| Anonimul151 a întrebat:

Acum ceva timp am mai pus o întrebare asemănătoare...

Întrebarea aceasta se referă tot la doctori și spitale.

În întrebarea anterioara ziceam că am fost la Timișoara pentru efectuarea unei analize medicale la genetică. Și ca va trebui să merg după rezultat. Pana la urma, am reușit sa ii conving sa îl trimită pe e-mail, și chiar au facut-o.

În rezultat scrie că trebuie repetat testul pentru ca nu sunt siguri nici ei de rezultat. Deci, trebuie din nou sa merg la Timișoara ( Probabil de aceea ei au insistat ca trebuie sa merg după rezultat. Dar nu mi au explicat ca trebuie sa refac testul și că asta ar fi adevăratul motiv pentru care ar trebui să merg din nou, și nu doar după rezultat, așa cum susțineau ei ).

Având în vedere că la Timișoara am făcut aceasta analiza, acolo m au luat doctorii de la spital în "evidență". Dar, cum sunt peste 400km, multă cheltuială pe transport nu aș merge la o distanță atât de mare. Plus că nu stau prea bine la capitolul oboseala. Obosesc la drumuri de genul ( lungi ), și după nu prea ma simt bine. Pentru că merg cu trenul, acesta pornind din orașul meu la 00:45 și ajunge la Timișoara abia la 08:00. Dacă era ziua, era mai ok. Dar cum e noaptea... E oribil. E și "sageata albastră", care e extrem de incomodă, și locuri extrem de mici la picioare. Iar pentru mine fiind înalt, e o mare problemă. Când am fost, nu am dormit absolut deloc. Deci...

Însă, ceea ce vreau să întreb este. Având în vedere că m au luat în "evidența" cei de la Timișoara, dar totuși nu doresc să merg acolo pentru repetarea testului pot merge în alta parte? Sau doar acolo la Timisoara se poate?

Am găsit în Cluj, tot spital de stat, unde se fac astfel de analize. Aș putea merge la Cluj? Sau vă trebui neapărat la Timișoara?

Sper ca se înțelege ce am vrut sa spun. Am vrut sa explic puțin situația...

Am trimis email celor de la spitalul din Cluj, dar nu mi au oferit nici un răspuns. Parca ar fi degeaba adresa de e-mail pusă acolo pentru contact.

Dacă ii întreb pe cei de la Timișoara, bineînțeles că îmi spun ca nu se poate și ca e neaparat sa merg acolo, la ei. Și după aflu ca se poate și la Cluj de ex.

Ar fi mult mai ok să merg la 3 ore distanța, sa ma întorc în aceeași zi. Decât sa merg și 8 ore, sa ajung și f obosit, sa plătesc și trenul ( eu am gratuit ), dar părinții nu. Plus cazarea. Iar la întoarcere sa trebuiască sa schimb și trenul pentru că nu există tren direct în fiecare zi pana la mine. Trebuie să schimb la Cluj.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic să suni la Cluj.

| Anonimul151 explică (pentru sadrian46):

În caz ca nu îmi vor răspunde la emailul trimis, voi suna. Dar mai aștept câteva zile. Chiar luni dimineața le voi retrimite emailul din nou. O să insist și la aceștia ca și cum am insistat referitor la rezultat cu cei de la Timișoara... Până la urmă îmi vor da un răspuns. Cel puțin așa ar fi normal nu? Din moment ce au o adresa de e-mail de contact...

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ținând cont de faptul că în Timișoara ai fost de prima dată, indiferent de oboseala drumului, tot la Timișoara trebuie să mergi.
La Cluj Napoca, vei putea merge doar dacă la al doilea test nu ești mulțumit de rezultat!
De obicei, posibil din cauza asta nu au răspuns, după prima analiză, nu vor să se bage alți medici peste primul medic, dacă e vorba, mai ales de o analiză neconcludentă.
La Cluj Napoca, trebuia să te gândești de la început, acum, tot la Timișoara trebuie să mergi.

| Anonimul151 explică (pentru ValentinMihai78):

Știu..., dar chestia e că înainte de Timișoara am tot sunat, inclusiv la Cluj. Dar nu am găsit nimic. Pe lângă asta, am fost internat în spital la pediatrie. Iar doamna doctor a spus ca trebuie sa mergem la Timișoara. Dacă am spus că e prea departe, și am întrebat dacă nu este la Cluj de ex, a spus ca nu. Chestia e că doamna aceea doctor a fost cam aroganță. Nu a avut un comportament, atât de potrivit ( s au întâmplat și alte lucruri ).

Deci, practic din cauza ei am ajuns la Timișoara... Iar acum trebuie sa merg din nou. Iar eu nu doresc din cauza că mă epuizează extrem de tare drumul, distanța mare...

Aș fi vrut să merg la Cluj, dar...