| 23ndjdmxla a întrebat:

Stiu ca poate pare o intrebare stupidă...dar na. Stiu ca femeile merg la ginecolog si acolo pot face testul Papanicolau pentru a depista diferite infectii si asa. Dar bărbații unde trebuie sa mearga pentru a afla dacă suferă de vreo boala cu transmitere sexuală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unor posibile infectii cu transmitere sexuala (BTS-uri) barbatii trebuie sa se prezinte la sectia/cabinetul unui medic specialist in boli demato-venerice. Iar in cazul existentei unor alte afectiuni ale penisului sau ale aparatului urinar, barbatii se prezinta la sectia/cabinetul de Urologie pentru a fi consultati de catre un medic urolog. Sanatate!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La dermatovenerolog

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru infectiile sexuale la barbati, este medicul de la dermato-venerice.
Iar pentru probleme de infectii urinare si ale aparatului urinar, incluzand probleme cu penisul, urologul este cel care trebuie cautat.

| sierra1 a răspuns:

Dermatologul te luminează în privința asta

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru sickkkkkk666):

Poftim?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sickkkkkk666):

Da, dermatolog, deoarece specialitatea medicala este de "boli dermato-venerice".

| mihai69 a răspuns:

Dermatologie, urologie...