| Nikcoletta a întrebat:

Sunt însărcinată in 2 luni.
Prietenul meu m-a parasit si între timp a gasit pe altcineva.

El știe că sunt însărcinată, a spus că o să îmi dea bani lunar, dar va ramane cu prietena lui pentru că au o relație serioasa.

E bine dacă imi cresc copilul singură? Chiar dacă imi dă el bani sau ar fi bine să avortez?
Totuși am 28 de ani nu prea vreau să avortez.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Nu ai vrea sa ai totusi un copil cu cel cu care vei fi?

Odata ce ai un copil, optiunile se limiteaza foarte tare.

E o decizie personala. Eu nu l-as pastra.

Acum ai 28 de ani. Cand o sa iti fie usor cat de cat cu un copil, abia dupa ce face 4...5 ani. Adica pe la 33 de ani.

Daca gasesti pe unul in curand, stai un an cu el, il validezi, te mariti si faci copil.

O sa il faci la 30 de ani. Poate e mai usor sa traiti impreuna chinul, decat separat...

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Il cresti cu parintii tai, iti va fi greu sa gasesti altul care il accepta pe cel mic - ai sanse mari sa ramai singura in viata, dar niciodata nu sti poate va fi bine

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ar trebui ca aceasta decizie sa iti apartina in totalitate fara sa iti pese de cei ce spun ca e bine sa pastrezi copilul, ca e pacat sa faci avort, sau sa faci ca e mai bine asa, etc. E viata ta si tu trebuie sa stii daca ai un venit stabil si destul de mare incat sa te intretii pe tine si pe copil, daca ai un acoperis sigur deasupra capului, daca esti matura indeajuns de mult incat sa stii ce presupune sa ai un copil, daca esti pregatita sa renunti la placerile tale (poate vacante, plimbari, rasfat, si orice lucruri iti mai plac tie), sa iti dedici toata viata cuiva iar tu sa fii pe locul doi, etc. Gandeste-te bine ce presupune asta si alege ce simti tu.

| romeo78 a răspuns:

Cu ceva timp în urmă, v-ați plâns de partener pentru că a umblat cu fete ușoare, dar mai grav că sper*a lui miroase foarte urât și vă este frică, jenă să mergeți la un ginecolog pentru teste amănunțite.
Vă întreb, dacă ați rămas gravidă, nu mergeți la un medic ginecolog și să vorbiți despre proasta sănătate a partenerului, despre faptul că vreți să țineți sarcina și mai ales dacă aveți o boală venerică puteți păstra sau nu sarcina?
Aveți 28 de ani, relații eșuate, dar trebuie să vă gândiți la făt, la viitorul copil, dacă nu va afecta dezvoltarea lui boala venerică pe care e posibil ca să o aveți!
Urgent control ginecologic, analize medicale amănunțite și apoi vă puneți întrebarea despre păstrarea sarcinii!

| Frank51 a răspuns:

Nu pot sa tratez intrebarile astea ca fiind ceva serios, tu intrebi niste straini daca sa aduci pe lume copilul din sangele tau care ar trebui sa fie cel mai important lucru din lume... dubios. Totul se invarte in jurul banilor, iubirii, etc etc etc etc, noi sa fim sanatosi ca de restul nu ne pasa.

| SilentRain a răspuns:

Ar trebui sa faci ceia ce simți, dar gândește ca e o viata de om
Daca ai posibilitatea sa îl crești, de ce sa îl omori...
Are cine sa îți spună mama, poate nu e cel mai ușor lucrul dar când o sa îl ai în bratele tale nu cred ca o sa regreti

| Sofer a răspuns:

Urat din partea lui. Sa te lase pentru alta în loc sa fie cu tine pana vei naște copilul și sa fiți o familie.

| Dalmore a răspuns:

Avortează.

Ai 28 de ani și ți-e rușine să mergi la ginecolog:
https://www.tpu.ro/......ca-e-ceva/
Cum dracu' să crești TU un copil?

| ancaval a răspuns:

Nici vorbă de avort! Felicitări pentru sarcină, chiar e o bucurie în viața unei femei!

| TheGentleman a răspuns:

Există nenumărate femei pe lume care își cresc singure copiii. Nu vei fi o excepție.

Sau ai timp să-i găsești un tată. Amintește-ți dacă există vreun băiat, pentru care ai fost marea dragoste, dar pe care tu nu îl iubeai, pentru că...

Poate fi salvarea voastră (dacă mai e disponibil)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu avorta! Copilul nu are nicio vina, prietenul ala care te-a părăsit e un las. Totuși de ce nu stiu făcut-o protejat? E bine dacă ai găsit pe altcineva, dar dacă te-ar iubi ar părăsi cealaltă fata. O să îți cresti copilul singura, o să te ajute și părinții și totul o să fie bine!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu ai inteles intrebarea ei, prietenul ei a gasit altă fată, nu ea alt baiat, ea a ramas singură si cu un copil in burtă pe care va trebuii sa il creasca singură, daca facea sex protejat numai exista azi intrebarea asta despre sarcină, dar este clar ca sexul nu a fost protejat si uite rezultatul, ea este gravidă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am observat, credeam ca ea a găsit pe altul care o iubește și are o relație și îi va da bani să crească copilul. Stiu ca nu mai exista întrebarea dacă o făceau protejat, dar poate chiar au vrut un copil și ea a avut încredere în el ca nu o va părăsi după ce rămâne gravidă. Asa fac toți în ziua de azi, o lasa gravidă și pleacă. Niște lasi, ce sa mai zic. Pai normal ca nu a fost protejat, de asta am și zis ca mai bine se protejau, poate chiar și au dorit acest copil. Și chiar dacă nu a fost protejat, copilul asta tot nu a apărut dintr-o greșeală, nu trebuie să facă avort, copilul nu are nicio vina ca tatal lui e un laș și nu la vrut

| Teo29 a răspuns:

Https://www.facebook.com/ProLifeRo

Ai prima postare in care ti se prezinta risc/beneficiu despre avort

| Stropdeploaie a răspuns:

Daca as fi in locul tau stii ce as face? Pentru ca m-a parasit n as vrea nici un ban de la el! Dar nici nu l as mai lasa sa l vada!

| Ralukafay a răspuns:

De ce să avortezi? Ce vină are copilul ăla că ăla care a conceput-o e un prost iresponsabil? Prietena lui știe că a lăsat o fată însărcinată în spate? Ar trebui să se gândească, că ea ar putea fi în locul tău. Lasă copilul să trăiască, nu îi lua viața, până la urmă e un copil nevinovat. Dacă știați că nu e o relație sigură trebuia să vă protejați. Nu lua viața copilului, lasă-l să trăiască pentru că mai târziu îi vei mulțumi lui Dumnezeu că ai un copil, că ai pe cine iubi și că poate fi lângă tine și te poate iubi fără vreun interes ascuns, așa cum a avut fostul tău. Multă sănătate!

| oinimapierduta a răspuns:

Mai bine nu avorta... Ce vina are copilașul? Fii puternică și creste-l singura, nu ai fi singura mamă.

| geeooo10 a răspuns:

Nu avorta
Un copil poate creste si fara tata
Este de ajuns iubirea ta