| DJSpook1 a întrebat:

Slaut TPU, vreau sa va intreb ceva, de fiecare data cand dau piele de pe capul penisului, am ceva alb pe penis, nu pe varf unpic mai jos, ceva alb.Ce poate fi chestia aia? laughing

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca acea acumulare are aspect branzos si se gaseste in santul balanopreputial adica "gatul" penisului ce desparte glandul de corpul penisului este vorba despre smegma.Smegma este un lichid pastos (sau vascos) care se gaseste la nivelul glandului, sub preput. Aceasta este compus din mai multe elemente:
- grasime (sebum) secretata de mucoasa (epiteliul) ce tapeteaza partea interioara a preputului.
- mucus ce provine din glandele microscopice de pe traseul uretrei. -celule moarte descuamate care se exfoliaza constant de pe preput, gland, uretra precum si anumite bacterii care se gasesesc in mod normal si fiziologic acolo, formand flora bacteriana locala. Microorganismele care cresc in mod normal pe piele sau in anumite cavitati (orala, vaginala, etc), se numesc comensale. -Rolul smegmei este acela de a proteja, de a mentine aciditatea (ph-ul), de a hidrata mucoasa, de a mentine echilibrul florei microbiene normale. Are rol de lubrifiant necesar deoarece, la fiecare erectie, preputul se deplaseaza pe suprafata glandului si daca nu ar exista aceasta secretie s-ar putea produce iritatii. Rolul de lubrifiant se face remarcat si in cazul unui act sexual.Incepand cu pubertatea cantitatea smegmei creste odata cu cresterea, dezvoltarea organelor genitale si cu intrarea lor treptata in functiune. Daca nu e indepartata prin spalare, pe masura ce se acumuleaza devine mai uscata capatand un aspect branzos. Bacteriile continute incep sa se dezvolte aberant, descompun celulele moarte exfoliate si smegma capata un miros urat, ba chiar poate favoriza unele infectii. Din acest motiv dusurile zilnice sunt masura de igiena care trebuie luata. Smegma este folositoare organismului doar daca este proaspat secretata. Baietii trebuie sa retraga preputul si sa spele si sub el, astfel incat smegma sa nu se acumuleze.

5 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sperma uscata

| Emilian65 a răspuns:

Este asa zisa "branza" care se formeaza la baieti di cauza nespalarii zilnice a penisului.

| SkyPilot a răspuns:

Daca arata ca niste bubulite albe, se numesc "papule" si sunt perfect normale. Sunt produse prin astuparea canalelor de evacuare ale unora dintre glandele de la nivelul penisului, care produc transpiratie si sebum. Nu le stoarce, risti o infectie. Cei mai multi dintre noi le avem sau le-am avut. De multe ori dispar de la sine.
http://www.romedic.ro/papule-perlate-peniene
Daca e altceva, ar fi utila o descriere.

| Felys a răspuns:

Jeg,nu prea esti prieten cu apa si sapunul

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Felys):

SMEGMA se produce/formeaza si in cazul celei mai igienice intretineri a organului barbatesc. Se pare ca esti total neinformat.Aceasta secretie este perfect normala si se produce incepand din frageda copilarie atat in cazul baietilor cat si al fetelor.