| Carla91 a întrebat:

Stiu ca va suna stupid, si extrem de triviala intrebarea, dar am nevoie de ajutorul vostru.

As dori sa stiu daca pot fi insarcinata. In aprilie am avut contact sexual protejat cu logodnicul meu. Dar preludiul nu a fost atat de safe. Nu am avut niciun simptom de sarcina, nu am avut probleme cu stopul, si mi-am facut un test de sarcina care a iesit negativ (barza)

Exista vreo sansa sa fiu insarcinata si sa nu stiu? Testul il facut in ultima zi a stopului, dar asta nu ar trebui sa ii afecteze rezultatul. (hormonul pe care acesta il detecteaza se elimina prin urina) Si a fost la mai mult de 14 zile dupa contact (mai degraba 2 luni dupa, asa ca nu se poate sa nu fi fost detectata) Ma gandesc ca ar fi trebuit sa am simptome sau macar sa ma simt diferit.

Are rost sa mai dau banii pe inca un test de sarcina? ( nu ca ar costa asa mult, dar sunt becurizata - inca sunt la masterat si nu vreau inca bebe) M-am cam ingrasat in vara asta, dar mi-am schimbat stilul de viata, si poate asta explica cresterea in greutate.

Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

99,99 % sunt convins că NU eşti însărcinată, din următoarele motive :

1 ) În primul rând, SINGURA "problemă" a fost acel preludiu, care "nu a fost atat de safe" - deci bănuiesc că la actul sexual aţi folosit prezervativul ( şi de atunci NU ai avut alt contact sexual neprotejat )!
2 ) Apoi, "faza" a fost acum 4 luni - de atunci ai fi "observat" dacă ar fi apărut "modificări" care să se datoreze unei sarcini
3 ) De asemenea, de atunci ai avut menstruaţie lunar ( şi bănuiesc că a fost "normală" d.p.d.v. cantitativ/aspect/culoare/durată ) - deci EXCLUDEM "ciclul peste sarcină"
4 ) Apoi, ai făcut şi un test de sarcină la 2 luni de la acel "incident" ( bănuiesc că l-ai făcut "corect" ) - care a ieşit NEGATIV.

"Explicaţia" ţi-ai dat-o SINGURĂ, nu cred că ai de ce să fi îngrijorată - NU eşti însărcinată!

Dacă vrei să fi SIGURĂ 100 % că nu eşti însărcinată, poţi să REFACI testul de sarcină - "corect", aşa cum explic mai jos :

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Cam asta ar fi...

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu ai cum sa fi insarcinata

| ApaMineralaPlata a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata, dar ca sa fi sigura mai bine du-te la un ginecolog happy nu fi atat de sigura in testul de sarcina happy.

| sebysebyca a răspuns:

Noi nu avem nici o parere!

| soriinaa a răspuns:

Eu chiar nu pot sa-mi dau seama, daca totul e absolut in regula cu tine, de ce ai crede ca esti insarcinata?! Si daca ai avut contact sexual in aprilie, mai exact acum aproape 4 luni, realizezi ca daca ai fi insarcinata, ti-ai cam da seama, nu?!