| Totipentruunu a întrebat:

Sunt cu prietena mea de 1 an.Ma tot gandesc la fosta prietena dar nu vreau sa ma impac cu ea, stiu ca nu este de mine. Oare mai are rost sa continui relatia asta?

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Faptul că te mai gândeşti din când în când la fosta este ceva normal. Se trece greu peste o relaţie mai ales dacă a fost una lungă şi în care ai investit.
Asta cu "nu este de mine" e cam de porc. Totuşi, depinde cu ce ţi-a greşit.
Evident că are rost să continui actuala relaţie că doar e vorba totuşi de 1 an, nu de o săptămână.
Depinde însă câţi ani ai tu şi câţi ani are ea.
De exemplu pe mine dacă m-ar măcina gânduri despre fosta după un an de relaţie cu actuala ar fi din următoarele motive:
- Actuala nu este afectivă mai niciodată cu mine
- Pretenţiile şi crizele ei depăşesc constant limita decenţei
- Îmi refuză viaţa sexuală de câteva luni încoace sau mi-a refuzat-o pe tot parcursul relaţiei până acum.
Totuşi, tu-ţi cunoşti actuala prietenă mai bine decât noi şi ar fi bine să discuţi cu ea astea şi poate te ajută ea. De cele mai multe ori femeile nici nu-şi dau seama când oferă cea mai bună soluţie.
E valabil şi pentru bărbaţi şi pentru femei: Nu-ţi pleacă la altul/alta atâta vreme cât o/îl faci să se simtă bine cu tine!
Când o să se înţeleagă asta, atunci poate vor mai dispărea din "suferinţele" amoroase.

| Dizzydizz a răspuns:

Pai. daca tu crezi cas poti trece peste amintirile cu exa stai cu actuala, altfel renunta

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Buna.Foarte nasol ca te gandesti la fosta...Inseamna ca inca mai simti ceva pentru ea, ca in adancul sufletului ai vrea sa fi cu ea.Depinde acum, daca o iubesti pe actuala ta prietena eu zic sa ramai cu ea, banuiesc ca aveti o relatie serioasa si ar fi pacat sa o parasesti pentru fosta care ar putea sa se razbune pe tine sau sa fi parasit de ea la un moment dat si dupa sa iti para rau, depinde si de ce v-ati despartit.
Daca te gandesti la fosta te cand esti cu actuala prietena, atunci ai gresit pentru ca nu trebuia sa te angajezi in nici o relatie daca inca o iubesti pe fosta.
Gandeste-te bine ce faci, ca mai apoi sa nu imi para rau.

| niko_7262 a răspuns:

Trebuie intai sa-ti faci ordine in ganduri.Nu e corect sa te saruti cu actuala si gandul sa-ti zboare la fosta.Nu e corect pentru saraca fata.Pentru ca daca ea ar sti ce gandesti cand esti cu ea, ai primi o palma zdravana. Daca tu o placi pe actuala, dar si pe fosta, atunci trebuie sa-ti impui o limita.Esti constient ca fosta nu e de tine, tu ai spus-o, dar gandul tau inca zboara la ea, inseamna ca inca o placi. Dar vn intrebarea:Ce crezi ca vei castiga daca te desparti de actuala? O ranesti, ca sa afli ca si urm cu care te vei imbarliga vei patii la fel, asta in cazul in care nu te impaci cu fosta.Trebuie sa te impaci cu ideea ca fosta nu mai are ce cauta in viata ta, da-o la o parte, ocupati timpul cu actuala si descoperei calitati pe care exa nu le avea.Sunt convinsa ca are multe. Da-ti tie o sansa si prietenei tale.Nu are rost sa-ti distrugi relatie pentru ca nu esti sigur. O vei rani. Dar daca crezi ca nu mai ai nici-un punct comun cu ea, atunci desparta-te.
Dar pregateste-te pentru intrebareabig grine ce? care e motivul?!
Bafta!

| atianin a răspuns:

Pune-i capat pana nu o ranesti pe actuala prietena mai mult decat o faci acum gandindute la fosta pentru ca vei claca la un moment dat si nu-ti va placea cum se va termina.