| Nikol_9025 a întrebat:

Stiu ca poate pare o intrebare aiurea dar ce inseamna "petting"?happyhappyhappy

Răspuns Câştigător
| Timeea_1190 a răspuns:

" Petting-ul " se referă la atingeri, mângâieri, sărut franţuzesc, chiar acopera mai multe activitati sexuale : lasarea de sperma pe gât, sarutul profound si atingerea erotica a parteneruluitongue. Funda?

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Frecus, mozoleala, etc, toate lucrurile ce le poti face cu cel de sexul opus fara penetrare.

| Puf a răspuns:

Acte de natura sexuala fara penetrare, atingeri, sarutari.

| Adyr0 a răspuns:

Petting = Preludiu.

| georginika a răspuns:

Petting

Cuvantul petting, care inseamna preludiu, provine din limba engleza, "to pet", fiind echivalentul termenului a dezmierda. Nu exista tabuuri in ceea ce priveste jocul cu mainile, insa se evita contactul sexual. Prin urmare petting este sex fara penetrare.

Notiunea provine din America, din anii '50, cand adolescentii nu aveau mijloace de contraceptie si se stimulau prin sarutari si mangaieri pana la orgasm.

Insa in ziua de astazi, datorita pilulei si a prezervativului, precum si a unei morale generoase, foarte multi tineri, copii chiar, isi incep viata sexuala cu adevarat. Totusi introducerea se face mai tot timpul prin petting.

Acest tip de sex poate fi o adevarata placere chiar si pentru adulti. In terapia de cuplu se aplica destul de des aceasta metoda a interdictiei actului sexual, in care partenerii care au probleme le este permis sa se atinga, dar fara sa aiba un contact sexual unul cu celalalt.

Acest lucru ii elibereaza pe cei doi de stresul de a nu fi la nivelul asteptarilor celuilalt. Cei doi invata sa-si cunoasca corpurile intr-un fel nou si dezinhibat.

La fel de binefacator poate fi si pettingul, daca scopul nu este neaparat si cu orice pret atingerea orgasmului.

In timpul prettingului partenerii se ocupa mult mai intens si mai tandru de partile erogene ale celuilalt decat in timpul actului sexual. Adesea se manifesta mai liberi, descopera preferinte erotice si sparg, asa zisa rutina.

Aceasta metoda este foarte recomandata pentru cuplurile care au probleme sexuale, dar si probleme sentimentale.

| mary_4765 a răspuns:

pipăială
big grin
e in engleza

| anonimlove a răspuns:

Preludiu
sau sex fara penetrare:d