| EcLipSa234232 a întrebat:

Hey, ajutati-ma va rog
toti prietenii mei fumeaza si se drogheaza si mai mereu ma cheama si pe mine sa vin cu ei
nu se supara daca nu vin iar daca vin cu ei nu ma obliga nici sa fumez nici sa ma droghez.
dar ma simt ciudat sa stau printre ei si sa fiu singurul care nu fumeaza si se drogheaza...nu fac asta pentru ca prietenei mele nu-i plac fumatorii si drogatii si ar fi foarte dezamagita de mine, poate chiar ne-am despartii si...
ma simt extrem de ciudat.

Răspuns Câştigător
| PrecioussGirl a răspuns:

E bine sa iti alegi prieteni cu care sa ai cat mai multe in comun. astfel de anturaj nu este deloc bun happy
de fumat hmm mai merge desi nu e sanatos, dar cu timpul mai poti sa te lasi. de droguri insa nu te mai poti lasa si sunt consecinte foarte foarte grave.
sfatul meu... cauta alti prieteni, cu care sa ai activitati comune si lasa-i pe astia care se drogheaza ca nu au niciun viitor din pacate happy.

8 răspunsuri:
| ?????? a răspuns:

Si eu sunt adventist si prietenii mei fumeaza(nu se drogheaza) si mananca de porc(eu nu mananc) si danseaza etc.Incearca sa privesti partea plina a paharului! Catre mine a zis sa trag un fum dar n-am tras.Ori cum nu cred ca vrei sa fii dependent de droguri si tigari.

| Mikiee a răspuns:

Esti cumva la mijloc intre amicii tai si prietena ta. tu trebuie sa te intrebi si sati raspunzi sincer. : 1). vrei sa fumezi si sa te droghezi cu ei? 2). s-ar merita sa fumezi si sa te droghezi cu toate ca risti sati pierzi iubita? eu asa as aborda problema. sper ca te-am ajutat.

| MrBrangspears a răspuns:

Fa-ti alti prieteni...sau nu stiu... apucate de fumat, dar de drogat in nici un caz sa nu o faci..ca o sa devii dependent.

| mixxjim a răspuns:

Schimba-ti prietenii, gaseste-ti altceva de facut sa fii ocupat sa nu mai ai timp de ei, altfel inevitabil o sa "gusti" pina la urma si nu poti sti niciodata daca rezisti sau nu sad

| Pimpux a răspuns:

Te simti asa cum esti.

ar trebui sa te simti fericit. orice tembel poate sa fumeze si sa se drogheze, dar unu care nu o face e mult mai interesat. tu consideri prieteni o adunatura de drogati? ce viitor au aia? puscatoria?

| Fara_H_Jonny_1996 a răspuns:

Nu trebuie sa te simti ciudat deloc.Simte-te mandru ca esti nefumator.Peste ceva timp ei o sa vrea sa se lase si nu o sa poata, iar tu o sa fii un fel de idol pentru eilaughing

| ilincanae a răspuns:

Chiar nu trebuie sa te simti ciudat! Sfatul meu este sa nu te lasi influentat si daca poti sa-ti gasesti si alti prieteni care nu se dorgheaza.
Este ok ca nu iti intind tigara si sa-ti spuna " hai ca dintr-un fum n-a murit nimeni"
Incearca sa nu stai in spatii inchise cu prietenii care se drogeaza (in mod special) dar nici cu fumatorii, fumatul pasiv dauneaza mai mult in comparatie cu cel activ.

Succes!

| EcLipSa234232 explică:

Dati-mi va rog un sfat.