| ALM2000RO a întrebat:

Sunt băiat, mă numesc Mircea, am 23 de ani și am observat că masturbarea nu mă mai excită de la un timp. Eu mă masturbez cam la vreo 7-10 zile, până acum 2 ani am dat labă odată la 2-3 zile. De câteva luni simt că nivelul de excitare a scăzut constant și extrem de mult, chiar și în cele câteva secunde din momentul ejaculării plăcerea este deja foarte redusă spre inexistentă. Pe deasupra, ejaculez foarte repede (în jur de 5-6 min la un film p0rno bun, față de 30 min la începuturile masturbării în adolescență, adică pe la 15 ani).
Iar erecția e slabă și chiar greu de menținut, adică oricât de bun ar fi p0rnoșagul, penisul se menține foarte greu ridicat chiar și în timp ce-l frec la maxim, o fac mai mult mecanic și din obișnuință.
Plus că de la un timp, deși îmi dau laba rar (cum ziceam mai sus), ejaculez foarte puțin odată. Adică de ex dau odată și iese multă spermă, dau peste o săptămână și ies câțiva stropi, apoi iar peste 7 sau 10 zile și iese din nou normal. Tot mai des se întâmplă să iasă foarte puțină spermă, în ultimele 3-4 luni. Chiar și câte 2 dăți consecutive mai nou.
Cum nu mai îmi face plăcere deloc, simt că ar trebui să mă las de tot de masturbare, doar n-o s-o fac în silă fiindcă n-are rost să fac ceva ce nu mai îmi place. Ce ziceți: ar fi bine să mă las definitiv (varianta mea)? Sau să-mi dau laba extrem de rar, adică la câteva luni să zicem, și astfel plăcerea va fi din nou intensă ca pe vremuri, fiind momente atât de rare? Voi avea erecție mai puternică (adică bună și menținută din nou, ce pe vremuri) și spermă suficientă (în cantități normale) dacă îmi dau laba la câteva luni? Vor reîncepe să mă atragă filmele xxx?
Să nu îmi veniți cu teoriile că trebuie să-mi fac o iubită și să încep să fac sex sau dragoste (sunt virgin, evident), fiindcă sunt asexual, niciodată nu am avut nici libido, nici atracție sau dorință sexuală pentru nimeni! Nu-mi pot imagina nicio fată sau femeie văzută în viața reală (pe stradă sau cunoscută, să zicem) cum a arăta dezbrăcată și nici nu mă uit la ele (chiar dacă aș face-o, m-aș uita prin ele, nu m-aș uita la forme și nici nu aș putea să mi le închipui goale sau în pat cu mine)! Cel mai probabil am devenit și aromantic, m-am îndrăgostit de câteva ori în anii trecuți, dar nu s-a întâmplat absolut nimic fiindcă sunt extrem de timid și de introvertit, ca atare n-am avut niciodată o relație și nici măcar pe aproape n-am fost! N-am avut nici primul sărut, nici parte de îmbrățișare, ținut de mână sau pupat pe obraz, iar în prezent nici măcar prietene (în sensul clasic de amice) nu mai am, nu am mai vorbit cu o persoană de sex feminin de vreo 2 ani aproape (altele decât mama și mătușa). Și simt că nu mă mai pot îndrăgosti, nu mă văd iubind, nu mă mai uit după nimeni, efectiv toate fetele și femeile mă lasă complet rece în ultimii 2 ani, mă pot uita la ele cum mă uit la un copac sau la un stâlp! Sunt oricum și foarte stângaci la vorbă!
Plus că mi-ar fi foarte scârbă numai la gândul privind sexul sau dragostea și chiar sărutul! Efectiv mi-ar fi scârbă cumplit de un contact sexual și chiar de un sărut, eu țin mult la igiena mea, am devenit foarte ipohondru și am probleme chiar și un contactul fizic mai nou! Nici să mă pupe pe obraji mama nu mai sunt de acord de un timp, fiindcă mi-e scârbă de buzele și de saliva altor oameni! Cu atât mai mult alte zone ale corpului uman m-ar dezgusta total!
Deci prefer singurătatea toată viața, n-am nevoie de femei și nu voi avea niciodată nevoie, mă lipsesc total de dragoste, sex, iubire, atașament etc! Sunt împăcat perfect cu mine însumi și cu soarta și nu dau doi bani pe părerile altora / nimănui în această privință!
Dar sunt tare curios dacă îmi indicați să renunț definitiv la labă sau s-o fac extrem de rar (am mai repetat întrebarea la final ca să nu fie omisă cumva)?
Mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca nu simti nicio placere, chiar nu are sens sa te masturbezi.Cand corpul tau va avea nevoia, iti vei da seama de la o posta.Nu trebuie sa fie un obicei fix asa cum e spalatul pe dinti de 2 ori pe zi sau tunsul o data pe luna.Depinde foarte mult de hormoni si de starea ta in general.Nu cred ca trebuie sa renunti definitiv. Orice ar fi, ramane sa afli tu raspunsul.

Cu frica de germeni ar trebui sa ai grija, poate escalada in afectiuni psiholgice care iti vor impacta urat viata.Gandeste-te ca mama ta te-a crescut de mic.Ai avut vreo boala pana acum cauzata de microbii ei sau cei ai membrilor familiei? Ma cam indoiesc.Esti imun din moment ce ati trait toti in aceeasi casa. Poate nu ar strica sa mergi la psiholog, ca sa nu te apropii periculos de mult de ocd.

4 răspunsuri:
| Tekken33 a răspuns:

Probabil o faci frecvent, fa mai rar sau cauta o iubita.

| dullcat a răspuns (pentru Tekken33):

Nu prea poti spune ca 7-10 zile e frecvent, stiind ca altii o fac de mai multe ori pe zi.

| Tekken33 a răspuns (pentru dullcat):

Te mai bagi mult în seama cu mine? Probabil tu o faci zilnic ca nu ai altceva mai bun de făcut. Și am spus probabil nu era ceva cert.

| dullcat a răspuns (pentru Tekken33):

Am spus asta citind marturiile altora tot de pe site, chill.E trist daca nu esti in stare sa porti o conversatie si te simti atacat.

| Tekken33 a răspuns (pentru dullcat):

Ma plictisești și nu am schimbat decât 2 replici! Asta e cu adevărat trist.

| Clitorin a răspuns:

Salut!
Renunta definitiv la labă pana nu e prea tarziu! Ti-o spun din propria experienta, eu m-am lăbărit toată viața si acum am ajuns un ratat, ultimul dintre oameni. Iti vei pierde neuronii ireversibil si madularul tau va deveni netrebnic, pana nu il vei mai putea folosi.
Deci ai mare grija!

| Cornel1078888 a răspuns:

Daca o faci cum trebuie nu mai ai nevoie de ''iubita''. Ia niste jucarii sexuale si foloseste-le.