| anca94 a întrebat:

Sunt insarcinata in 37 de saptamani si imi este frica sa nu nasc peste termen...as vrea sa imi raspunda cineva care a trecut prin asta sau care cunoaste pentru ca pe internet nu am gasit nimic concret. Din ce cauza se produc nasterile peste termen? Din cauza varstei? eu am 17 ani si luni. Dar cum imi dau seama ca se apropie momentul? Am ceva dureri de spate si de burta asa ca te ciclu oare se apropie? As putea face ceva sa nasc mai repede? am auzit ca sexul ajuta.Va rog sa imi raspundeti.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| DrA a răspuns:

Buna Anca. Nu iti fa griji ca daca ai avut rabdare pana acum mai poti avea rabdare cateva saptamana, nu? Pana la 42 de saptamani se poate astepta, daca nu vei naste pana atunci, va trebui sa faci cezariana. Posibil sa fie si varsta de vina pentru ca in organismul tau se produc multe modificari hormonale. Dar ultimul lucru pe care trebuie sa il faci este sa te ingrijorezi de pe acum. Ii faci rau bebelui, si nu vrei asta nu? Sexul in ultimul trimestru de sarcina nu este indicat. Sa ai o nastere usoara si iti spun de pe acum Felicitari!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe tine nu te-a văzut niciun ginecolog până acum?
Mergi la doctor și vezi cum este!
Sănătate.
Și apropo, lasă sexul în ultima sută de metri, nu este recomandat atâta timp cât nu știi cum ești.
Pa, pa.

| Cristi_1137 a răspuns:

Pai, mama m-a facut pe mine cu 2 saptamani intarziere laughing, nu am vrut sa ies mai devreme si nu stiu dc, sunt foarte apreciat pentru calitati mentale. Cica este ok daca nasti cu intarzieri nu mai mari de 4 saptamani. Succes in continuare.

| anca94 explică:

Normal ca am fosty la doctor...la 36 de saptamani copilul inca era cu capul in sus.Colul era normal pentru varsta sarcinii.Eu cred ca este si nerabdarea de a naste.

| DrA a răspuns (pentru anca94):

Buna Anca. Nu iti fa griji ca daca ai avut rabdare pana acum mai poti avea rabdare cateva saptamana, nu? Pana la 42 de saptamani se poate astepta, daca nu vei naste pana atunci, va trebui sa faci cezariana. Posibil sa fie si varsta de vina pentru ca in organismul tau se produc multe modificari hormonale. Dar ultimul lucru pe care trebuie sa il faci este sa te ingrijorezi de pe acum. Ii faci rau bebelui, si nu vrei asta nu? Sexul in ultimul trimestru de sarcina nu este indicat. Sa ai o nastere usoara si iti spun de pe acum Felicitari!