| Wordofthat999999 a întrebat:

Macedonia este o tara mai dezvoltata fata de Romania? Si situatia financiara e mai buna, au salarii mai bune? Intreb de curiozitate doar ca imi place sa aflu despre diverse chestii nu ca vreau sa ma mut acolo.

9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

E in urma noastra in toate privintele, in plus are probleme cu o numeroasa minoritate albaneza.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nici pomeneala. Este una din cele mai sarace tari provenite din fosta Iugoslavie. Este semnificativ sub Romania ca PIB raportat la puterea de cumparare pe cap de locuitor (GDP PPP in engleza): https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Daca te iei dupa statistici, e mai saraca. Dar daca faci un raport intre venituri si preturi, abia atunci afli adevarul. As zice ca traiesc putin mai bine decat noi.

| AndreiWeisz a răspuns:

Din absolut niciun punct de vedere nu este peste Romania. Serbia, Bosnia, Bulgaria, Albania etc sunt toate mult sub noi.

| Mandeliu a răspuns:

Dpdv al GDP-ului, in nici un caz, Romania are un GDP de 90 de miliarde de dolari, in timp ce Macedonia are un GDP de 10 miliarde de dolari. Iar GDP-ul pentru capul de locuitor este dublu in Romania fata de cel al Macedoniei. Insa, Romania este mult mai mare decat Macedonia si se explicawinking
Sper ca te-am lamurit.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Mandeliu):

Gdp, adica pib, iar robotelul ma obliga sa scriu incorect: prea multe majuscule, spune el.

| SarahEliza482 a răspuns:

Da este!

| suntserios a răspuns (pentru SarahEliza482):

Si pe ce iti bazezi raspunsul?
pe salariul minim aproape la jumatate decat in Romania?
pe pib pe cap de persoana mult mai mic?
pe faptul ca nici macar nu e in UE?

| Si_Atât_Ady_1998_ea6V a răspuns:

Olanda daca te intereseaza singura parte nasoală e ca esti minor până la 21 ani vreau funda