| coco64 a întrebat:

Sunt foarte ingrijorata! Luna trecuta, imi intarziase ciclul 4 zile.Am facut 3 teste barza, din care doua au iesit negativ si unul pozitiv. M-am speriat ingrozitor, mai ales ca eu mereu folosesc prezervativ. A doua zi, m-am dus sa imi fac analiza de sange pentru sarcina. A iesit negativ.Coincidenta a fost ca in ziua aceea sa imi vina menstruatia. Insa acum, luna asta, cand nici macar nu am avut contact sexual, iar imi intarzie.Deja este a 7a zi. Ma tem sa nu fi fost luna trecuta gravida, sa fi avut sarcia extrauterina si aia sa imi fi gresit analiza de sange. E posibil?

12 răspunsuri:
| AndaWest a răspuns:

Ai 21 de ani, dar nu esti informata deloc.
1, testul se face la 2 saptamani dupa ultimul contact, cu urina de dimineata, etc. 2, cu analizele la sange poti afla SIGUR daca esti sau nu.Si 3, daca ai sarcina extrauterina iti este rau, ai dureri si nu poti duce.deci stai linistita ca nu esti insarcinata

| coco64 explică (pentru AndaWest):

Sa te auda Dumnezeu! Nu vreau copil la varsta asta!

| Sara2 a răspuns:

Nu esti insarcinata, stai linistita

| 1234abcd a răspuns:

Iti faci cam multe griji... posibilitatea de a ramane insarcinata desi ai folosit prezervativ este foarte mica(minuscula chiar)ca varsta ai? poate inca nu ti sa reglat menstruatia... e ceva normal sa intarzie cateva zile

| coco64 explică:

Am 21 de ani. Aveam menstruatie regulata pana acum o luna. Acum o luna, cand testul de urina arata pozitiv, am facut si testul de sange care mi a aratat ca e negativ. Menstrutia data trecuta mi a venit si a durat 5 zile.Am citit despre o posibila menstruatie peste sarcina, este posibil asa ceva?

| CinevaPentruVoi a răspuns (pentru coco64):

Acele sangerari apar in trimestrul al2-lea si al treilea. adica dupa 3 luni happy. Mai fa niste tete de sarcina in urmatoarele zile happy. Daca nu iti vine menstruatia, te poti alarma. Daca iti vine, in schimb, esti ok.

| CinevaPentruVoi a răspuns:

Absolut nu! Daca ti-a venit menstruatia, esti imposibil sa fi ramas insarcinata, iar anaizele de sange nu se intampla sa fie gresite atat de des. Acum depinde si de tine. Ai menstruatia neregulata? Daca da, nu trebuie sa iti faci nicio problema. Daca nu, s-ar putea sa fie totusi ceva si te sfatuiesc sa faci un cosult ginecologic. DAR DACA AI MENSTRUATIE, NU ESTI INSARCINATA!

| CinevaPentruVoi a răspuns (pentru CinevaPentruVoi):

Este*

| Barbu_Miruna_1990 a răspuns (pentru CinevaPentruVoi):

E total fals sa afirmi ca daca ai menstruatie NU ESTI INSARCINATA. In cazul in care nu ai aflat pana acum, este posibil si in ultima vreme sunt destule cazuri, sa ai menstruatie si 3 luni dupa ce tu ai ramas insarcinata. In cazul in care nu ai simptome poti sa te trezesti in a 4a luna ca nu-ti mai vine ciclu si sa ai surpriza neplacuta sa nu mai poti face nici avort happy

| coco64 explică (pentru Barbu_Miruna_1990):

Sansele ar fi mici, avand in vedere ca atunci am facut-o cu prezervativ si am verificat prezervativul si nu era rupt! Plus de asta am dureri de cap si de burta.Cand ramai din cate stiu eu nu te doare ceva! Oricum o sa repet analizele de sange!

| ananyyo a răspuns (pentru CinevaPentruVoi):

DACA AI MENSTRUATIE POTI FI SI INSARCINATA! cunosc un caz concret cu menstruatie venita peste sarcina 3 luni! daca nu facea un test de sarcina pentru ca avea simptome nu stia ca este insarcinata!

| LoraNic a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un medic ginecolog.Este cel mai in masara sa dea un verdict final si sa iti spuna cauza intarzierii menstruatiei. Alte cauze care duc la intarzierea ciclului menstrual pot fi dereglari hormonale, stres etc. Unele teste de sarcina pot sa dea raspunsuri false[foarte putine cazuri]. Cea mai recomandata perioada in care poti face un test este abia dupa ce iti intarzie menstruatia 7 zile sau de la minim 21 de zile de la ultimul contact[daca rezultatul iese negativ se repeta la 48 de ore pentru siguranta]. Mult succes!