| FaraNume1245 a întrebat:

Sunt la mare cu părinții și o colegă de serviciu a mamei. Femeia respectivă are două fete, una de vârsta mea (18) și cealaltă cu doi ani mai mică. Mie îmi place de fata mai mare (o s-o numesc M) și am văzut că se uită frumos la mine și îmi zâmbește când ni se întâlnesc privirile. Primele zile n-am vorbit, căci nu ne-am întâlnit. În ziua în care am vorbit prima dată, eram la terasa casei la care suntem cazați, beam o cafea. A venit colega mamei (mama lui M), să mă întrebe dacă am parola de la Wi-fi, căci ele nu o au. Mi-am terminat cafeaua și m-am dus sus (etajul 2 al clădirii), am luat foaia cu parola de la mine din cameră (e singura de la etaj), am bătut la ușă și am așteptat. Mi-a deschis, mi-a zâmbit, i-am dat parola și am mai vorbit vreo 10 minute, apoi am plecat și mi-am văzut de drum. Ziua următoare nu ne-am întâlnit, până seara când mi-am propus să o invit în oraș. Am mers la ea la ușă (era cam 22:30), am bătut, mi-a deschis maică-sa și i-am spus exact așa: "Săru' mâna, doarme M?" "Nu." "Bine. Spuneți-i să vină până la mine. O aștept pe hol.". După nici un minut, a venit. Am chemat-o în oraș, a fost de acord și i-am spus să se pregătească și o aștept jos. M-am dus și eu să mă schimb și am ieșit cu ea. Am mers la un pub, nici nu ne-am pus bine la masă că a și început să stea pe telefon. Am comandat și am băut ceva, crezând că e ceva important, rezolvă problema și se oprește. Nu s-a oprit, așa că i-am spus eu să nu mai stea pe telefon, că mă deranjează. Nici nu m-a băgat în seamă. Am mai stat ceva și am mers acasă. Ziua următoare a plecat și n-am mai vorbit cu ea, decât să le salut când au plecat. Mie chiar îmi plăcea fata, arată foarte bine, are ochi foarte frumoși, e foarte feminină și are o voce plăcută. Unde am greșit în interacționarea cu ea? Să fi fost că pur și simplu nu ne "potriveam"?

Edit: am uitat să menționez, dădea mesaje altui băiat în timp ce era cu mine în pub.

Răspuns Apreciat de Editori
| HazelEyes77 a răspuns:

Nu stiu daca e cazul sa mai insisti daca tipa nu da nici un semn ca ar fi interesata. Daca nici cand ai invitat-o la pub nu s-a sinichisit sa schimbe cateva vorbe cu tine stand tot timpul cu ochii in telefon iti dai seama cum ar fi restul intalnirilor cu ea daca totusi ar mai accepta sa iasa cu tine? Macar dintr-un minim de bun simt ar trebui sa tii telefonul in buzunar cand vorbesti cu cineva. Urat. Am avut si eu de un date de genul -tipa nici nu a catadicsit sa-si ridice privirea din telefon fiind evident mai preocupata de postarile de pe Facebook decat sa schimbe doua cuvinte. Mai bine nu.

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Probabil are acasă ceva mai interesant (no offense). Las-o, pare cu nasul mai sus decât ar fi cazul. Sunteți din același oraș cumva?

| FaraNume1245 explică (pentru sierra1):

Da, suntem. A fost oricum prima dată când am văzut-o. Nici nu i-am cerut numărul, am zis că n-are rost dacă tot vorbea cu altul și când era cu mine.

| sierra1 a răspuns (pentru FaraNume1245):

" n-are rost dacă tot vorbea cu altul și când era cu mine" - ține de bunul simț dar dacă nu e...

bine făcut!

| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă are pe cineva, măcar din politețe putea face o pauză.
Așadar:
- clar nu e interesată de tine;
- chiar de ar fi, nu merită atenția ta la cât de prost crescută poate fi. Mai bine încercai ceva cu sora ei.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pur si simplu nu este atrasa de tine. A iesit cu tine ca sa scape de maica-sa si sa iasa si ea la un "pub". Sau poate si din comlezenta.

| zăGhost a răspuns:

Uita de ea, la cat interes ti-a aratat. Daca se razgandeste, te va cauta ea, doar mamele voastre sunt colege, nu ar fi o problema sa iti afle Facebook-ul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu-i interesata, n-o poti obliga.

| Dalmore a răspuns:

Daca e frumoasa nu inseamna ca e si prea desteapta laughing.

| FaraNume1245 explică (pentru Dalmore):

E deșteaptă. Chiar asta m-a făcut să mă gândesc dacă nu cumva făcea intenționat, să-mi arate că nu e prea interesată, fără să-mi spună. Sau poate că nu, din moment ce oricum stă mai mereu pe telefon.

| FaraNume1245 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Părea interesată. Altfel de ce mi-ar zâmbi, vorbi frumos și uita pe furiș la mine?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru FaraNume1245):

Wow. Lumea in ziua de azi nici nu mai stie ce-i aia educatie.
Cum voiai sa iti vorbeasca? Cu "ba, ****"? Voiai sa tipe la tine? Voiai sa se uite incruntat? Sa fie mereu suparata?

| FaraNume1245 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu m-am gândit din perspectiva asta până acum. Cred că ai dreptate.