| DaiiaDaiianna a întrebat:

Sunt confuza! Alti zic ca daca penisul unui barbat intra 5 milimetri numai esti virgina sau 3 cm? Prietenul meu la bagat cam 4 cm si tot degetul! si nu ma dezvirginat straight face cred pentru. ca nu a curs deloc sange si tot simteam durerea...a spus si el ca nu ma dezvirginat...sunt virgina?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu esti virgina. Ai avut contact sexual si cu certitudine penisul a depasit himenul. 20% din femei nu sangereaza la dezvirginare, deci nu e cazul sa te gandesti la asta. Nu uita de prima vizita la ginecolog, obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești confuză că ești femeie?
De unde să mai fi virigină?
Pa, pa.

| lo a răspuns:

Virgin" are intelesul de "fara sex cu penetrare". "Virgina" este considerata o persoana care nu a avut contact sexual cu penetrare. Dezvirginarea este perceputa ca "pierderea virginitatii" sau, mai concret, cu primul contact sexual cu penetrare. In ceea ce priveste femeile, de cele mai multe ori, intelesul cuvantului "virgin" este de "fara sex cu penetrare vaginala", virginitatea fiind asociata cu integritatea himenului.

Mitul sangerarii la dezvirginare are o istorie lunga, pe cat de lunga pe atat de neadevarata. Sangerarea a fost interpretata ca o dovada de puritate si ca o jertfa.
Femeia se poate masturba fara penetrare, poate face petting, poate face sex oral, poate face sex anal si astfel himenul sa fie cat se poate de intreg... asta ar insemna ca este virgina?
Conform:http://www.seximus.ro/intrebari_sex/virgin_4.php

| Razvy112 a răspuns:

Iti spun eu mai simplu : Daca nu te doare cand faci sex nu mai esti virgina (asta dupa celputin 3 partide de sex) daca inca te doare esti virgina sau, Doamne fereste, ai himen elastic :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai eşti virgină!

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Este suficientă o penetrare de 5 mm- 1 cm pentru a RUPE himenul deoarece el se află la intrarea în vagin ( la început, NU în interior ).

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Durerea este normală, la fel şi lipsa sângerării.

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

Are el mâna mică...

| shadow72 a răspuns (pentru h3r):

rolling on the floor....sa vezi de ce are barbatu si picior ...in caz ca nu ajunge mana

| h3r a răspuns (pentru shadow72):

Taci laughing

| mitzyyy a răspuns (pentru shadow72):

Bine spus tato laughing

| h3r a răspuns:

Oh, apreciez și mă bucur de asta! happy

| dracu14 a răspuns:

Nu
a fi virgina inseamna sa nu fi avut niciun contact sexual cu penetrare

| SunnyDay88 a răspuns:

Nu mai esti virgina daca a facut aia. nu totdeauna himenul se rupe, la unele fete este si elastic, asta nu inseamna ca daca fac sex de ani verzi ele sunt virgine.nu!

virginitatea se pierde cu primul contact sexual.

| alexanonimu a răspuns:

O ai u mai adanca adanca asta e...