| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de 1 an si 4 luni. In familia mea nu se fumeaza, nici eu nu fumez si am invatat singura ca tigarile sunt doar pierdere de timp, bani si sanatate.
De la inceput am aflat ca el fumeaza de cativa ani si l-am rugat sa nu fumeze in prezenta mea pentru ca nu suport mirosul, iar el a promis ca se va lasa cu timpul pentru ca nu se poate lasa brusc.
De atata timp am incercat sa-l fac sa se lase si am incercat cu tigari electornice, stau cu gura pe el mereu ca nu si-a respectat promisiunea asta si am acceptat asta crezand in promisiunile lui [mincinoase] si gandindu-ma ca lucrul asta nu ne poate impiedica sa ne iubim.
Dar am zis ``gata nu mai pot sa suport nicio secunda asta ``pentru ca stand impreuna au intervenit datoriile firesti din casa si restul cheltuielilor si mereu banii dati pe tigarile lui ne trag inapoi.
Tinand cont de faptul ca nu fumez, nu beau, nu ma droghez si nu sunt o fitoasa doar imi cumpar haine nu foate scumpe si nu mereu, doar cand imi permit. Vreau un barbat langa mine care sa indeplineasca aceste conditii pentru ca nu ma poate obliga nimeni sa accept ceva ce nu suport.
Credeti ca asta e un motiv de de despartire? cum pot rezolva problema?
cred ca orice metoda de a se lasa e in zadar atat timp cat nu are vointa macar pentru mine ca il iubesc si nu vreau sa renunt la relatia noastra.

57 răspunsuri:
| anka89 a răspuns:

Ai dreptate, daca nu are vointa nici ca o sa se lase, asta stiu pentru ca si eu fumez.Acum daca ii atat de indiferent incat sa aveti probleme cu banii si el sa se gandeasca ca vrea tigari.Sincer,nu il vad un motiv de despartire, acum nu sunt sigura cat de grava ii situatia voastra economica.Incearca sa ii vorbesti de despartire sa vedem daca alege ttigarile sau pe tine.Sau mai bine sa va duceti la un doctor sa isi faca niste radigrafii la plamani sa se sperie.Eu le-am vazut pe ale mele in urma cu 2 ani, cu toate ca fumez de vreo 5, sincer nici nu credeam sa se observe atat de bine fumul de tigare pe plamani.
Nici nu stiu, ce-i de facut cu el.
Totusi ma gandesc, ca din motiv ca tu nu fumezi, incerci sa faci o tragedie prea mare, dand vine pe el si pe tigari.Si sti cum e daca nu fumezi ti se pare enevant sa fumeze cineva la tine in casa, sa dea fumul pe tine sau mai rau sa nu se gandeasca sa dea bani pe tigari, atata timp cat banii ajung cu greu pentru alte.Incearca sa vezi daca nu cumva, ti-o prea intrat in cap ca o obsesie tigarilewinking

| wolder a răspuns (pentru anka89):

Nu le suport, dar nu am facut o obsesie pentru asta vad doar adevarul despre cum afecteaza situatia economica si sanatatea. Adopt un stil de viata cat pot de sanatos.

evenso
| evenso a răspuns:

Daca el nu se lasa de bunavoie tu nu il poti obliga, ori accepti situatia ori il pui sa aleaga: Sau tu sau tigarile, poate asa il poti motiva.

| wolder a răspuns (pentru evenso):

=]] am facut si asta dupa incercari disperate.
a spus ca va alege tigarile pentru ca e incapatanat.
e incapatanat prosteste

| evenso a răspuns (pentru wolder):

Nu ai incotro, depinde doar de el daca se va lasa sau nu, iar tu accepti sau nu.

| Azµre a răspuns (pentru evenso):

Nu ar fi corect... fumatul este un viciu. Și nu cred că ar fi tocmai corect, ar putea interpreta altfel situația.

| evenso a răspuns (pentru Azµre):

Este vorba si de sanatatea ei!
Are dreptul sa il conditioneaza, pentru ca nu numai ca prin fumatul pasiv ii face rau dar si financiar creaza probleme viciul lui.
Este o problema foarte serioasa si are dreptul de a cere schimbarea situatiei.

| Azµre a răspuns (pentru evenso):

Da dar dacă el evită să fumeze când e cu ea, de ce ar fi o problemă?
Fumează afară cu câinii!

| evenso a răspuns (pentru Azµre):

Si tigarile tot cainii sa-i cumpere big grin

| Azµre a răspuns (pentru evenso):

Aici ai dreptate. Sunt bani arși știu pe pielea mea... dar uite eu renunț la țigări când nu am bani, sau dacă am bani puțini. Așa ar putea să facă și alți dependenți de tutun...
Uite eu n-am mai fumat de 1 săptămână că mai am doar 1 milion bani de trăit...

| evenso a răspuns (pentru Azµre):

1 milion este relativ mult, dar 100 e putin. happy
Prietenul ei trebuie sa se gandeasca in primul rand la sanatatea lui si a prietenei, de dorinta ei, pentru ca ea nu mai suporta fumatul si nu in ultimul rand daca se gospodaresc impreuna atunci banii luna de luna aruncati pentru tigari le poate afecta financiar.
De asta am scris mai sus ori accepta ea situatia si atunci nu are sens sa faca mereu circ pentru ca nu se va schimba situatia oricum, ori el se va lasa de fumat, ori daca ea nu suporta asa se despart.
Alta alternativa nu prea vad.

| Azµre a răspuns (pentru evenso):

De ce ar alege despărțirea pentru treaba asta. Ar fi imoral.
Dacă ei se iubesc cu adevărat asta nu ar trebui să fie o problemă. În felul acesta ar înseamna ca jumătate din familiile din lume să se despartă!
Ai și tu dreptate nu te contrazic... dar totuși un sacrificiu se poate face...

| wolder a răspuns (pentru evenso):

Ai dreptate

| evenso a răspuns (pentru Azµre):

Sigur ca da, sacrificiul ar inseamna in acest caz, ca el sa se lasa de fumat! ar castiga 3 lucruri cu asta happy
Motivele pentru ce se despart doi oameni sunt foarte diferite sa stii, si de regula sunt mai multe motive.

| Azµre a răspuns (pentru evenso):

Corect!
N ute contrazic... fumatul ar fi cred că cea mai mică problemă a lor, altfel nu ar fi venit să ne întrebe sunt sigur de asta

| wolder a răspuns (pentru Azµre):

Pardon. cea mai mare problema...
Cred ca vorbesc singura.
Dupa MULTE incercari de a REZOLVA aceasta MARE problema am ales ca ultima varinta sa intreb pe TPU!
Nu decide nimeni in locul meu, doar aveam nevoie de o parere!

| Azµre a răspuns (pentru wolder):

Și eu am zis, mărcar să fie asta cea mai mare problemă.
Nu văd de ce ai impune ceva cuiva pe care îl iubești... Dacă asta vrea el să facă, lasă-l așa cu cât încerci să îl obligi să se lase mai rău faci. Asta e ideea scumpo.
De curiozitate ce vârstă are el? Și de când fumează?

| wolder a răspuns (pentru Azµre):

Face 23 peste 2 luni si fumeaza de la 17 ani.
Da, stiu ca dupa tot acest timp ii e greu. dar nici eu nu pot accepta asta. si cred ca am gasit solutia finala...

| Azµre a răspuns (pentru wolder):

Of, ar putea să se lase thinking de ce nu. Măcar să le rărească pentru început apoi să treacă pe gumă cu nicotină... nu ști ce să zic.
Depinde de el mai mult, și de tine cât mai poți să înduri.
Ce vârstă ai tu?

| wolder a răspuns (pentru Azµre):

Implinesc 17

| Azµre a răspuns (pentru wolder):

Mulți Înainte!

| wolder a răspuns:

Hooo... gata! nu te enervalaughing
eu nu te voi injura pentru ca nu am de celaughing

| Seby90 a răspuns:

Esti o femeie pe cat de absurda pe atat de... insuportabila.
Nu, nu este normal ca unui om sa ii impui sa isi lase in urma viciile. Pe langa faptul ca acea tigare pentru el reprezinta o relaxare, un refugiu. un loc al lui si numai al lui si e constient ca nu il poate lua, tu ii mai faci si scandaluri si pe deasupra consideri chiar sa il lasi pe acest motiv. Si hai sa nu exageram, nu cred eu ca esti sfanta paraschiva fara vicii, cu siguranta ai micile tale secrete.

Nu sunt fumator, dar am viciile mele si urasc cand cineva imi incalca spatiul personal cand este vorba de ele. Oricare ar fi persoana.

In primul rand daca tu ii impui sa se lase de fumat si daca nu o face il lasi nu il meriti happy.

| wolder a răspuns (pentru Seby90):

Nu am nici macar un viciu si nici nu am secretebig grin
E el prea ``bun`` dupa parerea ta.
Nici nu il cunosti.
Bine ca ti-ai zis parerea dar nu ajuta cu nimic, perfectule!
Cu asta am incheiat.

| Seby90 a răspuns (pentru wolder):

Nu nu cred ca nu ai nici un viciu, e clar ca ai, toata lumea are, doar daca esti robot. Tu erai R2-D2? Plus, am admis ca am viciile mele.

Apropo, doar la 17 ani te preocupa atat de tare banii in comun si te deranjeaza atat de tare ca el fumeaza, pai la 25 ce o sa faci? Dar la 30? Inspre 40 devine nasol rau...

| wolder a răspuns (pentru Seby90):

Am intrebat si persoanele apropiate mie si nici eu si nici ele nu gasim un viciu pe care eu sa il amlaughing
Cred doar ca m-am maturizat mai repede decat alte persoane si ma intereseaza problemele financiare din familia mea. Nu ai trait langa mine ca sa vezi ce copilarie am avut

| Seby90 a răspuns (pentru wolder):

Nu nu am trait, matura nu esti. Este doar o impresie pe care ti-ai creato. Esti mai degraba o persoana cu un caracter mai dur, greu maleabila si incaptanata. Ca o paranteza voi asuma ca esti ori berbec ori taur. Cum ziceam, matura nu dar ai fixatiile tale.

Nu spun ca nu ai trecut prin multe sau nu ai avut probleme sau ca nu te inteleg in privinta banilor. Te inteleg perfect, dar incearca si tu sa il intelegi. Da dovada ca poti fi si empatica nu doar impunatoare.

Cel mai greu lucru este sa te pui in papucii altuia si sa vezi viata prin ochii lui, daca reusesti sa il intelegi din punctul asta de vedere cu siguranta relatia voastra va dainuii in timp. Pentru ca daca stai sa te gandesti, atunci cand vei scapa de tigari, ai sa gasesti alt motiv pe cat de absurd pe atat de ironic pentru care sa il pui sa aleaga intre tine si respectivul motiv.

Era o vorba, nu de mult. Omul cand nu are probleme isi face cu mana lui.

Iti urez numai succes si timp de gandire, din punctul meu de vedere este absurd poate pentru tine inseamna lumea toata.

| wolder a răspuns (pentru Seby90):

Nu eu am spus ca sunt matura, ci multe persoane mai batrane ca mine.
nu sunt nici taur nici berbec. Sunt rac, insa prietenul meu este taur.
Ma enerveaza cand lumea vorbeste fara sa cunoasca. Nu ma regasesc in descrierea ta...

| Seby90 a răspuns (pentru wolder):

Atunci de ce creezi o impresie care nu te descrie?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă-l iubești, iubește-i și defectele. Dacă nu le poți depăși, despărțirea e previzibilă. Nu faci decât să prelungești… agonia. Încearcă să nu fii egoistă, s-ar putea ca și tu să ai defectele tale. Fiindcă nu există om perfect. Trăiește-ți viața frumos fără a-ți pune mereu întrebări neliniștitoare și frământându-te pentru lucruri minore. La urma urmei, trebuie sa te multumești că NU are un defect și mai mare, adică infidelitatea big grin! Când (Doamne ferește!) se va ivi problema asta, te asigur că vei uita de…țigări și fum.
Și, ca să-ti răspund la întrebare, NU, nu e un motiv de despărțire! Doar dacă vrei neapărat să-i găsești o vină.

| Fatamuntilor a răspuns:

Banuesc ca cunoaste efectele negative ale fumatului.
Ii poti cere tigarile atata timp cat sunteti impreuna.
Sunt o gramada de programe pentru cei care vor sa renunte la fumat, cautati impreuna.
Sau poti si tu sa refuzi sa faci cea ce ii place lui mai mult.

| wolder a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Vreau sa rezolv problema. Daca voi evita sa fac lucrurile care ii plac lui, atunci si el se va enerva si va fuma mai mult... etc etc

| michelia a răspuns:

Nici eu nu sint fumatoare si nici nu suport fumul, ma doare capul imediat.
Totusi stiu de la unii apropiati cum e cu sevrajul si tigarile. Daca treceti printr-o perioada stresanta, cu atit mai mult va fi tentat sa fumeze; asta e supapa lui. Nu se poate lasa cu motivul ca nu sint bani de ajuns; asta ii va provoca frustrare si imediat ajunge iar la tigara.
Am o prietena care s-a lasat de n ori in 10 ani pina a reusit sa se lase e tot. Si vroia, era revoltata pe ea ca fumeaza. Dar organismul ii era slab. Pina la urma a reusit cu plasturi, dar sub supraveghere medicala.
Nu-l judeca asa de aspru, el e dependent deja. Daca le reduce e un pas important.

| wolder a răspuns (pentru michelia):

Asta il incurajez si eu sa faca. sa le reduca.
Multumesc de sfat

| Vix999 a răspuns:

Atat problema ta cat si abordarea ei este o prostie.
Tu stii ce inseamna sa ai o dependenta?
Tu ai impresia ca nu se lasa ca e capos si nu tine la tine....esti total pe dinafara. In loc sa il ajuti tu iti bati joc de el si esti egoista.
Lasa-l...nu meriti sa te iubeasca cineva. dintre toate defectele din lume...are si omul unu..ca fumeaza si tu, perfecta, nu poti trai cu asa ceva laughing)
Nici eu nu m-am lasat la cererea altora pentru ca pur si simplu nu pot. O sa ma las cand o sa simt eu ca vreau si pot.
Nu e ca si cum ai spune ca nu mai porti un tricou. Lasatul de un viciu este un drum tare greu de batut si e nevoie de un caracter foarte puternic...da ce sa stii tu. E capos si gata.
Foarte bine ca e capos. Gaseste-ti un nefumator care sa te injure, sa te bata, sa te insele, sa nu aibe bani deloc.
Asta al tau cheltuie banii lui pe tigari sau banii tai? Ca daca sunt banii lui ...shhh,nu ai ce sa comentezi happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Offf Doamne.Multe avem de suportat.Barbati si femei, deopotriva. Putem vorbi in privat?

| wolder a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal iti las idul de messenger pe privatwinking

| stark47 a răspuns:

Eu spun ca faci din tantar armasar., ce treaba are iubirea cu fumatul? crezi ca l ai iubi mai mult daca nu ar fuma? e intr-adevar o mare pierdere de bani cu tigarile.insa in loc sa l certi, in loc sa duci la extrem chestia asta, mai bine i ai fi alaturi si poate s ar lasa.viciile sunt greu de controlat, mai bine acceptaile.accepta acest viciu sau o sa i pierzi dragostea.ce e mai important pentru tine?

| wolder a răspuns (pentru stark47):

Da, cred l-as iubii mult mai mult daca nu ar fuma. Dc? pentru ca s-a tinut de promisiune, mi-a ascultat sfaturile si prin a face asta da dovata de iubire si de interes.
Inteleg ca si dragostea e un lucru important, dar nimeni nu ma pbliga sa accept nimic atata timp cat nu vreau,

| stark47 a răspuns (pentru wolder):

Sa inteleg ca e mai important sa ai o stare financiara buna decat sa ai persoana iubita langa tine?! ...sacrificiile care le facem pentru persoanele iubite...eu am fost gata sa mi sacrific tot viitorul pentru fosta mea logodnik, iar tu nu pot accepta ca iubitul taw fumeaza?

| wolder a răspuns (pentru stark47):

Poate ca tu poti face un sacrificiu, dar eu nu pot.
sunt narcisista...

| stark47 a răspuns (pentru wolder):

Nu esti narcisista happy esti inflexibila.lumea e prea nebuna si ciudata ca sa ai un set de reguli dupa care sa te ghidezi.singura regula care trebuie sa o ai, e sa nu ai niciodata REGULI.nu te cunosc, insa, poate nu l iubesti. daca ceva atat de simplu ca fumatul te face sa alungi persoana iubita de langa tine, CLAR, nu l iubesti.

| wolder a răspuns (pentru stark47):

Si care e problema ta?smug

| Disharmony a răspuns:

Dacă te superi atât de tare pe el deoarece nu se lasă de fumat, atunci e clar că îl iubeşti tare mult. Renunţă la aerul ăsta de ''iubită grijulie'', fiindcă simplul fapt că sunteţi împreună nu-ţi conferă niciun drept asupra viciilor iubitului tău. Adică n-ai niciun drept să-i interzici să fumeze, mai ales dacă motivul e că tu nu suporţi fumul de ţigară. Şi oricum nu fumează pe banii şi plămânii tăi.
Crezi că dacă sunteţi împreună, trebuie să-ţi facă mereu pe plac, să renunţe la ceva ce-i place, doar ca să te facă pe tine mulţumită?
Mi-e sincer scârbă de persoanele ca tine.

| wolder a răspuns (pentru Disharmony):

Il iubesc, ii vreau binele, vreau sa fie sanatos, dar daca el vrea sa fumeze e strict problema lui si nu trebuie sa accept asta.
Am reusit sa nu mai fiu ``iubita grijulie`` si acum nu-mi mai pasa oh go on

Răspuns utilizator avertizat
| DiazAndreea a răspuns:

Eu consider ca nu este un motiv dedespartire. si iti recomand sa nu mai stai cu gura pe el pentru ca e mai rau va fuma pe ascuns. propune-i macar sa le reduca si sunt sigura ca va accepta, ir tu trebuie sa mai lasi de la tine tine un pic, timpul le rezolva pe toate. are vointa in el dar daca stai cu gura pe el e foarte rau...

| wolder a răspuns (pentru DiazAndreea):

Timpul se scurge si nervii mei nu mai rezista...
L-am lasat in pace o vreme, pur si simplu nu mi-a pasa asa am reusit sa-l las sa faca ce vrea...
Am ajuns sa ramanem fara bani!
I-am propus acum ceva timp sa le reduca. l-am lasat e el sa aleaga un maxim de tigari pe care sa le fumeze pe zi el a spus ca 6 tigari.
a respectat prima zi apoi nu le-a mai numarat, nu i-a maipasat de regulile mele

| DiazAndreea a răspuns (pentru wolder):

Inseamna ca trebuie sa faci ceva sa reactioneze... spune-i ca tu vrei sa te desparti, spune-i ceea ce simti ce crezi, discuta cu el, nu cu noi vei rezolva pe net situatia. sunteti un cuplu si trebuie sa existe comunicare. zii ca ai de gand sa te desparti de el pentru ca nu se lasa de tigari si nu poti sa traiesti de pe o zi pe alta si sa te gandesti ca poate maine din cauza tigarilor nu veti mai avea bani de mancare

| wolder a răspuns (pentru DiazAndreea):

Hm...
niciodata nu apelez la internet ca singura solutie.
Intai am incercat prin multe metode de a rezolva lucrurile, am discutat si discutam zilnic...\
Dar voi mai face asta

| DiazAndreea a răspuns (pentru wolder):

Stiu cum sunt barbatii astialaughing ce noroc ca am gasit unul care nu fumeaza

| PiTbuLuL a răspuns:

Nu cred ca e un motiv de despartire. Oricum foarte foarte putini oameni nu fumeaza in zilele astea nu numai el.Cunosc copii de 12 ani care fumeaza 2 pachete pe zi.De tigari nu te poti lasa asa dintr-o data find ca creaza o obsesie.Recunosc si eu am fumat dar mie nu-mi plac si n-am obsesie si plus ca a 2 zi tusesc ca si dracu de la ele. Oricum cu timpul poate va ceda la ele iar daca nu vrea tu n-ai cum sa-i opresti pofta de ele.
Sall!
Bafta!

| wolder a răspuns (pentru PiTbuLuL):

Stiu ca e imposibil sa te lasi imediat.
multumesc de sfat.

| hotdesire a răspuns:

O relatie nu sta in fumat. daca asta e singura problema, accept-o, daca mai sunt si altele... schimba-l.

| wolder a răspuns (pentru hotdesire):

Mai sunt si alte probleme dar mai marunte ca aceasta.

| vasic a răspuns:

Sfat de la fost fumator, a monitoriza si reduce numarul de tigarete fumate zilnic inseamna a deveni mai dependent de ele. Cauta cartea Allen Carr - In Sfarsit Nefumator. si tie si lui va poate deschide ochii.