| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la ora de TIC si daca se vor afla greseli de ortografie in urmatoarea intrebare va rog sa ma scuzati
Eu si cu o colega ne contrazicem in legatura cu tema ciclului menstrual
Daca unei fete care a avut relatii intime ( neprotejate ) cu un baiat
in timp de mai multe luni si i-a venit ciclul nu are cum sa fi ramas sau sa ramana insarcinata nu? ( ciclul i-a venit regulamentar in fiecare luna cu +- o saptamana intarziere, maxim )

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca sa excluzi o sangerare pe sarcina care mimeaza menstra, menstruatiile trebuie sa fie regulate (fara nici o zi de abatere) si normale din toate punctele de vedere (durata, flux, aspect). Totusi, mai mult de doua sangerari ritmice dupa ultimul contact sexual neprotejat scad foarte foarte mult riscul de sarcina. Insa la cam 1% din sarcini, femeile pot avea false menstre pana in luna a patra. Acestea nu sunt perfect regulate (adica au de obicei 2-5 zile de intarziere), sunt mai reduse cantitativ si cu sange deschis la culoare

| BRG a răspuns:

Ce înseamnă tic?

| Xangel a răspuns (pentru BRG):

Tic= tehnologia informatiilor si a calculatoarelor

| BRG a răspuns:

Mersi

| Crimeea a răspuns:

Exista sarcina si cu ciclul lunar.deci se poate, fa un test, sunt fete care au aflat de sarcina si la 6 luni,si ciclul era regulat, aveti grija, nu inteleg de ce nu o faceti protejat?