| Ana_4223 a întrebat:

Sunt intr o situatie ciudata... nu stiu cum sa incep. Acum 2 ani aproape am inceput sa vorbesc cu un baiat. Era un baiat de cartier, tocmai de asta nici nu mi a placut la inceput, ci abia dupa 3 luni. In acele 3 luni il vedeam ca pe un prieten. El ma cauta dimineata seara la pranz noaptea nu conta, oricand sa ne vedem sa vorbim etc. Am avut treaba cateva luni, dar nu oficial. Apoi am inceput sa locuiesc singura. A venit de 2 ori la mine, dar nu am vrut sa facem nimic. La un momentdat ne am " despartit" intr un mod foarte urat, prin jigniri. El imediat s a combinat cu una. Eu in momentul ala am innebunit si am avut o perioada foarte proasta, in decadere. vreo 10 luni dezile l am asteptat, dar eram la modul 10 luni in care numai la dansul ma gandeam seara dimineata si pranz. ii scriam mesaje pe fb, nu raspundea, ba raspundea prietena lui, m am umilit foarte mult in fata lui pentru ca il iubeam prea mult. Apoi a avut o relatie serioasa de un an. in fine. noi in alea 10 luni cat l am asteptat nu ne am mai intalnit niciodata nici macar la o cafea. Imi vorbea foarte urat, in fine. In acele 10 luni am suferit foarte foarte mult, la un mometdat am intrat si in depresie. se despartise de prietena lui si l am chemat la mine. si am facut o cu el. Dupa o luna m am combinat cu cel fostul cel mai bun prieten al lui. Cu el am in prezent 9 luni si ganduri foarte serioase. Il iubesc foarte mult, locuim impreuna si ne este foarte bine, dar nu inteleg o idee. Am o ciuda imensa pe omul ala " ex-ul", daca stiu ca ii este rau sau ca sufera ma bucur enorm de mult, daca il vad uneori ma apuca paranoia, imi doresc sa il fac sa sufere macar 10% din cat am suferit eu din cauza lui, nu sunt deloc geloasa daca il vad cu vreo fata, nu l suport pe prietenul meu in preajma lui sau ca vorbesc sau rad impreuna, mi as dori sa l am in fata sa il omor in bataie pentru cat am suferit din cauza lui. Inca ma gandesc la el uneori, dar nu la modul placut, bine uneori sa spunem ca ii simt si lipsa, dar rar. dar daca as avea ocazia sa ma impac cu el nu as mai face-o.

Concluzia este ca cu toate ca a trecut mai bine de un an jumate de cand nu mai avem nicio treaba (excluzand intalnirea noastra intima) el inca mai este prezent in mintea mea, in anumite perioade, am acea sete de razbunare... pe care nu stiu cum sa o scot din mine, va rog ajutati-ma

7 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Situatia e foarte simpla, tu deja te razbuni pe el prin faptul ca esti fericita.Nu are rost sa te razbuni pe el si sa te gandesti cu ura la el, tie iti faci rau. Te-a facut sa suferi, asta este, important e ca acum ai gasit pe cineva care sa te merite.In loc sa te gandesti la el m-ai bine te-ai bucura de actualul.

| Ana_4223 explică:

Sau ajutati-ma va rog sa inteleg de ce simt toate aceste chestii va rog...

| RAY a răspuns:

Ai impresia ca asta dupa o luna tea iubit cu adevarat? gandeste-te ca a avut o relatie de an si a facut sex cu tine tu nu te-ai razbunat cu nimic pe el omul nu te-a inselat vreodata tu cum il refuzai mereu a facut ce e logic a cautat alta ce putea face? in alea 10 luni ce ai fi vrut sa faca sa o insele pe aia? tu daca ai fi in locul ei ce ai fi facut? parerea mea este ca te-ai grbit total aiurea cand te-ai combinat cu cel mai bun prieten al lui imi imaginez ce prieten e ala care se culca iubita prietenului cica cel mai bun, acuma tu nu il iubesti pe asta stai cu el sa-i faci in ciuda el find baiat de cartier nu-i este greu sa cauta alta,pe tine te frustreaza ca el e nepasator, indiferent, ai fi vrut sa-l vezi ca sufera, ai impresia ca el nu a mai fost inselat? ai impresia ca el se implica serios in vreo relatie?

daca erai fata cu cap a fi stat cu el dar te-ai combinat cu altul mare iubire spun si eu ma cand iubesti nu inseli parerea mea indiferent de cum e el ca persoana puteai sa te desparti de el, prin faptul ca l-ai inselat omul tia pierdut increderea in tine si actualul cu care stai e un prostavan eu nu as sta cu una care tia inselat iubitul dupa o luna, multa bafta mult vreme de acuma vei avea frustrarea aia fac pariu ca ai face sex cu el si acuma bravo lui

| Editocroci a răspuns:

Semeni cu tatăl tău și vei ajunge să faci lucruri similare cu ce a făcut tatăl tău așa că ai grijă.
Nu da foc vreunui imobil.

| Maly29 a răspuns:

Din prea multe resentimente acumulate. (nesănătoase apropowinking )

Încearcă sa o privești ca pe o lecție, dura dar e lectie și trebuie învățată. Multa bafta cu noua relație!

| Maya95 a răspuns:

Scoate-l din gândurile tale definitif.Nu merită să te gândești la el intr-un mod răutăcios, nu te face fericită. Cred că cea mai bună răzbinare este să te vadă fericită cu prietenul lui.Numai bine!

| akaqueenvanderveen a răspuns:

Draga mea, este normala setea ta de razbunare. Am trecut si eu prin asa ceva, iar timpul le vindeca pe toate. In primul rand, simti acele lucruri pentru ca stresul acumulat, suferinta, nu au disparut complet din sufletul tau, chair daca nu observi acest lucru, caci omul nu uita. In al doilea rand, incearca sa-l uiti, fa ce-ti place, iar daca consideri ca acel baiat este o influenta proasta asupra prietenului tau, atunci inceraca sa-l indepartezi pe acesta de el. Desi, cu totii stim ca cel mai frumos dar intr-o relatie este incrderea si libertatea. Evita-l pe acel barbat care te-a facut sa te simti asa prost, crede-ma ca asta este singura modaliatate de a scapa de aceasta stare. Te pup si numai bine!