| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in depresie, nu stiu ce sa fac.Nu am pofta de mancare, ba chiar unele persoana mi-au spus ca m-am schimbat si ca am slabit. Sunt in depresie cam de 1 luna si asta se datoreaza unei dragoste neimpartasite, de fapt eu nu mi-am dorit asa ceva. Problema e ca aceea fata era si prietena(amica) iar de cand i-am spus ca sunt indragostit de ea, a inceput sa ma ignore total desi incepuse sa faca chestia asta si inainte dar cand a aflat ca sunt indragostit de ea, atunci a inceput sa s comporte de parca nu as exista. Din cate vad nici macar nu-i pasa, habar nu are ca indiferenta ei doare si inca foarte tare.Asta e motivul de nu mai suntem prieteni ca m-am indragostit de ea si ca i se pare ciudata chestia asta. Ma doare foarte tare sufletul simt ca ma prabusesc I-am spus ca ma ranit dar nu s-a schimbat nimic.Eu nu mi-am dorit dragostea ei chiar deloc, doar amici atat iar din cauza ca m-am indragostit de ea nu mai vrea sa fim amici. Ce ar trebui sa fac si ce parere aveti despre acea persoana? dupa felul cum sa comportat cu mine.Si cum sa ies din depresie? sad

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Normal ca trebuie sa o uiti, nu poti sa iubesti la nesfarsit o persoana ce nu te doreste. Incearca sa iti ocupi timpul cu alte lucruri, sa iti controlezi mintea. Nu ai nevoie de cineva care sa te iubeasca, ai nevoie de tine sa te iubesti, apoi te vor iubi si altii. Ai nevoie sa iti capeti increderea in tine si sa nu devii dependent de nici o fiinta, indiferent cine va fi ea.

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Pai tocmai, ca daca ea continua prietenia cu tine in ciuda faptului ca tu i-ai marturisit dragostea, te facea sa te intrebi atunci alte lucruri. Ea a ales asa tocmai ca sa nu iti faca rau, stiind ca sentimentele ei nu corespund cu ale tale. Trebuie sa iti depasesti nevoia de a fi iubit, sa inveti sa te iubesti pe tine insuti, ca sa descoperi adevarata iubire. Toata durerea prin care treci tu acum, se "datoreaza" ranilor din copilarie. Ca sa intelegi mai bine ce vreau sa spun, iti recomand o carte: "Cum sa fim fericiti in cuplu. Intre fidelitate si infidelitate" de Dr. Gerard Leleu. Dupa titlu poate o sa te gandesti ca nu are de-a face cu problema ta, dar o sa vezi ca o sa te priveasca direct, si o sa te ajute sa iti dai seama de niste lucruri. happy

| Markusfrtt a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Stiu ca nu vrea sa ma raneasca dar indiferenta ei doare foarte tare.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Markusfrtt):

Pune-te in locul ei si raspunde-ti singur la niste intrebari. Tu ce ai face?

| Markusfrtt a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Nu stiu, dar oricum nu as ignora acea persoana pentru ca ea mai mult rau imi face, doare mai tare

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Markusfrtt):

Te-ai grabit sa imi raspunzi mie, si nu trebuia, pentru ca ai raspuns grabit cu "nu stiu". Trebuie sa iti raspunzi tie. Mediteaza putin la problema ta, incearca sa-i intelegi motivele pentru care face asta. Daca iti arata atentie in continuare, oare nu te facea sa speri? Asa a considerat ea ca e bine si trebuie sa ii intelegi si accepti decizia. Trebuie sa mergi mai departe pentru ca alta solutie nu ai. Ca suferi si te gandesti doar la asta nu te ajuta cu nimic.

| Markusfrtt a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Ai dreptate, asa a considerat ea. Eu vreau sa trec peste si sa o uit desi imi fa fi greu pentru ca o vad in fiecare zi aproape. Vreau sa o uit sa nu imi mai pese, sa nu o mai iubesc. Ce crezi ca ar trebui sa fac, sa o uit, sa nu o mai iubesc?

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Markusfrtt):

Normal ca trebuie sa o uiti, nu poti sa iubesti la nesfarsit o persoana ce nu te doreste. Incearca sa iti ocupi timpul cu alte lucruri, sa iti controlezi mintea. Nu ai nevoie de cineva care sa te iubeasca, ai nevoie de tine sa te iubesti, apoi te vor iubi si altii. Ai nevoie sa iti capeti increderea in tine si sa nu devii dependent de nici o fiinta, indiferent cine va fi ea.

| xMayre a răspuns:

Sincer sa iti spun acea fata a actionat gresit ignorandu-te.Parerea mea e ca trebuia sa iti explice ceea ce simte si sa luati o decizie impreuna.Probabil nu ii pasa si de aceea te ignora.Nu pot sa iti dau sfaturi despre cum sa iesi din depresie pentru ca sunt in aceeasi situatie, dar cel mai bine ar fi sa incerci sa faci diferite activitati care sa iti tina mintea ocupata sa nu te mai gandesti la ea.

| nikamarzenco01052000 a răspuns:

Imi pare rau de ceea ce s-a intamplat cu tine. o sa incerc, dupa parerea mea, sa-ti spun cam cum se simte ea ( ca fiind si eu fata). Este mare sansa ca ea sa te ignore din cauza ca se incomodeaza si ii este un pic rusine. Incearca sa te pui in locul ei, ati fost pana acum prieteni buni si dintr-o data tu i-ai zis ca o iubesti. desigur ca este ceva neasteptat.si cred eu ca acum nu stie ce sa-ti raspunda daca ar mai continua sa vorbeasca cu tine. daca tu ai zis ca pana acum erati amici si totul era bine, poate ea nu vrea sa te raneasca neacceptandu-ti sentimentele. de aceea ea evite intalnirile cu tine.
totusi incearca o data sa vorbesti cu ea chiar daca ea nu doreste. impune-o( asa suntem noi fetele) si roag-o sa-ti spuna concret ce are de zis ( chiar daca raspunsul ei nu-ti va convine).e absolut imposibil ca o persoana sa nu fie mandra sau fericita cand cineva ii spune ca o place chiar daca nu simte acelasi lucru. Ar trebui sa te ei ini maini si sa nu arati ca esti slab si depinzi de ea. Arata ca cu tine totul e in regula ( chiar daca nu e asa). Astfel macar ea se va simti mai usurata si poate va incepe sa vorbeasca cu tine ca inainte.
nu uita asta e doar punctul meu de vedere. sper ca te-am ajutat cu ceva. bafta!