| Scorun a întrebat:

Sunt impreuna cu prietenul meu de opt luni,ne iubim mult,problema e ca acum nu demult am facut cunostinta cu parintii lui,ei mai mult sunt peste hotare. Cand ne-am cunoscut parca totul a mers bine, dar apoi il vedeam pe el cam schimbat. Mi-a zis ca parintii lui nu le place de mine. Ei cred despre mine niste lucruri total gresite, am vrut sa vorbesc cu ei dar el a zis ca nici nu vor sa auda de mine. Si i-a zis sa intrerupa relatia cu mine.El a mai incercat sa vorbeasca cu ei dar mai mult se cearta din aceasta cauza. Azi a pus punct relatiei, ma simt atat de prost ca totul s-a terminat doar din cauza ca parintii lui cred niste lucruri total gresite despre mine si pe asupra nici nu vor sa vorbesc cu ei, sa le explic cu adevarat cum sunt acele lucruri. Iar el a zis ca s-a saturat sa se certe cu ei si vrea liniste si a ales despartirea. Nu suntem minori in caz de ceva. Eu chiar nu vreau sa fim despartiti. Ma gandesc sa-i sun parintii pe whatsapp sa vorbesc cu ei, dar nu stiu daca fac bine. Dar chiar nu vreau sa fim despartiti dintr-o prostie. Voi cum ati proceda daca parintii ar fi contra relatiei?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Atlas33 a răspuns:

,,Ne iubim mult,,?! sau il iubesti mult! Posibil ca tu sa-l iubesti mai tare acum, doar pentru ca parintii lui au facut iubirea asta imposibila, dar nu spune acelasi lucru si despre el, atata timp cat a pus punct doar pentru ca ei au vrut asa.Intr-adevar,iubirea se poate aseza in sufletul cuiva chiar in mai putin timp, dar pentru a intelege daca iubesti sau esti iubita, trebuie mai intai de toate sa treci prin anumite stari de fapt, realitati, probleme si sacrificii.In situatia ta,ar trebui sa fii fericita ca s-a intamplat sa pui la incercare ceea ce simte si el cu adevarat pentru tine, si cred ca ar trebui sa intelegi ca daca te-ar fi iubit asa cum tu ai crezut, nu se lasa induplecat sa renunte la tine doar pentru ca mamei lui nu-i place ca esti prea blonda, prea frumoasa sau aratoasa, porti tocuri cui si fuste scurte..nu din detaliile aste futile ar trebui judecat un om, din contra ar fi trebuit sa fie fericita ca el are alaturi o fata frumoasa..ma gandesc ca asta ar fi motivul pentru care mama lui nu te vrea, te-a vazut si deja ti-a pus o eticheta. Posibil sa ma insel, dar despre asta trebuie sa-mi spui tu, cum stau lucrurile.Nu trebuie ca tu sa-i suni parintii sa le spui cum esti,ar fi trebuit sa le spuna el despre tine,daca tot te iubeste,ma gandesc ca i-ar fi fost drag sa le povesteasca numai lucruri bune despre tine si-atunci, usor usor te-ar fi simpatizat, placut, si cand te-ar fi vazut ai fost mai usor de acceptat chiar daca apari ca o,, femme fatale,, Ar trebui sa-mi dai mai multe amanunte pentru a putea intelege si poate sa-ti dau un sfat care chiar sa te poata ajuta.

| Scorun explică (pentru Atlas33):

Nu e din cauza ca port fuste scurte,tocuri etc. Problema e in altceva,din cauza formei ochilor mei. Mama ma nascut cu complicatii,din cauza asta m-am nascut cu pleoapele putin mai in jos. Nu e grav,e ca si cum as fi o chinezoaica, ei au ochii micuți. Parintii lui m-au văzut acum de sărbătorile de iarnă prima dată,eu sunt din Republica Moldova, am venit la el la Galati sa sărbătorim revelionul impreuna. Parintii lui sau purtat foarte bine cu mine,ba chiar mi-au placut mult. M-am simțit bine cu ei. Dar mai apoi după ce am venit acasa aflu de la el ca ei le-a zis ca nu ma plac din cauza ca cred ca is bolnavioara ( din cauza pleoapelor putin date in jos) si au mai zis ca nu le place ca sunt moldoveancă. La început am crezut ca se va liniști această situație,dar se agrava mai mult. Am vrut sa vorbesc cu ei,sa le explic situația, ca nu am nimic grav, ca nu sunt bolnavă, ca sunt bine chiar, dar ei nici nu vor sa vorbeasca cu mine. Si pe el mereu il vedeam agitat si trist. Pana la urma el a pus punct relatiei, a zis ca s-a saturat sa se certe cu ai lui. Deja avem 1 sapt si 2 zile de cand nu ne-am vorbit deloc, dar mie imi pare că a trecut o vesnicie. Imi este foarte dor de el. Ma gandeam sa-l mai las sa se liniștească apoi sa incerc sa mai vorbesc cu el pe tema asta, pentru ca era destul de nervos atunci când pusese punct relatiei. Eu chiar nu inteleg, prima dată dau de asa oameni, oare e atât de greu să încerce să vorbim? Sau el...sa incercam sa mergem mai departe cu relatia si părinții lui cu timpul vor vedea ca nu sunt asa cum ma consideră ei? Tin la el foarte mult, idee nu ai ce tare mi-i dor de el, imi lipseste mult.Nu stiu daca sa mai incerc sa vorbesc cu el sau sa las totul balta asa cum e.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Aș lăsa-o așa, dacă el nu a vrut să lupte pentru relație, eu de ce să-mi mai bat capu? mai există băieți

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Părintii lui cred despre tine lucruri total gresite, ce fel de lucruri, si deunde te cunosc părintii lui asa de bine? Sau el mai are un frate si ai fost mai întîi cu ăla, si apoi cu ăsta, înseamnă ca ceva grav ai facut tu si din cauza asta părintii lui nu vor sa i ti dea a doua șansă cum se zice, tu ce varsta ai? Te gîndesti sa i suni pe parintii lui pe whatsapp, ai putea sa i îi suni doar daca tu stii ca esti total nevinovată si ca ei te acuză pe nedrept, dar sunt convins ca undeva ai si tu o parte de vină, dar nu vrei sa spui care este motivul pentru care părintii lui nu te plac.

| Scorun explică (pentru CristiDinBucuresti):

Problema e in altceva,din cauza formei ochilor mei. Mama ma nascut cu complicatii,din cauza asta m-am nascut cu pleoapele putin mai in jos. Nu e grav,e ca si cum as fi o chinezoaica, ei au ochii micuți. Parintii lui m-au văzut acum de sărbătorile de iarnă prima dată,eu sunt din Republica Moldova, am venit la el la Galati sa sărbătorim revelionul impreuna. Parintii lui sau purtat foarte bine cu mine,ba chiar mi-au placut mult. M-am simțit bine cu ei. Dar mai apoi după ce am venit acasa aflu de la el ca ei le-a zis ca nu ma plac din cauza ca cred ca is bolnavioara ( din cauza pleoapelor putin date in jos) si au mai zis ca nu le place ca sunt moldoveancă. La început am crezut ca se va liniști această situație, dar se agrava mai mult. Am vrut sa vorbesc cu ei, sa le explic situația, ca nu am nimic grav, ca nu sunt bolnavă, ca sunt bine chiar, dar ei nici nu vor sa vorbeasca cu mine. Si pe el mereu il vedeam agitat si trist. Pana la urma el a pus punct relatiei, a zis ca s-a saturat sa se certe cu ai lui. Deja avem 1 sapt si 2 zile de cand nu ne-am vorbit deloc, dar mie imi pare că a trecut o vesnicie. Imi este foarte dor de el. Ma gandeam sa-l mai las sa se liniștească apoi sa incerc sa mai vorbesc cu el pe tema asta, pentru ca era destul de nervos atunci când pusese punct relatiei. Eu chiar nu inteleg, prima dată dau de asa oameni, oare e atât de greu să încerce să vorbim? Sau el...sa incercam sa mergem mai departe cu relatia si părinții lui cu timpul vor vedea ca nu sunt asa cum ma consideră ei? Tin la el foarte mult, idee nu ai ce tare mi-i dor de el, imi lipseste mult.Nu stiu daca sa mai incerc sa vorbesc cu el sau sa las totul balta asa cum e.

| Violleta2022 a răspuns:

Decizia a fost luata de baiat, nu de parintii lui!
Daca el te iubea, era alaturi de tine, chiar daca parintii lui sunt impotriva ta.
In orice caz, sunteti micuti amandoi, daca sunteti minori si despartirea asta nu va va afecta viata, decat pe o perioada scurta de vreme, pana dati de alti iubiti.
Nu vad ce ai avea tu de discutat cu parintii lui. Am senzatia ca este ceva urat sau rau din trecutul tau, de aceea parintii lui nu te vor in viata fiului lor. Vad ca ai evitat sa spui adevarul aici, unde postezi sub anonimat si ai fii putut fii cinstita cu noi, ca sa te sfatuim corect. Banuiesc ca este ceva foarte rau din viata ta, care te-a pus intr-o lumina proasta, in fata parintilor baiatului.

| Scorun explică (pentru Violleta2022):

Nu e nimic urat din trecutul meu.Problema e in altceva,din cauza formei ochilor mei. Mama ma nascut cu complicatii,din cauza asta m-am nascut cu pleoapele putin mai in jos. Nu e grav,e ca si cum as fi o chinezoaica, ei au ochii micuți. Parintii lui m-au văzut acum de sărbătorile de iarnă prima dată,eu sunt din Republica Moldova, am venit la el la Galati sa sărbătorim revelionul impreuna. Parintii lui sau purtat foarte bine cu mine,ba chiar mi-au placut mult. M-am simțit bine cu ei. Dar mai apoi după ce am venit acasa aflu de la el ca ei le-a zis ca nu ma plac din cauza ca cred ca is bolnavioara ( din cauza pleoapelor putin date in jos) si au mai zis ca nu le place ca sunt moldoveancă. La început am crezut ca se va liniști această situație, dar se agrava mai mult. Am vrut sa vorbesc cu ei, sa le explic situația, ca nu am nimic grav, ca nu sunt bolnavă, ca sunt bine chiar, dar ei nici nu vor sa vorbeasca cu mine. Si pe el mereu il vedeam agitat si trist. Pana la urma el a pus punct relatiei, a zis ca s-a saturat sa se certe cu ai lui. Deja avem 1 sapt si 2 zile de cand nu ne-am vorbit deloc, dar mie imi pare că a trecut o vesnicie. Imi este foarte dor de el. Ma gandeam sa-l mai las sa se liniștească apoi sa incerc sa mai vorbesc cu el pe tema asta, pentru ca era destul de nervos atunci când pusese punct relatiei. Eu chiar nu inteleg, prima dată dau de asa oameni, oare e atât de greu să încerce să vorbim? Sau el...sa incercam sa mergem mai departe cu relatia si părinții lui cu timpul vor vedea ca nu sunt asa cum ma consideră ei? Tin la el foarte mult, idee nu ai ce tare mi-i dor de el, imi lipseste mult.Nu stiu daca sa mai incerc sa vorbesc cu el sau sa las totul balta asa cum e.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Scorun):

Motivul real a fost mai mult de atata, sunt convinsa, fiindca forma ochilor chiar nu ar fi fost un impediment pentru nimeni.
Iar daca baiatul a preferat sa renunte la tine, inseamna ca nu te iubeste, ca pana la urma era vorba de fericirea lui, nu a parintilor lui.
Da-i pace, chiar nu merita sa te stresezi de un barbat, care a ales sa-i faca fericti pe parintii lui, nu pe femeia pe care o iubeste si cu care ar fi vrut un viitor. Se pare ca au fost doar minciuni aici, odata ce acum a uitat tot ce ti-a declarat si a ales fericirea lui, legata de fusta mamei.

| Andreeush a răspuns:

Părinții lui sunt contra relație voastre însă el a ales să rupă relația în loc să rămână cu tine, asta ar trebui să te trezească la realitate. El nu te iubește sau nu te iubește suficient încât să își înfrunte părinții și să rămână cu tine.
Tu degeaba vrei să vorbești cu ei și să le explici ce fel de persoană ești atâta timp cât iubitul tău nu mai e cu tine.

| Sofer a răspuns:

Ai vorbit cu părinți lui? Cum teau primit când tea prezentat lor? Total aiurea când părinți nu sunt de acord. De aia e bine o relație secreta fără sa știe părinți.

| SG1995 a răspuns:

Dacă nu sunteți minori omul nu are co@ie, deci s-a cam cărat gunoiul singur.

| Emma30555 a răspuns:

Nu i suna, nu o sa di schimbe parerea indiferent ce le vei spune, in plus ce putea fi asa grav incat sa nu te placa? Pur si simplu au cautat motive. Baiatul putea sa aleaga sa lupte pentru tine, sau sa fie cu tine in secret daca nu mai vroia discutii dar el a ales sa incheie relatia, sti si tu ce inseam asta, in plus la ce ti trebuie un baiat caree sub fusta mamei, care se lasa dominat de parinti si in viata privata, el nu este un baiat cu personitate.

| ancaval a răspuns:

Mai bine te retragi frumos și în liniște. Treci peste tot. Sunt atâția băieți faini...
Și unde se începe cu discuții din astea, să știi că acolo nu o fi nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce treaba au parinti cu relatia voastra, aveti 12 ani?
Si el ce dracu de baiat ie daca se desparte de tine ca asa vreau parinti lui!?

| Ely1234567 a răspuns:

Eu te sfătuiesc să nu îl suni (nu te supăra pe mine )dar doar tu îl iubești pe el nu și el pe tine dacă te iubea nu alegea despărțirea făcea tot ce se putea sa dovedească ca părinți lui au o părere greșită despre tine.;(
Dacă te iubea nu alegea despărțirea încerca să își convingă părinți sa îți mai dea o șansă să le explici cum ești tu cu adevarat sad

| aduk05 a răspuns:

Dacă un om te iubește, nu renunță la tine. Cu toate ca părinții lui au alta impresie despre tine, el trebuia sa continue relația, pentru ca el știa cine ești tu cu adevărat. Fostul tau se ghidează după ce spun oamenii din jurul său. Îmi pare rău, dar cu sinceritate îți zic ca nu era băiatul potrivit.