| Paix a întrebat:

Ce faci cand esti foarte deprimat, doborat si distrus datorita unui viciu care te robeste de foarte multi ani si ai incercat atatea modalitati de a scapa de el si esti la un pas de sinucidere!?
Astept raspunsuri cat mai adecvate si care pot ajuta, ridica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eleniña a răspuns:

Continua sa te gandesti la o solutie, sinuciderea nu e o solutie.tu nu vrei sa mori vrei doar sa nu mai suferi, continua sa lupti si vei invinge, suntem mai puternici decat orice viciu.Nu fi las, nu te da batut usor, daca nu ai reusit pana acum insemna k nu ai facut tot ce trebuie.Fa-o pentru tine si pentru cei dragi tie. Doar ei sunt un viciu pe care nu-l putem lasa.

7 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Incearca la psihologhappy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| dandana2015 a răspuns:

Care e viciul? de acolo trebuie plecat!

| Paix explică (pentru dandana2015):

Mast...
In primul rand pe langa ca fac de ceva timp bodybuilding si box, am nevoie foarte mult de testosteron etc, daca eu le elimin e grav foarte grav deoarece ma limiteaza, ma impiedica sa ating unele tinte, anumit nivel.
Acest viciu cat am incercat sa rezist mai mult timp nu reusesc sa ma las de el permanent, practic ma doboara psihic si fizic.

| dandana2015 a răspuns (pentru Paix):

4. Efecte psihologice - comportamentale:
- Oscilatii ale starii sufletesti, agresivitate, nervozitate, iritabilitate, manie, depresie, abstinenta, dependenta (nu toti steroizii anabolizanti cresc iritabilitatea si agresivitatea);
- Cauza directa a unor modificari semnificative ale profilului personalitatii;
- Scaderea semnificativa a autocontrolului agresivitatii comparativ cu perioada anterioara consumului.
Mortalitate
Cele mai severe consecinte ale abuzului de steroizi anabolizanti pe termen lung sunt cele la nivelul sistemului cardiovascular. Rata mortalitatii in randul halterofililor de elita, dupa ce s-au lasat de sport a fost 12.9% comparativ cu 3, 1% in cazul populatiei control.
Cauzele deceselor in randul halterofililor includ:
- sinuciderea,
-infarctul miocardic,
- coma hepatica,
- limfomul non-Hodgkinian.
In concluzie, consumul de steroizi anabolizanti este asociat cu un risc crescut de moarte violenta cauzata de comportament impulsiv, agresiv sau de simptome depresive.
Intoxicatia acutaSus
Manifestarile clinice ale intoxicatiei acute cu steroizi anabolizanti sunt:
- anxietate,
- agitatie,
- depresie, in cazuri rare manifestari psihotice.
Steroizii anabolizanti administrati prelungit produc dependenta fizica si psihica. Cu fiecare ciclu steroidic inceput se administreaza doze mai mari, iar efortul fizic depus este marit.
Unele studii au demonstrat un efect euforizant al steroizilor anabolizanti, mai mic decat cel produs de cocaina sau de opioide.
Dependenta fizica apare odata ce corpul se adapteaza la medicamentul sintetic, moment in care este intrerupta productia normala de testosteron. Cand administrarea anabolizantilor este intrerupta apare o perioada de retragere a hormonului natural manifestata prin urmatoarele simptome:
- depresie severa,
- oboseala,
- anxietate,
-impotenta sexuala si lipsa respectului de sine,
- in cazuri extrem de rare pot apare reactii psihotice.
Pentru a diminua aceste suferinte, utilizatorii de steroizi iau medicamente care modifica dispozitia, starea sufleteasca sau isi administreaza mai multi steroizi!
Ar trebui sa te internezi intr-o clinica, exact ca si toxidependentii, unde sa te dezintoxici, pentru ca este clar o dependenta la tine care dupa cum ai vazut are efecte negative foarte grave! Daca vrei, POTI! Bafta!

| Paix explică (pentru dandana2015):

Multumesc foarte mult de informatii si ajutor dar imi pare rau ca ai scris degeaba, deoarece nu asta e problema!
Nu consum steroizi!
Citeste primul cuvant care nu l-am putut scrie complet, "MasIurbarea"
Asta e problema care ma distruge psihic si fizic de mult timp.

| aliceandreea11 a răspuns:

Incerci sa iti canalizezi toata energia pe alte lucruri, de preferat lucruri care iti fac placere. Asculta muzica, fa ti prieteni noi, adopta un caine si distrage ti atentia de la cotidian.