| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o relatie cu o fata de aproape o luna. Zilele urmatoare urmeaza sa ne vedem, dar cu noi o sa vina si o prietena a ei cu iubitul ei...Problema e ca eu sunt foarte timid si emotiv si cel mai probabil o sa imi fie rusine de iubitul acelei fete desi e doar 2 ani mai mare decat mine (eu am 17 ani) pentru ca eu ma pun pe mine pe locul 2 mereu sa zic asa, ma compar mereu cu altii si mie imi gasesc numai defecte, ceea ce probabil se va intampla si cu acel baiat. Cum sa scap de treaba asta?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai putin ca nu esti clar!
Esti in relatie de 1 luna dar nu v-ati vazut niciodata, asta vrei sa spui?
Daca este adevarat, atunci refuza intalnirea in 4, fiindca primele intalniri trebuie sa fie doar intre voi doi, sa va cunoasteti si multa vreme dupa aceea, sa va intalniti cu prietenii.
Nu-i normal ca fata asta sa aduca cu ea alti prieteni, mai ales daca voi doi nu va cunoasteti suficient.

| Redline25 a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate m-am exprimat gresit, imi pare rau. Ne am mai vazut pana acum, asta ar fi prima data cand ma vad cu ea si cu prietenii ei

| Violleta2022 a răspuns (pentru Redline25):

In primul rand nu ai de ce sa te compari cu celalalt baiat, ca nu sunteti rivali sa targhetati aceeasi fata. Apoi, poti fi tu insuti, asa cum esti de obicei, mai tacut si mai retras, fara sa arati emotii sau sa vorbesti despre ele. Daca nu te simti confortabil, fii totusi respectuos si da mana cu ei, saluta-i, dar sa-i pe ceilalti sa vorbeasca.

| Mopmop a răspuns:

Daca esti timid o intalnire in 4 e un stress inutil. Asa incat spune-i ca vrei sa va intalniti doar voi doi. Cred ca esti constient ca ea si cu prietena ei te-au intors pe toate fetele intr-o sau mai multe discutii "ca intre fete"
Ca sfat daca imi permiti: cand esti doar tu cu ea fii natural si accepta ca ai defecte si calitati. Daca ea te place asa bine, daca nu, asta e, mergi mai departe.

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns:

In primul rand, nu e nicio problema daca esti timid si emotiv. Caracterul tau este in formare si ai tot timpul din lume sa te echilibrezi. Pentru inceput ai putea sa nu te mai judeci asa aspru. Fii mai bland cu tine si nu te mai focusa pe lucrurile pe care tu le consideri defecte. Cand interactionezi cu oameni fata de care te consideri inferior, incearca sa te gandesti la ce esti tu bun. Poate iti merge mintea, poate iti place sa citesti, poate ai vazut un film fain si poti povesti despre el. Sigur trebuie sa fie ceva la care sa te pricepi si pe care sa pui accent. Si inca ceva, cand te intalnesti cu alti baieti, nu trebuie sa iei lucrurile ca si cum ar fi o concurenta intre voi care e mai smecher. Gandeste-te ca singurul cu care e productiv sa ai o competitie esti tu insuti. Sa fii mai bun, sa inveti din greseli, sa te autodepasesti. Asa ca incearca sa iti impui sa nu te mai compari cu altii, pentru ca nu are sens. Cand te vezi cu prietenii astia incearca sa nu te stresezi, oricum nu conteaza cine ce crede despre tine. Gandeste-te la niste subiecte de conversatie cat de cat interesante si gata. Si pana la urma si daca nu ai nicio idee ce conversatie nu are nimic. Fii tu insuti, nu te mai subestima si incearca sa te relaxezi

| AlexValentinn a răspuns:

Spune-i ca vrei sa iesiti decat voi 2 la inceput ca asa e frumos, sa va cunoasteti mai bine, fara persoane in jurul vostru si daca intelege foarte bine daca nu e naspa.

| Anonim80000000000000000es23 a răspuns:

Nu trebuie să îți fie rușine de el deoarece este mai mare ca tine. Trebuie să crezi în tine.