| anonim_4396 a întrebat:

Sunt deja 7 zile de cand trebuia sa imi vina menstra.Folosesc Yasmin de aproape 2 ani de zile si de fiecare data in a 3-a zi din pauza imi venea. In luna februarie am avut zile in care am uitat sa iau o zi. si luam doua a 2-a zi ( nu a fost cu intentie dar oboseala si-a spus cuvantul ) Am avut contact sexual la inceputul lunii martie, protejat dar si neprotejat in sensul ca el a ejaculat langa si nu inauntru.Ar mai trebui sa astept? sau sa fac un test? deja de maine trebuie sa incep sa iau o noua folie de Yasmin.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti incepe alta folie daca nu te-ai dus la ginecolog si n-ai avut menstruatie. Fa-ti maine test de sarcina din urina de dimineata si apoi du-te la ginecolog. Probabil va trebui sa amani luarea contraceptivelor pentru ca ai o dereglare severa. Trebuie sa stii ca anticonceptionalele orale sunt facute pentru persoane responsabile, care nu uita mai mult de o pastila la 8-10 luni. Daca tu ai uitat mai multe pastile intr-o luna, este clar ca nu-ti poti asuma aceasta responsabilitate, chiar daca din motive obiective, deci ar trebui sa renunti la tratament pana te echilibrezi. Nu de alta, dar e posibil sa-ti fi nenorocit viata. Fiindca daca esti insarcinata, este un risc enorm ca copilasul tau sa aiba malformatii (fiindca ai luat contraceptive peste sarcina) si tu vei fi condamnata la o viata ca mama unui copil malformat din vina ta. Nu cred ca trebuie sa-ti spun ce tragic este si cat de greu ti-ar fi daca Doamne fereste e adevarat.
Totusi, cred ca e mai probabil sa-ti fi cauzat o dereglare severa (sarcina e mai putin probabila). Dar sa stii ca si de asta poti trage ani si ani de zile cu tratamente dificile. Echilibrul hormonal este fragil, o data distrus (cum ai facut tu), nu se mai reface niciodata absolut perfect.

| eugem35 a răspuns:

Fuguta la un control si nu mai sta pe ganduri asa am patit si eu si acum am o fetita de 10 ani si o iubesc mult, du-te la un control ce ai de pierdut vrei sa te casatoresti de vreme.nu face si tu greselile altora

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca nu e grav