| ALM2000RO a întrebat:

Salutare!
Am hotărât să mă las de tot de masturbare fiindcă nu mai simt nicio plăcere când o fac, nici măcar momentul ejaculării nu mai e plăcut și special. În fine, am dat detalii în ultima mea întrebare.
Mi s-a răspuns că nevoia de masturbare (mai ales frecvența cu care o facem) depinde de nivelul nostru hormonal, deci că depinde de la om la om. Dar în același timp am înțeles dintr-o altă postare de aici de pe forum (nu mai știu unde am citit) că îmi voi da seama când voi avea nevoie să mai dau laba în momentul în care voi simți o tensiune în testicule.
Având în vedere că aș vrea să mă las definitiv de labă și nu doar pentru o perioadă de timp mai îndelungată, aș dori acum să știu:
- În ce constă această tensiune în testicule, ce reprezintă mai exact și cum se manifestă aceasta?
- Ce se întâmplă dacă mă abțin de la labă o lună sau două, să zicem, și începe să se facă simțită această tensiune în testicule și eu aleg s-o ignor, continuând să nu mă masturbez? Ce efecte concrete pot avea loc asupra sănătății mele psihice, psihologice și/sau fizice?
După cum am spus în ultima postare, am 23 de ani și sunt asexual și aromantic, așa că nu îmi veniți cu sfaturi clișeice de genul să-mi găsesc o iubită sau să mă dezvirginez la prostituate fiindcă nu o voi face niciodată, nu simt nevoia de sex / dragoste (și nici de iubire, atașament) și mă lipsesc de acest aspect pentru tot restul vieții!
Și așa cum am mai spus și cum probabil sunt nevoit s-o repet, în prezent mă masturbez la 7-10 zile și chiar am planuri serioase să mă las definitiv din cauza faptului că de la un timp nu mai îmi provoacă nicio plăcere și o fac strict mecanic și mai mult din obișnuință ( a se vedea ultima mea întrebare)!
Mulțumesc anticipat pentru lămuririle la cele 2 întrebări din postare!
- Mircea -

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Vezi aici in al doilea paragraf (daca am inteles bine, no fap, ce faci tu sau doresti sa faci, este diferit fata de semen retention, caci prima implica 0 masturbare, iar a doua permite masturbarea dar fara ejaculare; cred totusi ca explicatia poate fi valabila pentru ambele) : https://www.lybrate.com/......858a27e49a

Poti citi si : https://www.healthymale.org.au/news/what-are-blue-balls-real

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Vei sti in ce consta tensiunea cand o vei simti.Nu ai simtit vreodata asa ceva in nicio alta parte a corpului?

https://www.manual.co/......sturbating

| ALM2000RO explică (pentru dullcat):

Bun articolul, l-am citit cu atenție și mi-e clar care sunt beneficiile masturbării și mai ales avantajele și dezavantajele acesteia.
Dar tot nu mi-e clar în ce constă acea tensiune, cum se simte mai exact, ce reprezintă ea. În articol nu se spune nimic despre tensiunea respectivă (de care am auzit vorbindu-se aici pe forum).
Iar eu vreau să mă las de masturbare tocmai din cauza faptului că nu mai simt nicio plăcere și nici nu mă mai ține prea mult, erecția e foarte slabă iar cantitatea de spermă la ejaculare foarte redusă (am zis tot în întrebarea precedentă, de acum o săptămână). Asta e și din cauză că deși acum mă masturbez rar (odată la 7-10 zile, și asta am zis deja), până acum un an jumate m-am masturbat odată la 2-3 zile (deci de la 14-15 ani până în februarie anul trecut, la aproape 22 de ani).
Îmi poți trimite un link în legătură cu așa-numita tensiune din testicule, te rog? N-am simțit-o niciodată și nu știu cum e și nici ce e. Nici în altă parte a corpului n-am resimțit până acum tensiune. Deci sunt pe lângă.
Mulțumesc!

| ALM2000RO explică (pentru dullcat):

Hmmm...interesant! Am parcurs ambele articole și mă miră că nu am niciun din aceste simptome între zilele a 5-a și a 7-a în care nu mă masturbez. Cum o fac la 7-10 zile, efectiv nu simt nimic, nu am nimic din ce e descris în articole.
Probabil că diferă de la om la om chestiile astea, la fel cum nu toți bărbații avem același nivel de testosteron.
Chiar voi încerca să mă abțin de la masturbare până îmi va apărea așa-numita tensiune descrisă în articole. Dacă îmi va apărea după o lună sau după două, voi vedea. Voi da laba doar în momentul în care mi se va întâmpla să simt tensiunea, deci când organismul îmi va transmite că are nevoie de asta. Până atunci voi sta fără, chiar sunt curios să aflu cât rezist. big grin
Că n-o să fac ceva ce nu-mi mai face deloc plăcere decât la semnalul corpului care își cere nevoia.
Mulțumesc mult pentru articole, mi-au fost de mare ajutor!

| dullcat a răspuns (pentru ALM2000RO):

Cu placere.Multumesc si eu pentru funda.

| dullcat a răspuns (pentru ALM2000RO):

Vezi aici in al doilea paragraf (daca am inteles bine, no fap, ce faci tu sau doresti sa faci, este diferit fata de semen retention, caci prima implica 0 masturbare, iar a doua permite masturbarea dar fara ejaculare; cred totusi ca explicatia poate fi valabila pentru ambele) : https://www.lybrate.com/......858a27e49a

Poti citi si : https://www.healthymale.org.au/news/what-are-blue-balls-real

| Emilian65 a răspuns:

Dacă nu mai simți plăcerea asteptata, când te masturbezi, lasă-te definitiv de masturbare.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Ai ales calea buna. Bravo! Daca te abtii de la laba o sa te simti mai barbat.

| AdrianFoanga a răspuns:

Cauta o fata, casatoreste-te si treci la aparat fara limite.

| tudor96537 a răspuns:

Salut. Eu incerc acelasi lucru ca tine, si tot la cateva luni simt acea presiune. Am vise umede. Ma simt tensionat, tremur, am erectie. Eu nu vreau sa ma masturbez si nu sunt bun de nimic cateva zile. Spermez prin somn si nu stiu ce sa fac... e foarte nasol si ma lupt sa nu o fac.

| ALM2000RO explică (pentru tudor96537):

Și cât ai rezistat cel mai mult fără a te masturba?
Eu în curând am două luni de când n-am mai dat labă, încă nu mi s-a întâmplat să am vise umede și nici să mă simt tensionat sau să tremur. Erecție nu mai am, cum nu m-am mai uitat de aproape 2 luni la p0rnoșaguri.
Dar n-ai specificat ce vârstă ai și dacă ești și tu asexual sau dacă totuși compensezi lipsa de labă prin sex. big grin
Că atunci nu mai e totuna, ești deja un cu totul alt caz decât situația mea.

| paulyka25 a răspuns:

Te iei după toți idioții, nu se întâmplă absolut nimic dacă te abții de la labă, nu o sa ai nicio tensiune la testicule daca nu te mai masturbezi. Efectiv nu se întâmplă nimic daca nu o sa te mai masturbezi.