| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in depresie, nu stiu ce sa fac.Nu am pofta de mancare, ba chiar unele persoana mi-au spus ca m-am schimbat si ca am slabit. Sunt in depresie cam de 1 luna si asta se datoreaza unei dragoste neimpartasite, de fapt eu nu mi-am dorit asa ceva. Problema e ca aceea fata era si prietena(amica) iar de cand i-am spus ca sunt indragostit de ea, a inceput sa ma ignore total desi incepuse sa faca chestia asta si inainte dar cand a aflat ca sunt indragostit de ea, atunci a inceput sa s comporte de parca nu as exista. Din cate vad nici macar nu-i pasa, habar nu are ca indiferenta ei doare si inca foarte tare.Asta e motivul de nu mai suntem prieteni ca m-am indragostit de ea si ca i se pare ciudata chestia asta. Ma doare foarte tare sufletul simt ca ma prabusesc.Eu nu mi-am dorit dragostea ei chiar deloc, doar amici atat. Ce ar trebui sa fac si ce parere aveti despre acea persoana? dupa felul cum sa comportat cu mine.Si cum sa ies din depresie? sad

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Am mai auzit problema asta de multe ori.

1. Bacul e ceva la care trebuie sa te gandesti daca pe el te axezi si vrei sa dai la o facultate si esti genul cu planuri din astea.

2. Gandeste-te foarte serios sa incepi sa te motivezi. Prin dezvoltare personala. Citeste mult despre asta, aplica, cu fiecare zi tot mai mult, invata lucruri noi despre oameni si despre cum sa fii mai bun si mai puternic.

de ce? Nu e ok sa lasi lucruri importante in spate pentru persoane care te ignora. Nu e vina ei ca nu te place, e doar un fapt. Indragostit nu inseamna ca iubesti, e doar o stare. Doar ti s-a pus piticul pe imaginea ei si nu ti-o mai scoti din cap pentru ca iti imaginezi cum ar fi sa fii cu ea.
Esti orbit de o imagine. Simplul fapt ca ea nu stie sa trateze o situatie gen, o face o persoana cu un defect mare in comunicare si sentimente.

Daca ai avea o relatie ar fi de inteles tot. O relatie lunga in care ea sa se fi dat pe indiferenta. Dar in cazul tau, traiesti o fantezie.
Ai sa vezi cu timpul ca o relatie se construieste si dragostea apare in timp. Se defineste in timp.

Ma repet, dezvolta-te pe tine, nu cauta sa ii schimbi pe ceilalti. Nu o sa o schimbi pe ea. Esti la o varsta la care tu esti prioritatea ta.

Bafta.

4 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Gandeste-te ca nu merita... ar trebui sa o ignori. Iti revii, uitandu-te la comedii, citind, iesind cu amicii si repetandu-ti ca o persoana care are un astfel de comportament din cauza unei destainuiri de genul nu poate fi decat jalnica.
Bafta!

| ralusycretz a răspuns:

Sunt fata si iti spun: comporta-te si tu cu indiferenta fata de ea, o sa simta asta. Fetelor nu le place ca baietii sa fie indiferenti cu ele... fetele vor atentie. Daca tu nu o sa-i mai dai atentie, o sa te simti si tu mai bine cand o sa vezi cum reactioneaza ea.
Cat despre depresie...incearca sa iesi cu prietenii, sa te distrezi, sa asculti muzica vesela (nu din aia de taiat venele) si o sa iti revii. Mult succes!
P.S. Gandeste-te ca nu e ultima fata de pe pamant. Poate te asteapta una si mai buna. Fii optimist!

| Ichnat a răspuns:

Ca sa scapi de starea in care esti trebuie sa iesi pe afara, cu oameni sau apucate sa joci ceva online pentru inceput! big grin

Siii fata e clar ca este insensibila saaau... poate nici ea la randul ei nu a stiut cum sa reactioneze si s-a speriat sad

| Hutzy95 a răspuns:

Stiu cum te simti, asta am patit-o si eu dar m-am indragostit la scurt timp de alta de la ea din clasa care tot asa suntem amici si ea ma trateaza cu indiferenta totala, nu prea ai cum sa uiti de ea am incercat si eu de 2 ani sa uit de fata de care sunt indragostit chiar daca suntem amici si e singura care ma poate intelege dar niciodata nu a vorbit cu mine pe mess sau facebook in stilu sa imi zica ea prima ce faci sau macar un salut eu ii ziceam mereu in vara nu am vorbit cu ea voiam sa o las sa vad daca da vreun mesaj si tot eu am dat mesaj in toamna sa vad daca vorbeste cu mine stiu cum e sa iubesti pe cineva si sa nu fii iubit, e naspa raucrying, nu doresc nimanui sa treaa prin asta. Incearca sa fii indiferent si tu sa nu vorbesti cu ea, daca e indiferenta renunta