| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca masturbarea creeaza dependenta. Ce as putea face pentru a ma opri?

13 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Incearca sa faci mult sport.Iti canalizezi in acest fel energia si gandurile spre ceva sanatos.

| Rukhsandra a răspuns:

Incearca sa n-o mai faci asa de des
Nu te mai gandi la masturbare.Gasesteti o alta ocupatie care te distrage de la masturbare.

| pepe a răspuns:

Gaseste-ti o prietena stabila.
Nu te mai gandi la masturbare.
Trebuie sa renunti asa cum ai renunta la tigari, iti trebuie multa vointa si putin ajutor.
Daca nu reusesti consulta un psiholog.

| pepe a răspuns:

Trebuia să spui de la început că eşti fată.
Dacă nu rezişti tentaţiei vibratorului sau degetului, găseşte-ţi un prieten până nu e prea târziu şi te obişnuieşti să te autosatisfaci, şi să-ţi fie greu mai tîrziu să găseşti un prieten care să te satisfacă aşa cum ştii tu să o faci.

| darkhell217 a răspuns:

Daca nu ai prietena, ar trebui sa iti gasesti una ineaparat, asta o sa te ajute sa iti mai remediezi problema, si incearca vizionalizezi cat mai putine filme pornografice(daca in caz ca te uiti prea des) pentru ca si ele fac parte din aceeasta dependenta, ar trebui sa iti gasesti ceva sa iti foloseasca timpul liber ca sa uiti de asta

| IIIx333III a răspuns:

Sunt fata~! Nu imi mai spuneti sa imi caut prietena.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca cu o femeie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Masturbarea nu duce la aparitia cancerului, nu musca, nu face urat(doar in public). Mergi pe mana lui @pepe(nu va ganditi laaa...big grin ) : te duci la psiholog si ii spui ca te masturbezi, normal ca acum sarlatanul acela o sa vrea sa-ti ia banii, dar incearca sa vizualizezi conversatia dintre tine si psiho, avand in vedere ca masturbarea nu a fost declarata disfunctie psihica(exista cazuri izolate unde masturbarea se repeta si de 3 ori pe zi, banuiesc ca tu nu te incadrezi in tipar).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Masturbarea nu a omorat pe nimeni.Ba chiar iti face bine intr-un fel deoarece te ajuta sa iti descoperi partile erogene ale corpului, dar totusi ar trebui sa nu exagerezi si sa iti cauti o prietena.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cind vei vrea, numaidecit te vei opri, dar nu uita viata e o joaca...nu lasa joaca sa te joace

| Lluvia_3263 a răspuns:

Sincer as spune sa mergi la un psiholog... dar poate suna jignitor.

Incearca sa-ti gasesti alta ocupatie. in cazul in care n-ai. o prietena ti-ar prinde bine.

| wertyu a răspuns:

Buna, exista un site care iti poate fi de mare ajutor. Se numeste neuroprogres. Urmareste clipurile de pe you tube sau intra la ei pe site.