| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva testul Papanicolau, se poate face gratuit undeva? Intreb asta pentru ca stau prost cu situatia financiara si totusi vreau sa aflu daca am vreo problema sau nu! multumescbig grin

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

Nu ai unde sa faci gratuit. Pe de alta parte esti cam mica inca sa-ti faci probleme de genul. Testul Papanicolau e recomandat femeilor care au peste 25 de ani. Dar oricum, nu e foarte scump.e pana intr-un milion. Poti strange banuti si il poti face

| Dyaanaa a răspuns (pentru Vix999):

Stiam ca dupa ce iti incepi viata sexuala este recomandat sa il faci!

| Vix999 a răspuns (pentru Dyaanaa):

Comportamentele sexuale cu risc crescut includ:
- inceperea vietii sexuale la o varsta mica (inainte de varsta de 18 ani)
- contactul sexual neprotejat, care creste riscul de infectie cu tipuri de papilomavirus uman (HPV), Chlamydia, virusul imunodeficientei umane (HIV)
- trei sau mai multi parteneri sexuali de-a lungul vietii
- contact sexual cu cineva care a avut multipli parteneri sexuali

Presupun ca nu e cazul tau. Dar te felicit ca ai maturitatea necesara sa te preocupi de aspectele acestea secundare induse de inceperea vietii sexuale. Asta arata ca tu intr-adevar ai inceput totul la momentul potrivit.
Oricum repet, nu este foarte scump. Daca esti din Bucuresti poti face testul la Victor Babes si primesti rezultatul pe mail intr-o zi.
Mai este o varianta daca te intelegi bine cu medicul de familie, sa iti dea trimitere sa il faci gratuit. Da trebuie sa-i dai cateva sute de mii la doctor spaguta ca sa iti dea trimiterea.
Bafta. Mergi si afla ca esti bine.

| Dyaanaa a răspuns (pentru Vix999):

Mi-am inceput viata sexuala la 17 ani, da contact neprotejat am avut cu prietenul meu cu care am fost 2 ani si ceva(dar el inainte nu a mai avut contact sexual neprotejat cu cineva, doar cu mine), Cam atat, mersi de sfat!

| DannaK a răspuns (pentru Vix999):

Cine ti-a spus tie ca e prea mica pentru testul asta? nu e musai ca o femeie sa aiba cancer de col uterin din cauza bts-urilor, de asemenea fumatul sau slabirea sistemului imun pot determina aparitia cancerului de col uterin. si nu trebuiesa aibe ea parteneri multipli, e de-ajuns ca acel singur partener sa mai fi avut alte aventuri si mai e o chestie, virusul HPV ramane in celulele corpului timp de multi ani.

| Vix999 a răspuns (pentru DannaK):

Danna chill mama...ce te-a apucat? laughing

| DannaK a răspuns (pentru Vix999):

Pai sa stie fata ca un test papanicolau e oricand binevenit happy

| Vix999 a răspuns (pentru DannaK):

Pai nici nu i-am zis sa nu faca. I-am explicat chiar si procesul "complex" al plimbarilor pe la medicul de familie pentru mici favoruri d'astea. Sper ca al ei sa fie ok ca asta de'l am eu e un impiedicat si-un panicat laughing) daca nu am febra 40 ii e frica pana si sa-mi scrie o amarata de reteta ...acuma ca iti scriu tie imi dau seama ca trebuie' sa-l schimb laughing)

| Dyaanaa a răspuns (pentru DannaK):

Stiu ca este bine sa il fac oricand, tocmai de aceea as vrea:*

| DannaK a răspuns (pentru Vix999):

Oo, pai schimba-l. mie nu mi-au placut niciodata medicii de familie. am apelat la medicul de familie doar pentru vaccinurile copilului, in rest ma prezint frumos la privat, chiar daca e scump, dar macar acolo de am sau nu vreo problema nu se uita urat. cine s-ar uita urat pe banii mei?laughing un medic de familie nu iti da trimitere pentru control de rutina. trebuie' sa ai ceva ca sa te duci la doctor si asta ma enerveaza la ei.

| Dyaanaa a răspuns (pentru DannaK):

Daaaaano talking

15 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Pentru femeile de peste 25 de ani este program de screening naţional gratuit.

Unele cabinete particulare ( planning familial ) ale unor fundaţii non-profit efectuează şi acest test GRATUIT.

Spre exemplu Fundaţia Renaşterea : http://www.fundatiarenasterea.ro/......activitati

E posibil să facă acest test GRATUIT la Centrul din Bucureşti.

| Iunona a răspuns:

Acum cativa ani era gratuit pentru minore parca. Sorry! Nu mai stiu exact...

| Dyaanaa a răspuns (pentru Iunona):

Am uitat sa precizez ca am 19 ani.

| Iunona a răspuns (pentru Dyaanaa):

Http://www.desprecopii.com/......emeile.htm uite ce am gasit... sper sa te ajute!

| DannaK a răspuns:

Incearca la un planning familial, din cate stiu orice spital are la sectia de ginecologie/obstretica. s-ar putea sa faca gratuit.