandria ei de fata numai pentru a va simti voi o noapte bine. Rusine!

| Iliuta_Giorgiana_Oana_1988 a răspuns:

Parerea mea este ca nu trebuie sa mai atingi subiectul un timp cu cat o constrangi mai mult mai rau o sa fie si fii linistit daca intr. adevar tine la tine o sa vina de la sine daca continui sa o bati la cap o sa se sature pare ca o obligi practic lasa lucrurile sa vina de la sine