| QuasarNT a întrebat:

Sunt de 3 luni cu o fata, m-am atasat suficient de ea in acest timp. La inceputul relatiei a venit la mine drogata, i-am explicat ca nu vreau sa stau cu ea asa.si ca trebuie sa renunte la droguri, acum o luna in urma unei despartiri temporare, a iesit in club si a facut-o din nou, desi mi-a promis ca nu o sa se mai intample niciodata. Ce pot sa fac? Nu vreau sa stiu ca se drogheaza pe ascuns sau de fiecare data cand ne certam! dau funda

14 răspunsuri:
| FollowTheLight a răspuns:

E cam complicata situatia ta.
Intr-un fel, simti ca o ai pe constiinta de fiecare daca cand va certati.
Dar o relatie nu e asa. Intr-o relatie nu stai cu frica ca daca te certi cu partenerul o sa se drogheze si o sa se comporte oribil.Cu siguranta nu asa ar trebui sa fie.
Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa te desparti de ea.
De droguri nu te lasi atat de usor, si la o oarecare adica, poti intra si tu in probleme.
De asemenea, depinde si cat de mult o iubesti, dar, eu zic ca nu se merita.
Sper ca te-am ajutat.

| Ana_4223 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, pai in primul rand trebuie sa o intelegi si pe ea, daca este dependenta trebuie sa se lase treptat, tu trebuie sa ii explici de ce nu sunt bune.sa ii spui ca tu esti langa ea si ca o sprijini, ca alaturi de tine se va putea lasa de ele.Trebuie sa ii mai spui ca nu trebuie sa se ascunda de tine, iar daca o va mai face vreodata poate sa iti spuna. sa ii spui asa:°Uite eu inteleg ca esti dependenta, dar sunt alaturi de tine si cu ajutorul meu te vei laa de ele, si daca ne certam si tu fumezi din nou si din nou sa stii ca se duce dracului tot, tot efortul pe care l.am depus noi°.In primul rand trebuie sa o faci sa petreaca foarte mult timp cu tine, fiindca presupun ca are un anturaj cam urat, cu care face asta, sau cel putin o prietena sau un prieten.Astepti o perioda de timp, sa vezi cum evolueaza aceasta tactica, daca nu merge sincer nu stiu ce sa zic.In general aceste persoane adictete drogurilor trebuie sa fie inconjurate de familie sa simta caldura familiei, sprijinul prietenilor sa nu se simta niciodata singure, ca in aceste momente sunt cu atat mai mult ambitionate sa se drogheze din nou.Bafta

| Andreyus13 a răspuns:

Waw este greu cam greu tii la ea si nu stiu chiar nu stiu incerca sa o dezveti de acest viciu chiar daca cu totii stiim ca este foarte greu.Eu zic sa faci ceea ce te indeeeamna inima

| Necunoscut112 a răspuns:

Ce fel de droguri consuma? Daca e vorba de iarba nu e cazul sa-ti faci prea multe griji, doar sa fii atent sa nu treaca la coca' si altele. Majoriatea oamenilor te va sfatui sa renunti la ea, dar nu mi se pare corect sa faci asta doar pentru ca are niste probleme.Toti avem. Daca ea a renuntat la droguri o perioada in astea 3 luni de relatie cu tine inseamna ca-i pasa de tine, cu timpul o sa renunte de tot.Depinde de tine daca esti dispus sa-i fii alaturi si s-o ajuti :-)

| Hieer a răspuns:

Pai fii langa ea. ajut-o si tu sa renunte la droguri. Nu o lasa acum in momentele astea.

| MrSoapte a răspuns:

Daca nu vrei sa-ti vanda TV-ul, parfumurile, tel, covoarele, hainele...renunta la ea! Orice, pana la droguri!

| Sw33tG1rl4ever a răspuns:

Renunta, drogatii sunt periculosi. Oricum nu prea vad cum sa se lase de droguri, e foarte greu sa faci asta, doar putini reusesc. Va veti certa tot timpul pe tema asta. Cauta o fata cu capul pe umeri. happy

| elavy23 a răspuns:

Cel mai bine e sa va despartiti, cum ai zis si tu, nu ai de unde sa stii daca te minte. fete mai sunt.mai ales ca esti cu ea doar de 3 luni

| Coloryssy a răspuns:

Vorbeste serios cu ea ca cu drogurile nu e de gluma...si ca ar trebui loata o masura drastica

| Licurici18 a răspuns:

Simplu renunti la ea happy... daca nu renunti va ve-ti tot certahappy u vei avea de suferit din cauza sa zic asa secretelor ei, minciunilor ei happy

| ella4ever a răspuns:

De la ainceput vreau sa-ti spun ca esti ft bravo... ca dupa tot asta inca o mai iubesti si ca nu iti este indiferent de ea... parerea mea este ca ar trebui sa te consulti la un medic cu ea. faptul ca ea se drogheaza dauneaza grav sanatatii. succeselaughing

| rastadude a răspuns:

Daca tu nu o vei ajuta fiindu i alaturi ea nu va putea sa se lase asa usor de droguri(stiu cum e am trecut prin asta).Dar icearca sa-i explici ca tii la ea si ajut-o sa treaca pestehappy

| QuasarNT explică:

Coca a consumat, mi-a promis prima data ca nu o sa se mai repete. aflu peste o luna tot de la ea ca a luat din nou, era ametita, suparata. etc. cel mai tare imi e frica sa o faca din nou si sa nu`mi spuna din frica sa nu ma supar pe ea. Nu e dependenta dar cred ca o strica anturajul, cum pot afla daca a consumat doar de 2 ori, cum zice chiar ea?

| Jijell a răspuns (pentru QuasarNT):

Si tu ai gresit ca ai scapat-o din mana. Atat timp cat nu consuma droguri cat este cu tine, nu prea ar trebui sa te intereseze ce va face cand va despartiti.

Poate ar trebui sa iesiti in club impreuna, cu prietenii tai, si sa stai mereu langa ea. Cum ti-ai dat si singur seama, anturajul e de vina.