| marulverde01 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de un an de zile,este un baiat foarte bun din toate punctele de vedere,stiu ca ma iubeste si ca face orice pentru mine,insa problema e ca incep usor-usor sa nu mai simt nimic pentru el,ma plictiseste,si ma nemultumeste indiferent de ce face,oricum o da,nu e bine. Am mai avut perioade d-astea,dar treceau in cateva zile si reveneam la sentimente mai bune. Nu pot sa inteleg de ce sunt asa,nu vreau sa ma despart de el si vreau ca relatia noastra sa mearga bine,sa nu ne mai certam din orice,din cauza mea. Probabil ca ma comport asa pentru ca imi da siguranta ca va fi mereu langa mine,indiferent de ce s-ar intampla,si asa a fost, nu m-a lasat balta oricate faze aiurea i-am facut. Nu stiu, voi ce credeti? happy

Răspuns Câştigător
| bulinarosie a răspuns:

Parerea mea este ca la tine a aparut o monotonie in relatie si de aceea te plictisesti. Poate nu vrei sa te desparti de el pentru ca a aparut o rutina la tine si nu vrei sa il lasi pentru ca daca acea rutina nu ar mai fi chestia asta te-ar supara sa zicem. Iar daca ii faci faze aiurea si el este tot langa tine atunci inseamna ca te iubeste sincer iar tu iti cam bati joc de sentimentele lui si nu e chiar oke. Mai bine il lasi sa fie cu alta si sa fie iubit la randul lui si tu sa iti cauti la randul tau pe cineva care sa iubesti. Zic din proprie experienta ca acest lucru e urat, aceea fata ranindu-mi sentimentele si facand in mare parte ca tine.

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Problema este ca astepti totul de la el si nu te implici si tu la fel. Fa ceva ca sa iesiti din tipar, ia initiativa.

| LeontinAndrei a răspuns:

Daca a fost o relatie mai monotona atunci asta ar putea problema. De asemenea este posibil sa fi fost niste sentimente trecatoare. Nu iti pot spune cu exactitate ce sa faci deoarece este o problema delicata. Dintr-un anumit punct de vedere cred ca ar trebui sa luati o pauza.

| marulverde01 explică (pentru LeontinAndrei):

Pauze luam destul de des,in vacante este plecat la el acasa,la parintii lui,plus in perioadele in care e in cantonament,fiind sportiv,si monotonia asta apare pentru ca el nu prea e vorbaret,eu vorbesc intruna,daca nu ii mai povestesc eu cate ceva,el nu prea are ce sa zica,si asta e foarte enervant. Plus ca am impresia ca totul se invarte doar in jurul meu,prima data imi placea asta,dar acum o urasc pentru ca el vrea sa vorbim numai despre mine,sa-i zis ce-am mai facut,el nu imi spune ce-l apasa,ce-l doare, ce nu ii convine, nu ma lasa sa-l ajut, sa-l ascult, sa-i fiu aproape, dupa atata timp petrecut impreuna simt ca nu prea stiu nimic despre el.

| SentimentalConsil a răspuns (pentru marulverde01):

Raspunsul meu este o intrebare, ce te faci daca in urmtoarele 2-3 reltii o sa ai aceleasi sentimente?

| marulverde01 explică (pentru SentimentalConsil):

Nu stiu, chestia e ca de la inceput eu nu prea l-am placut, am fost cu el numai de dragul lui, pentru ca se indragostise de mine, si am zis ca or veni sentimentele pe parcurs.Au venit, au trecut, chiar si dupa un an de relatie eu inca sper sa fiu cu un altul, care nu da semne cum ca ar vrea si el

| LeontinAndrei a răspuns (pentru marulverde01):

Daca el nu iti spune, tu de ce nu il intrebi ceea ce vrei sa afli? Ma gandesc ca are el un motiv pentru care nu iti spune si de cele mai multe ori un baiat evita sa iti spuna problemele lui doar pentru a nu te impovara si pe tine. Cand am spus "pauza" ma refeream sa intrerupeti relatia si sa incercati sa va vedeti de vietile voastre, poate asa va fi mai bine pentru amandoi.

| SentimentalConsil a răspuns (pentru marulverde01):

Tu zici ca de dragul lui ai stat cu el, de dragul lui sau din mila? daca ai stat de dragul lui inseamna ca il iubesti dar nu iti dai seama de lucrul acesta, daca ai stat din mila ar trebui ca incetul cu incetul sa-l faci sa inteleaga ca relatia voastra scartaie, nu trebuie sa-i spui ca (,) din compasiune fata de el ati stat impreuna, te pomenesti ca ati facut si dragoste? Lucrurile se schimba total diferit daca iti dai seama ca numai compasiunea a fost aceea care te-a tinut in aceasta relatie, te credeam o fata cu un caracter vicios dar asa, daca cum ai zis, ai suflet bun numai ca faci marea greseala ca sentimentul de mila sa-l transformi in sentiment de iubire si asta iti face rau si tie si celuilalt deoarece la un moment dat iti dai seama de ceea ce ai facut si nu-ti cade tocmai bine, ia gandeste-te daca respectivul ar fi gelos? doamne fereste sa fie asa

| johnyboy a răspuns:

Ia-ti unu care sa te injure sa te bata si sa te scuipe, ca voua va plac baietii rai...

| alecsalecs a răspuns:

Te Sfatuiesc din propria experenta sa va despartiti acum chiar daca vei suferi un pic sau mai mult dar mai tarziu vei avea de suferit extrem de mult! 1tu alegi!

| niciunnume19 a răspuns:

Pai ai rabdare ca sentimentele vor reveni, daca nu revin nu te desparti de el ca dupa vei regreta foarte mult. si mie mi i s-a intamplat la fel, iar dupa am regretat.

| kissyou20lukas a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa ai mai multa incredere si devotament pentru acest baiat pentru ca el se deschide total tie si toate cele, nu e deloc indiferent cu tine, iar tu vazand "flacara" mare la el incepi sa te porti cu el cum nu se cuvine si apoi nu poti avea o relatie cu cineva dar numai el sa vrea asta si tu nu!