| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca este categoria absolut gresita dar stiu ca are foarte multe vizualizari si am nevoie de multe pareri. Asa incepe: sunt la profil uman in clasa a 12 a, si de mult tot vroaim sa dau la medicina, medicina dentara, mama si tata mi-au spus ca este foarte greu ( ei stiind ca nu imi dau silinta la invatat) si au asteptat sa imi treaca ( credeau ca e o faza trecatoare). Dar eu, m-am aruncat in gura lupului, am inceput meditatii la bio pentru admitere din ianuarie si profa mi-a spus ca este extrem de tarziu, si na trebuie sa bag viteza sa invat, este foarte mult, ma gandesc sa renunt si sa dau mai bine la o facultate mai lejera. Credeti ca este bine sa renunt acum? Eu cred ca da. Ce sa faci, m-o mancat in "cur" ( scuzati limbajul) si pe mine...Credeam ca voi face fata daca muncesc dar se pare ca m-am inselat + ca taxa este de 4000 ron si na, n-am chef sa mor de foame... Imi cer scuze pentru categoria unde am plasat-o dar cam am nevoie de pareribig grin.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca daca vrei cu adevarat, poti. daca esti hotarata ca de acum pana la examen sa muncesti din greu, la maximul capacitatii tale, sa renunti complet la fite, mutre si pierderi aiurea de timp, vei putea lua, mai ales ca admiterea este foarte usoara pentru cei care stapanesc la perfectie materia, iar materia este destul de putina pentru a fi acoperita. Sigur, poti oricand sa renunti, sa te dai batuta si n-o sa se faca gaura in cer. Dar ma intreb, oare chiar esti mai proasta decat aia care reusesc sa ia la facultatea de medicina, nu esti capabila sa te ridici la nivelul lor? Eu n-as accepta asta niciodata despre mine insami.

| Linda a răspuns:

Trebuie sa fie ceva ce intr-adevar sa-ti placa. Iti place ce inveti la bio? Si apoi, reusesti sa inveti? Parerea mea sa mai mergi inca o luna inainte ca la o facultate lejera intri si cu 2 luni de pregatire.