| HelpBoy a întrebat:

Sunt disperat intr-o problema sad si sper sa imi dati voi niste sfaturi sad ca nu mai pot rezista sad.
Sunt intr-o relatie cu o fata de 7 luni eu 19 ea 17 si parinti nu sunt de acord cu noi sad. Noi ne iubim foarte mult. O iubesc atat de mult incat si viata mi-as da-o pentru ea fara sa stau pe ganduri daca ar fi nevoie si stiu ca si ea ma iubeste mi-a demonstrat asta happy. Acum o luna am luat decizia sa facem dragoste (eu am fost primul). Si i-am promis ca eu o sa fiu si singurul din viata ei si chiar am de gand sa fac asta nu vreau sa o parasesc pentru ca eu chiar o iubesc si vreau o familie alaturi de ea. Problema este ca cineva a vazut-o cand a fost la mine acasa si i-a spus mamei ei. Apoi i-a recunoscut si ea. Am incercat si eu sa vorbesc cu mama ei sa ii explic ca o iubesc si ca nu vreau sa ne despartim sau altceva. Dar ea nu si nu crede ca imi bat joc de ea sad si nu vrea sa imi ofere nici macar o sansa sa ma cunoasca mai bine sa vada ca nu sunt chiar asa sad. I-am zis amandoi ca nu putem renunta unu la celalat dar nu vrea sa inteleaga sad. Parintii mei sunt despartiti si ea crede ca la fel o sa fac si eu ca o sa ma despart de ea si ca asta se mosteneste de la tatal meu sad. Dar eu n-am nici o vina pentru ce au facut ai mei sad. Si aseara m-a sunat tatal ei si mi-a spus sa o las in pace m-a amenintat in mai multe moduri sad. Ei sunt niste oameni foarte foarte rai toti ii stiu pe aici ca sunt rai. Dar eu no pot parasi chiar nu pot sad si nici ea nu vrea sa renuntam la noi sad el a mai zis ca daca mai vorbim ne omoara pe amandoi sad CE SA FAC? CE SA FAC?

Răspuns Câştigător
| Roxana0606 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa le reamintesti ca si ei au fost copii si la randul lor au iubit si au fost iubiti iar iubirea nu-i un lucru rau. Daca nu ar mai exista iubire atunci pentru ce traim?
Cred ca asta cu divortul e doar un motiv stupid.
Ar trebui sa ii intrebi / sa ii intrebe ce le convine mai mult? Sa se certe oamenii si sa nu mai existe armonie in familie sau fiecare sa o apuce pe drumul lui si sa nu mai existe conflicte? Parintii tai s-au gandit in primul rand la tine si la mediul in care o sa cresti. Nu cred ca erai cel mai fericit copil daca aveai sa cresti intr-o famile in care exista mereu cearta. In alte familii se bat, se omoara. Ei au impresia ca divortul vine fara un motiv? straight face Si cu atat mai mult, daca ai tai sunt divortati tu nu o sa iti bati joc de ea si mai ales daca vreti sa aveti o familie, copii pentru ca tu stii cum este sa traiesti fara unul dintre parinti.
Ar trebui sa se gandeasca la fericirea fetei lor.
O sa faca 18 ani si o sa se trezeasca fara ea. Le pleaca fata de acasa si nu stiu cu ce-au gresit.
Probabil ca ei s-au iubit din moment ce s-au casatorit si au facut un copil. Explicale ca nu faci dragoste cu o persoana doar pentru ca ti-e draga si atat. O faci pentru ca o iubesti.
Cel mai bine e sa respiri adanc. E clar ca pe tine nu o sa te asculte. Doar daca vorbeste ea cu ei. Nu prea ai ce sa faci decat sa astepti. Trebuie sa-si spuna si ea oful sa-i faca sa inteleaga ca nu i se duce nici cariera, ca o sa faca facultatea, ca o sa invete si ca tu nu esti o influenta negativa. Si ca ce simte ea pentru tine nu o sa treaca doar daca o sa o tina in casa si o sa o urmareasca, nu o sa treaca pentru ca vor ei.

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Si-o dat tipul cu parul in cap cu declaratiile lui. Fata poate sa depuna plangere si sa declare ca se simte amenintata, sa ceara sa fie luata de sub tutela parinteasca. Insa mai intai trebuie sa ia legatura cu cineva de la DGASPC, sau la telefonul copilului.

| Alcyon a răspuns (pentru Zenithf):

Si pe urma cine cucu o s-o intretina? Pustiul de 19 ani, care probabil n-are niciun job sau are un loc de munca cu un salariu de mizerie? Nu e asa simplu. Nu prea se grabeste nimeni, sa te tina pe banii lui.

| HelpBoy explică (pentru Zenithf):

Nu vreau sa se ajunga asa departe... Dar as vrea sa inteleaga si sa ne lase sa ne construim un viitor impreuna happy.

| fabiola a răspuns:

Pana fata nu e majora nu poti face nimic si chiar te poate reglama politiei! Incearca sa nu fortezi lucrurile, sa le respecti decizia fara a renunta sa discuti cu ea. Poate vor ca fata lor sa fie majora, responsabila si sa-si termine studiile.Mai asteapta un pic, timpul le rezolva pe toate! Succes!

| HelpBoy explică (pentru fabiola):

Dar nu a zis nimeni ca nu isi termina studiile sau ceva de genul

| fabiola a răspuns (pentru HelpBoy):

Am spus ca poate fii o temere de-a lor! Eu te inteleg foarte bine, dar nu ai ce face!

| SorinTudor a răspuns:

Asa se intampla cu parintii astia incuiati la mine, stai linistit cu timpu vor intelege si parintii ei ca o iubesti, si amenintarile astea nu trebuie sa te sperie, doar nu crezi ca un parinte isi omoara copilu ca e indragostit.

| corhaz a răspuns:

Impotriva vointei parintilor ei nu ai ce face inca. fata inca traieste din banii lor cum s-ar zice tu nu stiu.dar oricum in plus i si minora si daca ai luao cu forta de la ei ar venii autoritatile pe tine si n-ai facut nimic. tineti relatia pe ascuns pana va devenii majora ea

| Tovarăşiemăligă a răspuns:

Ai luat-o si ai plecat-o! Deoarece blablabla...o pui pe un umar si drum bun! :3

| miley1004 a răspuns:

Poti sa astepti pina parintii o sa se mai gandeasca, roaga-i sa-ti mai ofere o sansa si vor vedea ca esti altfel. Daca nu vor accepta asteapta pina fata va creste si apoi poti face dragoste cu ea... Funda? Te rog da-mi funda...