| Irina777 a întrebat:

de ceva timp totul imi merge aiurea, in familie sunt probleme, parintii se cearta permanent, fiind unul peste hotare si altul acasa, cu totii ma cert...nustiu ce se mai intimpla. De citeva luni ma simt prost sufleteste, nu am dispozitie, imi vine sa zbier, sa pling, nu mai inteleg ce-i cu mine. Cred ca totul e din cauza problemelor familiare, caci cum se amelioreaza ceva ma simt parca mai bine. Nici nu am cu cine vorbi, caci cunoscuti am o multime, iar in prietenie nu cred, nu-s genu de persoana care s-ar plinge permanent, nu-mi place sa fiu jelita. Unicul om aproape e iubitul meu, dar nu vreau sa-i zic ce am pe suflet, nu vreau sa ma priveasca cu ochi jalnici. Cum sa scap de indispozitia asta si sa fiu vesela si plina de viata ca odiniora?

4 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Bună!
Da am trecut (și încă mai trec) și eu prin asta, de fapt eram învățată să-i aud înjurânduse de la 5 ani (cred), când
vena tata acasă, nu puteam să mă bucur că hop certuri...I-am urât nu înțelegeam, de ce m-au mai făcut ca să-i aud toată ziua...Au divorțat,am sperat la o împăcare, dar degeaba și totuși poate e mai bine dacă ar fi ambii acasă mi-aș face singură groapa și nu glumesc de loc. Oricum am ținut în mine multe și de loc mărunte, am început să urăsc totul inclusiv pe mine și nu vreau să faci aceași greșeală așa că te sfătuiesc să-ți împărtășești durera. Dacă iubitul tău te iubește, acesta va fi alături și la bine și la rău.Iar cu părinții vorbește cât mai repede, măcar să evite să se certe în prezența ta.
Dacă te simți mai bine poți să-mi spui mai multe detalii.
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Tu trebuie sa te descarci, sa ai un umar pe care sa plangi. Nu-ti fie rusine sa-i spui iubitului tau ce se intampla la tine in familie, impreuna te vei simti mai bine.

Poti incerca sa vorbesti si cu parintii tai sa le zici cum te simti poate, poate vor intelege si te vor asculta intr-un final.

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Buna! Daca nu te descarci pe cineva toate probleme tale sufletesti se vor acumula si vor face 'boom' in tine. Trebuie sa incerci sa discuti cu ai tai frumos,sa le explici ca tu numai poti fi fericita deloc,din cauza certurilor lor si ca-ti doresti sa apara si pe strada ta soarele,sa fiti uniti! happy
Daca nu merge, vorbeste-i iubitului tau.E aici ca sa te inteleaga, sa te asculte, sa-ti dea sfatri si sa te iubeasca. Vorbeste cu el, ai sa vezi ca o sa te simti mai bine.winking
O zi buna :*

| SimiiiSimona a răspuns:

De ce nu vorbești cu ai tăi să le spui că tu nu te simți bine? Să știi că nu este bine să te închizi in tine. Dacă nuai curajul să vorbești cu părinții, vorbește cu prietenul tău. Sigur te va înțelege. Sunt sigură că și el a avut vreodată probleme și ar fi vrut să vorbească cu cineva. De ce să te privească cu ochi jalnici? Dacă te iubește, trebuie să îți accepte și problemele pe care le ai. Dacă nu, înseamna ca nu ține suficient de mult la tine. Ieși pe afară cu prietenii, fii creativă. Învață să faci origami ( este chiar foarte interesant ), pictează, sunt o groază de lucruri de făcut. Baftă!