| maryia_5948 a întrebat:

Buna! As dori sa va cer ajutorul intr'o problema foarte delicata si grava pe care o am.Trec printr'o drama pot spune si nu pot depasi momentul, ma gandesc incontinuu la ceea ce a fost si nu mai estesad.
In urma cu 1 an si 5 luni am inceput sa am relatii cu baiatul pe care il iubesc de 2 ani si jumatate.Aceasta iubire a crescut tot mai mult, incat am ajuns sa fiu dependenta de el.Sincer,mi'e foarte mila de el!(de 2 ani il sunam zi si noapte, il trezeam fara rost, ii trimiteam si 200 de mesaje pe zi sau mai mult, apelurile ajungeau si la 80 pe zi), asta a fost o hartuire pentru el, acum realizez.Pana ieri il invinuiam ca nu mai vrea sa mai fie nimic intre noi, ca nu mai vrea sa ne mai intalnim, dar mi-am dat seama:vinovata am fost eu!
Miercurea, inainte de Craciun, am discutat prin mesaje, la un moment dat ajungand sa imi faca in ciuda, spunand"sunt cu una la mine acasa imi face aia 5 felatii", dar a spus in gluma, ceva normal, sa ma faca geloasa.Atata mi-a trebuit, ca nu m-am mai oprit(am inceput sa il insult prin zeci de mesaje, am depasit liita bunului simt.Si el a zis cateva vorbe de mine cand a vazut ce minuni am zis eu, insa totusi...ale mele au fost exagerate).
Bun. Mi'a spus ca nu vrea sa mai auda de mine in toata viata lui, iar seara la 12 fara 5, aflandu'ma in oras, am zis sa incerc sa il sun, poate nu mai e suparat. A raspuns la telefon, l'am chemat sa vina sa ne vedem si a spus"pai sunt in pijama ca is bolnav si m-am pus sa dorm", dar totusi, a venit.
La inceput era putin distant, eu la fel. L'am luat de brat, dupa care i'am spus sa imi dea mana(vroiam sa vad daca accepta, pentru ca niciodata pana in seara aia nu am mai umblat de mana in oras mai ales), iar el a spus"bag'o aici langa a mea in buzunar ca uite ce frig e, asa ne incalzim".
Dupa aceea, ne'am oprit sa povestim si l'am intrebat daca e suparat pentru insultele exagerate care i le'am spus. Mi'a raspuns tare nehotarat:"nu stiu", la care eu, zambindu'i si mangainu'l pe fata i'am spus"tu stii foarte bine ca esti frumos si ca ceea ce ti'am spus in mesaje nu a fost din inima, ci am reactionat si eu la nervi, am fost prea copila". Atunci mi-a spus"bine. te iert". In tpt timpul acesta, nu se uita deloc in ochii mei, privirea ii era tot in alte parti si l'am intrebat"atat de mult ma urasti, incat nici sa te uiti la mine nu poti?"si a zis"nu te urasc.Doamne fereste! ti'am mai spus ca nu te urasc, dar nu stiu de ce nu pot sa ma uit in ochii tai". Apoi s-a uitat in ochii mei, m'a sarutat, dupa care ne'am luat de mana iarasi si ne'am plimbat.
Ne'am oprit iarasi intr'un loc si i'am spus"uite, imi pare foarte rau ca te'am stresat atat de mult cu telefoanele si ca la foarte multe faze am demonstrat cat de copila sunt.de acum iti promit ca nu te voi mai stresa, ma voi schimba in bine, voi fi ok, voi face in asa fel incat nici prietenii tai sa nu mai aiba treaba cu mine, sa nu le mai dau nici macar un motiv sa rada de mine". Atunci mi-a spus"Nu stiu daca sa te mai cred.De 2 ani mi; ai tot promis ca te schimbi, dar tot asa ai ramas", insa eu l'am convins ca ma voi schimba si ca va fi totul bine.
Apoi i'am spus"te iubesc cum nu iubesc nimic pe lume si stii foate bine ca pentru tine as face orice.imi doresc din suflet sa pot sa fiu fericita alaturi de tine, te iubesc prea mult si nu mi'e totuna cand vad ca nu suntem impreuna, ca intotdeauna ne certam...". El era cu privirea spre cer, deloc nu se uita in ochii mei.Atunci i'am spus sa se uite si a zis"Nu pot.Acum chiar nu pot sa ma uit". Nu i'am mai spus nimic, doar l'am strans putin de mana si mi-am intors privirea in jos.In momentul acela, m'a prins, s-a uitat la mine( mi s-a parut ca ii jucau ochii in lacrimi), dupa care m'a strans tare in brate.In acea seara, timp de 40 de minute ne'am sarutat intruna, ne'am imbratisat, parca eram cei mai indragostiti din lume.Credeam ca era un vis, deoarece de atata timp de cand am inceput sa ne intalnim, niciodata nu a fost asa dragastos cu mine si nu ne'am inteles atat de bine ca in seara aceea.
Inainte sa plecam, ma strangea in brate foarte tare, se legana asa cu mine si eu i'am spus"o sa ma iubsti vreodata?"si a zis"nu stiu"si a sarit repede sa ma sarute. Dupa aceea l'am intrebat"o sa incerci sa ma iubesti?"si a zis"Da", dupa care iarasi m'a sarutat si m'a imbratisat.
Totul a fost perfect! A doua seara l'am sunat iarasi, apoi am inceput sa devin la fel de stresanta cum eram inainte. Daca el mi-a spus sa il las, am inceput sa ii vorbesc urat din nou, a fost o catastrofasad.
Timp de o saptamana l'am lasat in pace, la scoala am observat ca se uita tot mai insistent la mine, a inceput sa imi zambeasca, se uita dupa mine cand treceam pe langa el, etc.Intr'o seara, mi-a venit mie sa il pun la incercare si am intrat pe un id de baiat si facand sa para ca acela era foarte disperat dupa mine. I'am spus in numele aluia ca cica"ma' sa vezi ca avea la avatar poza ca se pupa cu unu". Atunci el a intrebat cine era ala(eu m-am bucurat ca am zis ca ii pasa, de asta intreaba). Apoi, am exagerat, i'am spus ca baiatul acela are masina, ca e smecher, EL tot intreba ce masina are, ce culoare si faze de genu'.
A2a zi la scoala, era complet schimbat:niciun zambet, nicio privire, nu se mai uita la mine deloc, efectiv ma ocolea.
Ziua urmatoare l'am sunat cu pretextul"am sunat sa iti multumesc in ghilimele ca am dat numarul meu la disperatul ala dupa mine". Ne'am prins in vorba vreo 40 de minute, mi-a povestit ce a discutat cu ala cica, im zicea ca i'ar fi spus ala(de fapt eu i'am spus, dar el nu stie asta)ca stau cu unu cu masina si incerca el sa imi explice cat de indiferent a fost ca a aflat asta. Mi'a spus"sa vezi ca o zis disperatul ala ca stai cu unu cu masina si smecher, dar i'am zis lasa'ma mai disperatule in pace ca pe mine nu ma intereseaza de aia".
Seara, pe la 11, dupa ce am vorbit 2 ore prin mesaje(in care imi spunea ca totul s-a terminat, ca degeaba mai visez sa mai fie ceva intre noi, ca el are prietena si vrajeli), l'am sunat din nou. Mi'a spus pana la urma"tu stii ca nu am tinut la tine si ca nu tin.nu?"si am zis"Da, sigur ca stiu", dupa care i'am spus ca in seara aceea mi-a demonstrat ca tine la mine si ca nu pot sa cred ce zice acum.
El a zis ca pana la urma cica a fost asa in seara aceea ca sa scape de mine, ca sa faca misto de mine. M'am facut ca il cred, ma lua plansul, pana la urma ne'am spus adio(pana acum ne mai sousesem asta inca de cateva zeci de ori), el mi-a urat multa fericire, sanatate, sa fie Dumnezeu cu mine si multa bafta, i; am multumit si i'am spus"adio", la care el a zis"inchide tu prima "si am zis"nu, inchide tu"si a zis"ba nu.de data asta inchide tu". Si asa, am prelungit momentul de adio cu inca vreo 5 minutesad
In noaptea aceea am lesinat, am avut palpitatii la inima timp de 3 ore, am plans 2 zile, numai in pat am stat, nu am mers la scoala ca am slabit rau de tot la fata, sunt ca moarta, palida, slabita, fara chefsad.

Eu nu pot sa traiesc fara el! Poate vi se pare absurd ca la varsta mea(16 ani si ceva), sa trec prin asa ceva, poate nu ma credeti, dar sufar enorm! Am nevoie de ajutor! Va rog mult! Spuneti'mi ce pot sa fac sa ma ierte, sa fim impreuna, sa il intorc inapoi.Eu mi'l doresc prea mult, nu pot sa ma impac cu gandul ca pana aici a fost totul.Noi practic nu am fost impreuna, nu s-a putut, nu ne intelegeam prea bine din cauza mea ca il tetorizam cu stresuul.
Credeti ca intr'adevar nu tine la mine deloc si doar si'a batut joc? VA MULTUMESC MULT DE TOT SI VA ROG, AJUTATI'MA SA POT SA REZOLV PROBLEMA ACEASTA, SA FIU FERICITA ALATURI DE EL

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand.alta data incearca sa scrii mai putin.pentru ca e foarte mult.am facut un efort sa citesc tot ce ai scris.in al 2 lea rand.eu inteleg ca il iubesti dar deja ai devenit obsedata de el.fato...revino-ti serios! il cred pe saracu baiat.cred ca nu mai vrea sa te vada niciodata dupa cat de stresanta ai fost! eu as fi renuntat de mult la tine daca as fi fost baiat.de tinut, cred ca a tinut la tine pentru ca a suportat atatea.acum,nu cred ca mai ai ce face. i ai promis de multe ori ca te schimbi si n ai reusit.nu cred ca te va mai crede.imi pare rau.continua ti viata fara el.si schimba te in bine pentru alt baiat.>big grin

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Meri la unpsiholog, alta sansa nu ai. Comportamentul tau e departe de a fi normal, indica o dereglare a personalitatii care se poate agrava. S-ar putea sa ai nevoie chiar de psihiatru, dar asta iti va spune psihologul. Consulta-l cat mai repede.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu mi se pare normal sa fi atat de insistenta cu un baiat/iubit. E foarte mult pentru oricine sa suporte atatea apeluri si mesaje.As innebuni sigur! Faptul ca a rezistat atat de mjult langa tine si insultelor tale indica faptul ca cel putin a tinut la tine, dar faptul ca tu nu ai ajuns la un normal general, nu te-ai schimbat deloc, ba chiar il jigneai, il minteai la faza cu smecherul, la dus la capat! Eu, ca fata, n-as fi rezistat atat langa tine, nu ai un comportament adecvat. Daca ti-ar fi facut si el tie asa? Innebuneati amandoi, cred! Cat despre iesirile tale -consulta un psiholog neaparat, te va ajuta sa treci peste comportamentul tau obsesiv! Bafta!

| SweetCandy a răspuns:

Draga mea,
sincer acum ca am terminat de citit am lacrimi in ochi, crede-ma ca am simtit si eu ce simti tu acum si ca stiu foarte bine prin ce treci. Tot ce trebuie sa faci e sa incerci sa iti recapeti ( nu fericirea, pentru ca e greu) ci linistea si viata pe care o aveai inainte. Ai un suflet mare daca ai avut demnitatea sa discuti aici liber si sa ne spui noua, unor straini drama ta!
Crede-ma ca daca el ar fi demn si daca te-ar merita ar stii foarte bine ce a pierdut, iar timpul le rezolva pe toate (chiar daca nu crezi, si zici ca e o vorba invechita asa este) Ai rabdare, liniste-te si vezi-ti de viata ta, ai o familie, ai prieteni aproape, desi el a fost universul tau.ai oameni care nu te-au facut sa plagi langa tine, oameni care merita zambetul tau nu suferinta!

in cazul in care ai nevoie de un sfat te rog mult sa imi dai un mesaj privat, sper ca vorbele mele ti-au ajuns la suflet si chiar daca acum nu imi dai dreptate o sa vezi ca in timp o sa ajungi la parerea mea!

numai bine si multa liniste!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dragoste este atunci cand exista incredere, respect reciproc, comunicare, sinceritate, loialitate.Cand apar certurile, injuriile, vorbe aruncate ce ranesc, deja e prea mult pentru partener si nu toti rezista la asa ceva.

| butt3rfly16 a răspuns:

Cu siguranta ca te iubeste nu cred ca si-a batut joc de tine in seara aceea dar, orice baiat are orgoliul sau si asa fac ei cand vine vb de desparitre.In legatura cu impakarea e cam greu pentru ca u esti prea insistenta si el ti-a acordat cred ca mai multe sanse pana acum nu stiu daca mai e dispus sa incerce din nou! Ca sa repari gafa pe care ai facut-o in primul rand ar fi bine sa-ti ceri scuze si sa nu mai fi asa de insistenta, incearca si u macar pentru 1 saptamana sa nu il mai stresezi.Pasul care ar fi frumos sa-l faci in momentul de fata este sa il contactezi si sa ii spui ca ai vrea sa ramaneti prieteni si asa vei fi mai aproape de el si daca tine la tine ar trebuie sa accept ideea. Apoi totul depinde de tine si mai ales de cum ractionezi si cum te comporti fata de el.Bafta!

mira
| mira a răspuns:

Linisteste-te.Lumea nu incepe si nu se termina cu un baiat.Este mai bine sa te desparti de el, fiindca l-ai chinuit destul.Esti foarte obositoare, sacaitoare. Daca nu faci eforturi de autoeducatie, de schimbare in comportament, risti sa duci aceste naravuri pacatoase si in viitoarea ta casnicie. Un baiat cauta o fata care sa-i daruiasca o stare de armonie, de liniste sufleteasca, nu una care sa-l streseze, sa-l suspecteze si sa-l urmareasca tot timpul Dragostea ta este o inchisoare.

| georgiana a răspuns:

Imi pare rau de tine, dar mai tare de el.Invata sa-i respecti intimitatea, lasa-l mai liber ca asa nu castigi nimic, mai mult il indepartezi si apoi nu-i repeta acelasi cuvant la infinit.

| anna01 a răspuns:

Suferi de Tourette? Un baiat nu se tine daca tragi cu tunul de injuraturi dupa el, INDIFERENT de ce motiv ai sa-l jignesti. Tabloul emotional pe care ti-l faci, zugraveste o personaliate pe care TOTI baietii o evita, o relatie agasanta, incarcata de probleme.Iti fac putina morala, nu ma pot abtine.Nu mi se pare absurd ca la 16 ani sa-l crezi ingerul stralucitor care-ti lumineaza existenta banala, E PERFECT NORMAL!(mai ales ca este primul). Mai rau este sa faci asa la maturitate. Voi sunteti niste copii, va jucati cu sentimentele voastre.Cum sa fie cu tine daca il tot stresezi? Vrei sa i se albeasca parul de la atatea griji casnice? Esti prea disperata si prinsa intr-o poveste de dragoste. Daca vrei sa se intoarca la tine, ia niste calmante la avizul doctorului, ceva valeriana(nu glumesc si fara cea mai mica urma de insulta), crizele de nervi/plans sunt o dovada de imaturitate. Tu trebuie sa-i arati ca esti o fata careia merita sa i se acorde niste sentimente de inalta valoare-iubire, incredere, dar tu nu faci fata, e normal sa fie reticent si sa te evite.Ai o personalitate labila, nazuroasa, obsedata de a-l controla permanent.Priveste-te ca in oglinda, ti-ar place asa te terorizeze un baiat asa cum ii faci lui? Nu ai scuza.Incearca sa-ti tratezi depresia si iesirile comportamentale atat de agresive:niciunui baiat nu-i place o iubita care sa injure ca la usa cortului, te ia si la misto:"mi-a facut una 5 felatii". Problema ta sta in comportamentul asta si nu vei rezolva nimic daca nu te schimbi, asta-i singurul sfat pertinent din care vei trage multe foloase.

| anad a răspuns:

Daca ceea ce ai scris este adevarat, inseamna ca ai serioase probleme de sanatate mintala si de comportament. E clar ca ai nevoie de ajutor. Discuta cu parintii si margi la un medic.Pe fondul acestei suparari se pot agrava simptomele. Un prim pas l-ai facut prin faptul ca ai spus aici povestea.
El cred ca te iubeste, dar tu va trebui sa ii arati ca vrei sa iti schimbi comportamentul mergand in primul rand la medic.

| yanny`s a răspuns:

Incearca sa fi mai calma si incearca sa te tii de promisuni si sa nu il mai pui la incercare ca vezi singura la ce se ajunge. ai incredere in tine si in el si o data ce ti-ai propus sa te schimbi, sa nu mai fi atat de posesiva, sa il cauti si sa ii arati ca il iubesti. insa, daca am inteles eu bine, din moment ce el nu te iubeste, crezi ca mai are rost sa continuati? sa iti faci singura rau?sad

| myworldis5784 a răspuns:

In istoria ta regasescfarime din povestea mea!
Cheia succesului- Schimba-ti comportamentul, si inca una devina mai ingiferenta fata de el si o sa vezi cum fuge baiatul dupa tine!
Garantez asta, asa este psihika omului
Bafta!

| sweetygirl a răspuns:

Deci eu cred ca te-a iubit, dar faptul ca u il sufocai cu atatea sms-uri, apeluri si acele cuvinte l-au facut sa isi piarda dragostea. Sau a2a posibilitate te-a luat de proasta, a vazut ca il suni, il cauti si a considerant ca e nevoie ca u sa fi singura care pui sentimente, si scuza-ma ca iti spun dar un baiat care spune ca e cu una acasa si iti spune ca ii face 5 felatii nu merita, daca te iubea cu adevarat nu zicea. Eu zic sa incerci sa il uiti, stiu ca iti e greu, dar iubita viata merge inainte si e clar ca nu te merita, si iti spun eu o sa gasesti un baiat extraordinar care nu iti va zice "sunt cu una" sau te va jigni, acel baiat te va cauta pentru ca iti va simti dorul... Sper sa asculti de sfaturile mele. Te pup:*

| babyblue_8473 a răspuns:

Ai numai 16 ani draga, nu poti sa te opresti aici. O sa vezi, o sa cunosti multi alti baieti poate mai intelegatori ca el DAR incearca sa lasi stresul deoparte, fii calma, un mesaj doua pe zi ajung lasa-l sa te mai caute si el.

Nu mai fi trista, majoritatea baietilor au orgoliu mare si tu deja ai facut prea multe pentru el... mult prea multe
Asculta Andra-Vointa de femeie...asculta versurile si revino-ti sad
Povesteste-i si mamei tale ce s-a intamplat.
Succes, te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aseaza-te un pic in locul lui si vezi cam ce ai simti sa ai numai grija telefonului sau a cuiva exasperant deacum.Iti spun eu n-ai mai avea nici aer. O relatie trebuie cautata ca un fel de evadare din tumultul zgomotos al vietii. O oaza de lineste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fato ori e prea dotat ori esti obsedata, na am fc efortul sa citesc tot, interesanta povestea, mie nimeni nu mias pus asa vb frumoase, sau sa-mi arate vreun sentiment, dar totusi am fost stresat de unele persoane, apeluri sms, crede-ma fiecare trebuie sa respire,, las-o mai moale ca o relatie e bazata pe incredere, prea multe sms apeluri inseamna ca incerci sal controlezi si nu e bine, las-o mai moale ca oricum tine la tine,,, etc

| maryia_5948 explică:

Va multumesc tuturor. Cert este ca nu am sa il uit, pentru ca nu pot si sincer, nici nu vreau! Totusi, in ciuda faptului ca mi-a spus la telefon ca nu ma iubeste, eu tind sa cred ceea ce mi-a demonstrat in seara aceea:nu prin vorbe, mai mult prin fapte.
Probabil o sa ma judecati pentru ca gandesc asa, dar asta simt eu si nu pot schimba acest lucru.
Am decis sa ma schimb in totalitate, sa fiu mai OK din toate punctele de vedere si mai ales sa il las sa isi revina din perioada aceasta lunga, de 2 ani, a stresului ce i l'am provocat.
Poate, cu trecerea timpului, se va intampla o minune, ma va ierta si vom fi impreuna in sfarsit, insa de data aceasta fara sa mai comit vreo greseala:-

| lidia_9876 a răspuns:

Sincer, te inteleg foarte bine! Parerea mea este ca ai procedat gresit testandu-l asa, o data ce i-ai zis ca esti cu altul mai smecher, automat crede ca ai vrut doar sa il faci sa cante dupa placul tau! iar toate mesajele, sau telefoanele pe care i le-ai dat au fost doar pentru simplu fapt ca esti disperata sa faca numai ce zici u! El se simte intr-o colivie cu tine, iar cel mai frumos lucru atunci cand esti cu cineva este acela ca respectivul sa te faca sa te simti mai liber decat esti u de fapt.Incearca sa te stapanesti atunci cand esti nervoasa, nu mai pune mana pe telefon, abtine-te! stiu ca atunci cand il suni sau ii dai mesaje vrei sa il faci sa inteleaga sau sa schimbi ce ai gresit, dar totul se transforma intr-o cearta de proportii, greu de terminat! Solutia este:incearca sa te schimbi si anume nu il mai suna deloc, nu-i mai da mesaje o perioada buna de timp. Daca chiar vrei sa mai incerci sa va impacati, dar sa o luati de la jero, poti sa-i lasi pe mess un mesaj ca u ai fost cel care i-ai spus ca e cu altul, pentru un simplu lucru sa stii daca mai merita sa mai continuati! Si te-ai dat seama ca nu! ramai cu bine! si de cand ai dat mesajul asta nu-l mai cauta absolut deloc! daca te iubeste cu adevarat, in ciuda comportamentului tau care de regula duce la end(nefavorabil), te va cauta dupa o perioada de timp! Dar acum e timpul sa-l lasi pentru ca destul ai fost disperata dupa el, l-ai indepartat oricum, iar daca il mai cauti o sa aiba o repulsie fata de tine si ai vazut si tu, nu rezolvi nimic asa! schimba placa cu indiferenta! o sa-i trezesti interes o sa-l surprinzi daca vede cat de schimbata esti! nu ii mai vorbi, ii pozi zice doar un buna si fi foarte preocupata cu altceva! O sa-i starnesti interesul! Tine-ne la curent! Bafta