| AlinaA1 a întrebat:

Sunt cu un baiat de un an si jumatate.Am fost fericiti chiar daca toti prieteni lui vroiau sa ne desparta...totul a fost bine, pana cand el ma mintit prima oara, ca sa plece cu prieteni lui, atunci eu am spus "GATA" dar el ma implorat sa il iert, si l-am iertat. Apoi ma mintit iar, povestea se repete.Ieri iar ma mintit am spus din nou GATA, dar iar am cedat la rugamintile lui, eu sunt cea care su far acum dar vreau sa ma razbun, vreau sa il fac pe el sa sufere. Dati-mi o idee...

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Si,povestea va continua la nesfarsit!
El va minti din nou,tu iar o sa spui GATA,el o sa te implore din nou sa-l ierti,tu vei ceda din nou.
Ca tu suferi acum,te cred.
Dar ca vrei sa te razbuni,nu inteleg.Tu l-ai iertat,de ce sa te razbuni pe el cand mintea si inima ta sunt de vina?
In povestea asta,tu esti cea slaba,tu cedezi si el s-a invatat,stie lectia,te implora,plange si tu il ierti.
Daca vrei sa te razbuni,nu te mai impaca!
Altfel,impacati si razbunare,nu se potrivesc deloc,probabil ai inteles punctul meu de vedere.
Cand ierti un om,l-ai iertat de toate! Nu-l ierti cu scopul ascuns sa i-o platesti,nu e cinstit si nici corect.
Greseli faceti amandoi, el ca te minte, tu ca-l ierti. Spune-mi TU cine e mai vinovat.
Cine?

| serendipity8300 a răspuns:

Poate te-a mintit pentru ca vroia si el un pic de libertate. ar trebui sa-l lasi sa petreaca timp cu prietenii atat cat isi doreste, deoarece in acest moment simte k trebuie sa aleaga cu cine vrea sa stea cu tine pe care te iubeste sau pe prietenii sai. da-i libertate si-ti va raspunde cu sinceritate.

| bunica18 a răspuns:

Draga Alina, incepi sa-l sufoci un pic pe bietul baiat daca a ajuns sa fie nevoit sa te minta cind iese cu pretenii. Incearca sa fii un pic mai putin posesiva si sa-i lasi un pic de spatiu pentru activitatzile cu prietenii lui. Razbunarea o sa se rasfringa asupra ta si ar fi pacat sa suferi si mai mult. Incearca sa ai incredere si poate cu timpul va avea curajul sa te anuntze inainte de a iesi cu pretenii, pina atunci explica-i ca te deranjeaza sa fii mintzita pentru orice motiv ar fi si ca astepti de la el sa se comporte ca un adevarat cavaler. Convinge-l sa te ia din cind in cind cul el la intilnirile cu pretenii (s-ar putea sa te plictisesti tu mai repede decit crezi-hee hee.

| AndreeaLupan a răspuns:

Mdam... totusi nu ar trebui sa te razbuni, asta deja nu e normal, te-a facut sa suferi dar nu trebuie sa raspunzi cu aceeeashi moneta. poate ar trebui sa-i lamuresti. nu stiutiu, in orce caz nu trebuie sa procedezi in modul acestaa. Drumurile sunt diferite deja la voi, el te minte iar tu vreai sa te razbuni. Trebuie saa il uiti si nu alt ceva.
Bafta tie!