| soricica a întrebat:

Am si eu o problema cu ai mei si sincer nu stiu cum sa o rezolv.
Anu acesta am luat bacu, m-am inscris la facultate si am luat la buget. Acu cateva zile am aflat ca sunt insarcinata, deci nu mai pot continua facultatatea si ma gandeam sa ma transfer la fara frecventa.
Problema este cu parintii mei. Ei nu stiu inca de faptul ca eu sunt insarcinata si pe o parte imi e frica sa le spun. Ei nu il vor pe iubitul meu si sunt total impotriva lui. Iubitul meu a inceput sa ii evite tocmai din acest motiv. Ai mei tot insista sa vin cu el la ei. Sunt exact intre ciocan si nicovala.
Nu stiu cum sa ii impac ambele tabere. Vreau sa fie bine.
Iubitul meu este si incapatanta si ma gandesc ca poate am "contribuit" si eu, atunci cand ma certam cu mama, ma duceam si ma plangeam. Cred ca a influentat treaba asta foarte mult.
Vreau sa fie totul bine si sa ii impac. Vreau sa fac alegerea corecta si sa nu regret mai tarziu [sau macar sa nu regret prea mult]. Nici cu ei mei nu stiu ce sa fac, nici cu iubitul, nici cu facultatea.
Va rog sa ma ajutati. :*

25 răspunsuri:
| andrei a răspuns:

Eu nu as renunta asa usor la facultate doar ca sa-mi fac o familie la 19 ani. Cu ce o sa-l cresti?

| Liviu_2019 a răspuns:

Buna, esti intr-o situatie dificila.
Observ ca esti hotarata sa lasi facultatea. Nu stiu dc e o idee buna sau rea. Dar vezi ca in ziua de azi e foarte greu sa gasesti un job cat de cat ok fara o facultate la zi. Scuza-ma ca iti zic dar e adevarat.
Iti spun asta deoarece stiu si eu 2 astfel de cazuri.
Am o verisoara care tot asa a renuntat la facultate ca s-a indragostit de unu care statea in America a plecat cu el si ma rog acum s-a despartit de el si sincer acum nu prea e bine din multe puncte de vedere.
Mai am o fosta colega de liceu care tot asa a ramas insarcinata cu prietenul ei. Nu a facut facultate nu a facut nimic. Dar e ok e fericita DATORITA faptului ca are o familie cu o stare financiara mai mult decat ok.
De asta iti zic sa fii ffff atenta cu privire la ce decizie iei.
Sa nu faci facultate e un lucru gresit. Daca nu ai o familie cu o stare financiara buna nu stiu dc o sa te descurci acceptabil. Cei 800 de RON pe luna indemnizatie sau cum se numeste, banii care se dau pentru fetele cu copii mici nu stiu dc o sa iti ajunga. In ziua de azi nu e usor sa fii mamica cu salariu mic.
Ai foarte mare grija cu privire la decizia pe care o iei.
Gandeste-te, prietenul tau are intentii de casatorie cu tine, te va ajuta in orice situatie oricand oricum?
Gandeste-te bine!

Cu privire la facultate, mai ales dc ai intrat la buget banuiesc ca ai invatat nu? Acum ce faci dai cu piciorul unei facultati de stat?

| soricica explică (pentru Liviu_2019):

Iubitul meu are intentii de casatorie din cate stiu eu.
S-a apucat de casa si chiar cautam o data ca sa mergem la primarie sa casatorim. Nunta putem sa mai intarziem dupa ce mai creste bebe.
Acum nu stiu, imi e frica sa iau o decizie.

| Liviu_2019 a răspuns (pentru soricica):

Daca el are intentii serioase cu tine e ok dar dupa cum vezi, multi te sfatuiesc sa nu renunti la facultate deci cred ca ar trebui sa iei in considerare sfatul asta foarte serios.
Sau o alta varianta e sa stai un an acasa dupa care sa te inscrii din nou la facultate si asta ar fi o solutie dar important e sa iti mentii tu interesul fata de facultate sa nu te razgandesti intre timp ca cine stie ce mai intervine pe parcurs.
Scuze ca repet dar in ziua de azi fara o facultate e greu sa stii, poate viitorul tau sot are o situatie extrem de buna din punct de vedere financiar iar parintii tai de asemenea iar atunci totul e ok dar daca nu e asa, ce o sa faci?
Gandeste atat pe termen mediu cat si lung nu doar pe termen scurt.

| soricica explică (pentru Liviu_2019):

Poate ideea cu statul acasa un an si apoi sa ma inscriu iar si sa o fac la zi e buna.
La copil nu vreau sa renunt. Am auzit destule povesti de genu: "am facut avort si acum nu mai pot sa fac copii" sau "si acum imi pare rau de primul copil pe care l-am avortat"...imi e frica sa fac asta.
Cred ca solutia cea mai buna e sa vorbim toti patru si sa ajungem intr-un punct unde sa fie toti multumiti [macar partial daca nu se poate total].
Mersi de sfaturi >big grin

| neutrino a răspuns:

Vorbeste cu mama ta.

| Pitzipoanca a răspuns:

Ioooi, tu esti capra aia care a fugit de acasa si sta cu prietenul sau? Aha. Poi evident ca trebuie sa renunti la facultate, nu ai ce cauta acolo cu un creier ca al tau. Fa-ti o familie frumoasa, si asteapta clipa in care iubi te va rupe in bataie.

| soricica explică (pentru Pitzipoanca):

Imi pare rau daca asta e "sfatul" pe care poti sa mi-l dai. Imi pot da seama ca "banda" ta e putin cam scurta. Probabil tu ai crescut asa.
Uita-te la tine intai, sa fii mai sus decat mine sau mai bine zis un exemplu si dupa judeca pe altii doar din 3-4 cuvinte.
Clar creierul tau s-a cam prajit de la canicula.
Condoleante

| Pitzipoanca a răspuns (pentru soricica):

Chestia e ca am mai citit intrebari postate de tine, exact pe subiectul asta. Asa ca nu se poate pune problema de 3-4 cuvinte. Nu inteleg cum poate fi scopul tau in viata un copil la 18-19 ani. Te nenorocesti singura si nu iti dai seama. Nu spun sa faci avort, dar nu inteleg de ce ai ales drumul acesta. Pun pariu ca ai tai te iubesc si nu ai nu stiu ce situatie nasoala acasa. In plus, pana "iubi" tau nu a semnat nimic referitor la tine, nu are absolut nicio obligatie. Vei deveni mama de prasila pentru un mini-clan mafiot (daca e adevarat ce ai spus anterior) si iti va parea f rau ca ti-ai aruncat viitorul la gunoi. Gandeste-te bine la ce vei face si nu mai cere sfaturi pe TPU. Parintii tai ar trebui sa conteze mult mai mult decat un nimeni in drum, mai ales pentru ca esti asa tanara. Poate sunt cam dura dar am vazut situatii naspa. Nu te judec, in definitiv fiecare e liber sa faca ce vrea. Dar s-ar putea sa-ti para rau.
Creierul meu nu e prajit de la canicula, stai chill.

| soricica explică (pentru Pitzipoanca):

A fost o intamplare sa raman. Nu mi-am propus "gata maine raman" sau ceva de genu. Cu avortul nu stun de acord eu in general. Daca am facut o greseala ii suport consecintele. Eu am avut dreptul la viata, nu pot sa ii iau si lui sau ei dreptul de a se naste...plus de asta ca prietenul meu si-l doreste foarte mult.
Tot el a si spus sa punem actele in regula sa fie totul bine.
La facultate vreau sa ma duc, iti dai seama, dar nu stiu cum daca am ramas. De aici ideea ca sa ma transfer sau sa nu ma mai duc.
Stiind ca ai mei nu il vor, probabil de asta nici nu vrea sa vina sa vorbim. Nu stiu, cred ca trebuie sa port o discutie foarte serioasa cu el pe tema asta.
...sunt confuza sad

| Pitzipoanca a răspuns (pentru soricica):

Eu pot doar sa-ti spun un caz din proximitatea mea. O prietena la medicina, in anul III, a ramas insarcinata. Anul III la Cluj e crunt - nu prea iti permiti sa ai pauze. Tipa invata f bine si era genul care prinde repede. A nascut dupa sesiune, in aceasta vara. Desi era insarcinata si avea asa an dificil la faculta, nu i-au scazut notele. A avut o sarcina usoara - ceva greturi si ii era cald mereu. Nu cred ca se va marita, dar sunt aproape sigura ca nu renunta la facultate. Acum depinde la ce facultate ai intrat. Anul I e dificil, e anul acomodarii (totusi, depinde de optica fiecaruia). Ai mai multe variante, dintre care: 1. pastrezi copilul si locul la buget, dar vei avea nevoie de multa sustinere din partea prietenului tau si familiei. 2. pastrezi copilul si amani un an facultatea. Fara frecventa nu prea merita in cazul tau - esti tanara, nu esti angajata, maritata, etc. Evident, ar fi si varianta avortului. Totusi, daca esti sigura ca merita sa ai un copil cu prietenul tau, atunci da-i inainte. Sper doar sa fie alegerea potrivita pentru tine. Totusi, ar fi bine sa ai o garantie. Logodna, cununie, recunoasterea nou-nascutului - ceva, orice. Cu parintii e foarte important sa vorbesti, sa ii implici activ in decizia ta. Sunt, pana la urma, parintii tai. Te iubesc si iti vor binele. Opinia mea e sa nu cumva sa renunti la facultate - am vazut cazuri destul de dificile. La 30 +, fara un job in ultimii 5-10 ani si cu un copil de crescut ti-ar fi foarte greu. Totusi, gandeste-te foarte bine daca ai premisele unei vieti (macar) ok pentru viitorul tau copil. Nu-l fa doar ca sa "nu-ti faci pacate" sau sa "nu-ti irosesti sansa de a avea un copil". Sanatatea si viata ta sunt mai importante decat viata unui produs de conceptie/ embrion/ fat. Toate cele bune si sanatate.

| soricica explică (pentru Pitzipoanca):

Prima varianta ar fi foarte ok, dar trebuie neaparat sa vorbesc cu ai mei si chiar o intalnire in patru.
Poate se vor rezolva toate intr-un final.
Mersi de sfat :*

| Pitzipoanca a răspuns (pentru soricica):

Se vor rezolva inevitabil. Keep optimist si incearca sa nu te superi prea mult in perioada asta - studiile demonstreaza ca sarcina "simte tot" - cel putin la nivel de fat. Npc. O seara frumoasa sa ai.

| soricica explică (pentru Pitzipoanca):

Mersi >big grin

| Gogu06 a răspuns:

E clar ce pramatie de iubit ai daca nu este in stare sa iti dea un sfat si nici sa stea de vorba cu parintii tai sa hotarati impreuna ce este de facut, chiar daca o sa iasa mare scandal, lucrurile or sa se linisteasca apoi daca sunt oameni cu capul pe umeri.
Te bagi la o facultate la seral este cea mai buna varianta asa poti sta si acasa cu copilul si poti si sa iti continui studiile. Acum depinde si ce facultate vrei sa faci. Nasol ar fi sa te paraseasca, si sa ramai cu copilul.
In final o sa termini facultatea si o sa fii legata de casa nu o sa poti sa iti iei un job intr-un oras mare sau eventual in afara, cu alte cuvinte viitorul tau pe plan profesional o sa fie nasol.

| Metempsihoza a răspuns:

Din cate vad eu, vrei sa pastrezi copilul, asta e foarte bine. Si e la fel de bine sa faci la fara frecventa pentru a te putea ocupa de el. Iubitul tau stie de copil? Spune-le alor tai de sarcina si vorbiti amandoi cu ei spunandu-le ca vreti sa aveti grija impreuna de el etc etc. O sa fie bine, trebuie doar sa scoti putin din incapatanarea lui.

| soricica explică (pentru Metempsihoza):

Da iubitul meu stiu de copil. Si-l doreste foarte mult.
O sa incerc sa vorbesc cu el sa mergem la ai meu.
Cred ca cel mai bine ar fi sa merge dupa controlul la medic pe care am sa il fac saptamana viitoare, ma gandesc ca o sa fie intr-o pasa buna si atunci o sa mergem [ma gandesc si eu].

| crazyinlove a răspuns (pentru Metempsihoza):

Toti spun ca ''pastreaza copilul'' dar nu stiu cum se creste un copil...Si cat de greu e in zilele astea sa te cresti si pe tine dapoi un copil decat sa-l faci si sa-l chinui ...si pe langa vrei sa nu te mai duci la facultate mare greseala.

| Metempsihoza a răspuns (pentru soricica):

Daca amandoi il vreti si el are intentii serioase cu tine e super, dar ca sa impaci si capra si varza, fa facultatea. chiar si la zi, poate gasesti pe cineva dispus sa stea cateva ore cu bebe, zic si eu, nu prea stiu. Acestea fiind spuse, parintii tai nu au prea mare lucru de spus: copil dorit + barbat serios + studii continuate intr-un mod sau altul => treburile sunt bune, chiar daca nu sunt cum ar vrea ei. Chiar daca o sa fie putin scandal, cu timpul o sa se obisnuiasca, cel mai probabil dupa ce se va naste bebe vor fi tare induiosati de el, iti zic sigur tongue

| crazyinlove a răspuns:

AVORTEAZA! cu atat mai rau ca esti la facultate si ca parintii tai nu il accepta si cred ca esti tanara chiar vrei sa-ti distrugi tineretea si viata certandute cu ai tai si schimband scutece. Asta e o greseala...dar cu cat avortezi mai repede cu atat mai bine pentru. ca inca nu e un ''suflet''...Te mai gandesti

| Metempsihoza a răspuns (pentru crazyinlove):

E deja un suflet, din prima clipa. Si daca si-l doresc vor gasi o solutie pentru toate.

| aleksia1 a răspuns:

Crezi ca merita sa renunti la facultate pentru asa ceva? Ai 18 ani..ai toata viata pentru familie de ce sa te grabesti si sa risti atat de mult. Daca esti credincioasa bla bla stii tu il vei considera un pacat(pe avort)...dar gandeste-te putin si la copil, daca va putea fi fericit.TE ROG gandeste-te la ce faci cunosc atat de multe cazuri care au ales ce vrei tu si nu au ajuns decat sa regrete. Nu ma pronunt in cazul tau, nu iti cunosc pritenenul, dar pune-ti intrebari cat inca mai poti avorta. Nu vreau sa devii paranoica sau ceva si sa nu mai ai incredere in pr tau dar intreaba-te daca e el persoana potrivita si ce stii despre viata la 18 ani. Se presupune ca DAI O VIATA. Poate ca vrei asta dar daca prietenul tau nu vrea sa va casatoriti? Daca va trebui ca presupusul copil sa nu traiasca impreuna cu tatal sau? De asemenea ar trebui sa te muti cu prietenul tau nu? Doar nu ar trebui sa cresti tu copilul si el sa vina asa sa te mai viziteze nu? Intai trebuie sa te gandesti si la faptul ca nu poti face un copil dintr-o relatie de 3-4 luni nu? Vorbeste cu parintii tai si ia o decizie poate te vor ajuta. Dar nu cu tipete si chestii sa vorbiti frumos toti 4 si decideti vorbiti normal poate chiar si cu parintii lui nu? Si asta trebuie sa se intample cat de curand cat inca se mai pot lua deciziile nu? sper ca nu ai de gand sa nu le spui parintilor tai.vei regreta atat de mult.te rog hotarati-va toti si va fi atat de bine happy Succes si spunepmi ce decizie iei te rog

| soricica explică (pentru aleksia1):

Suntem impreuna de 4 ani. Am 19 ani [de curand impliniti] si din cate stiu si am vorbit cu el, isi doreste copilul si sa ma mut la el.
Dar pur si simplu nu stiu ce sa fac, la facultate nu prea as renunta si nici nu ai mei nu vreau iar sa ma cert...

| ginela a răspuns:

Buna! Din punctu meu de vedere mergi la medic si vezi daca esti si dupa te pui de acord cu iubitul tau ce vei face, dar nu renunta la facultate o poti face si cu copil si dupa mergi la ai tai si le explici pana la urma trebuie sa fie de acord cu ce vei face, iar despre bebe nu te incurajez sa il dai afara pentru ca mai tarziu sa nu regreti, stiu multe cazuri care au fost in situatia ta si a ales sa dea copilu afara si acum nu mai pot face copii si regreta enorm.pa

| gabytzzanatalya a răspuns:

Da copilu `` afara `` si apucate de carte sau lasa copilul si vei avea cearta mereu ba cu parintii ba cu iubitul esti destul de mare sa iei o decizie.